ES TV Frekans Güncellemesi destek hattı açıldı

Tarık Sayer

ESKİŞEHİR İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ NE YAPIYOR ?

6 Ağustos 2018 22:00
A
a
 Liselere Geçiş Sistemi(LGS) Yerleştirme işlemlerinde "algoritmaya" müdahale edildiği ve bu yüzden700 bin öğrencinin yerleştirme tercihlerinin yanlış yapıldığı  iddiaları üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'nda çok sayıda üst düzey bürokrat görevden alındı.
            Yeni Bakan Ziya Selçuk'un incelemeleri ve talimatları doğrultusunda Yerleştirme Nakil Kılavuzu yeniden düzenlenerek yayımlandı.
            Yeni kılavuza göre sınavla ve yerel yerleştirme için tercih sayısı 3'ten 5'e çıkarıldı,aynı okul türünden 2 okul seçme zorunluluğu kaldırıldı.Öğrenci isterse 5 okulunu da Anadolu lisesinden seçebilecek.Ortaokul başarı puanı dikkate alınırken,okulda bulunuşluk kriteri kaldırıldı.
            Bu arada 91 bin öğrencinin boşta kaldığı ve binlerce öğrencinin de tercih etmediği okullara yönlendirilmesi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı'nın 20.07.2018 tarihinde tüm İl Milli Eğitim Müdürlüklerine bir genelge gönderdiği öğrenildi.
            Bakanlık emrine göre " İmam hatip ve meslek liselerinden Anadolu lisesine dönüştürülebilecek okulların, kapasiteyi artırmak için boş ve uygun bina ve dersliklerin,ikili öğretim yapacak kayıt bölgeleri başta olmak üzere 27 Temmuz 2018 tarihine kadar Bakanlığa bildirilmesi" duyuruldu.
            Eskişehir'de özellikle bazı kayıt alanlarında Anadolu liselerine büyük bir talebin olduğu hatta önceki kılavuzun ağır koşulları yüzünden öğrencilerin tercihlerine uygu okullara gidemedikleri anlaşılmıştır.
            İlgili genelgenin varlığından haberdar olunmasından sonra 81 İl milli eğitim müdürlüğüne gönderilen talimatın bazı il müdürleri tarafından gereği gibi yerine getirilmediği kuşkusu uyanmıştır
            Bakanlığın yukarıda belirtilen emirlerine rağmen Eskişehir  İl Milli, Eğitim Müdürlüğü bu konuda hangi çalışmaları yaptığını kamuoyu ile paylaşmamıştır.
            6 Ağustos 2018 tarihinde yerleşen /yerleşmeyen tüm öğrenciler yeniden tercih yapacak olmalarına rağmen ve Bakanlığın yeni düzenlemeleri kamuoyunda memnuniyetle karşılanmasına rağmen İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün suskunluğunun nedenini tüm Eskişehirliler merak ediyor.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi