Esma Koca

ESKİDEN  BURALAR  TARLAYDI

3 Eylül 2018 22:02
A
a
O günleri bilmeyiz biz,bilemeyiz. Olsa olsa tahayyül ederiz. Büyüklerimiz bazen anlatırdı; ‘’nerde  o eski günler’’ diye söze başlar, geçmişi yad ederlerdi. Gaz lambasının o  sönük  ışığı,meyvenin, sebzenin o eski tadı, çiçeği bol,bahçeli asude mekanlar. Lakin şimdi böyle mi? Beton  yığınları arasında kaybolan fevkattahammül yaşam.İlmek ilmek betonlaşmanın örüldüğü, büyümekten nefes alamayacak duruma  gelmiş bir  kent.
Niçin bir kent  bu  kadar  çekilmez olabilir ki ?Siz hiç rant ne  demek  bilirmisiniz? ‘Ah, ah onun  ben çocukluğunu  bilirim. Babasınıda  sevmezdim’ dediğinizi duyar  gibiyim. Örneğin bir gecekondu  düşünün… Rantseverler  tarafından yıkılıyor, yerine çok  katlı şatafatlı rezidans yapılıyor. Alçak binalardan, yüksek  binalara. İşin raconu  budur. Sonra  hızlı tren, yollar, yollar bilahare tüneller. Bizler de yaşadığımız  bu soylulaştırma operasyonu sonunda sınıf atladığımız  için muhtemelen mutluyuzdur. “Bak kardeşim senin  bu  riskli binanı yıkacağız.Buralar çok değerlenecek. Otopark, yeşil alan,alışveriş merkezi, helikopter pisti…Yık  ya,yık  lan burayı!..Yapalım, satalım .Şehir plancısıyız  biz. Şehirler yıkar,şehirler  yaparız’’ Kentsel dönüşüm bir yıkımdır. Mahalle  kültürünün, mücavir kültürünün yok  olmasıdır. Ünlü şairlerimizden Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun ‘’Büyük Şehirleri Takdim Ederim’’ adlı şiirinde özlenen  kenti şu dizelerle anlatmıştır; “Büyük şehirlere  bağlanma Mehmedim/Öyle bir şehre  yerleş ki küçük fakat bizim olsun/sokaklarında tanımadığın yüz/Ensesine şamar atmadığın kimse dolaşmasın.”
İyi de ne oldu da bu güzel olan her şey yolunu şaşırdı, ezberler bozuldu. Geleneksel davranışımızın, huzurun artık eskisi gibi olmamasındandır belki. Yaşadığımız  dönemin realitesi de budur.Zira  geleneksel kültürle yetişen insan artık yoktur. Kentin geçer akçesi ne ise ona uysun yaşam üslupları oluşmuştur. Sözgelimi;daha  göç,daha  rezidans, daha fazla  rant,daha fazla  trafik, daha, daha… Öyle ya: amacımız  kent olmak.
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi