Celalettin Bilgin

En Tanınmış Türk Edebiyat Tarihçisi NİHAT SAMİ BANARLI

14 Ağustos 2017 17:12
A
a
1907 yılında İstanbul Fatih’te dünyaya geldi. Şair Ömer Hilmi Bey’in torunu olan Nihat Sami’nin babası vali İlyas Sami Bey, annesi Nadire Hanım’dır. İstanbul Yüksek Öğretmen Okulundan 1927 yılında, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden 1929 yılında mezun oldu. 1929 ve 1934 yıllarında Kız ve Erkek Öğretmen okulları ile Edirne Lisesinde Edebiyat öğretmenliği yaptı.

1947 yılına kadar İstanbul’da Kabataş, Galatasaray, Boğaziçi, Şişli Terakki ve Işık liselerinde edebiyat öğretmenliği yaptı. Bu yıllarda Atsız, Altı Ok, Orhun ve Ötüken dergilerinde makale ve şiirleri yayınladı.

1947-1969 yıllarında Eğitim Enstitüsü ve Yüksek Öğretmen Okulunda Edebiyat öğretmenliği, Yüksek İslam Enstitüsünde İslami Türk Edebiyatı Tarihi öğretmenliklerinde bulundu. Öğretmenlik yaparken, 1953 yılında kurulan İstanbul Fetih Cemiyeti’ne girdi ve bu kuruluşa bağlı İstanbul Enstitüsü’nde müdürlük yaptı. 1958 yılında Yahya Kemal Enstitüsü yayın işlerini yürüttü. Milli Eğitim Bakanlığı 1000 Temel Eser ve Çağdaş Türk Yazarları Komisyonları’nda üyelik ve başkanlık yaptı. 1969 yılında kendi isteği ile emekliye ayrıldı. 1971 yılında kurulan Kubbealtı Akademi Mecmuasında Edebiyat Kolu Başkanlığı ve Mecmua Müdürlüğü görevlerinde bulundu.

Ülkü, Yahya Kemal, Hayat ve Tarih, Kubbealtı Akademi Mecmuası ve Meydan dergileri ile Hürriyet, Akşam ve Yeni Sabah gazetelerinde çok sayıda yazı, makale ve şiirlerini yayınladı. 13 Ağustos 1974 günü, henüz altmış yedi yaşında iken İstanbul’da vefat etti. Mezarı Rumelihisarındaki Aşiyan Mezarlığındadır. En tanınmış Türk Edebiyat Tarihçisi olan Nihat Sami Banarlı'nın en büyük eserleri; iki ciltlik ‘Resimli Türk Edebiyat Tarihi’ ve ‘Türkçenin Sırları’ adlı eserleridir.


KAR  
Harami gibi yoluma
Aykırı inen karlı dağ;
Ben yarimden ayrı düştüm
Sen yolumu bağlar mısın?
Karlı dağların başında
Salkım salkım olan bulut;
Saçın çözüp benim için
Yaşın yaşın ağlar mısın?

Sağlıcakla kalın!
Siir Sanat Edebiyat.Com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi