Emine Girgin

ESKİŞEHİR’İN YILMAZ BABASI MEŞHUR

4 Ekim 2017 11:57
A
a
Kültür Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Kalkınma Bakanlığı’nın Dokuz Eylül Üniversitesi ile oluşturduğu ‘Yaşayan Şehirler Ödülleri’ kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ‘Şehre Adanmış Yaşam Ödülü’ almış. Ee, bizim şehrimizin babası tabi, okuyunca gurur duydum. Bir Eskişehirli olarak, kendisini yürekten tebrik ediyorum.
Eskişehir bir başka şehir. Hangi şehre gidersem gideyim, hep yüreğimden geçen ‘ama bizim şehrimiz daha güzel.’ Demek oluyor. Sizce de öyle değil mi?

***

* “Eskişehir Anadolu’nun ortasında bir bozkır şehri, nasıl oluyor da yeşil oluyor?” Diyorsunuzdur eminim. Bu bozkır kavramına inat Eskişehir’in hemen hemen her yeri çiçekler ve parklarla kaplı. *Eskişehir’de trafik sorunu diye bir sorun yok. Nasıl yok Emine? Dediğinizi de duyuyor gibiyim şu an. İstanbul’un trafiğine bir bakın önce. Saatlerce trafikte bekleyip gününüzü harcamıyorsunuz ya! Eskişehir’de her yere yürüyerek gidebilirsiniz. Daha uzak yerler için ise neredeyse şehrin tamamına yayılmış geniş tramvay hattını kullanabilirsiniz ama siz tüm aile fertlerine araba alıp hepiniz kendi arabanızla iki dakikalık yere bile arabanızla gittiğiniz için trafik çoğalıyor maalesef.
*Eskişehir bir öğrenci kenti olduğu için şehrin gece hayatı da hızlı ve ucuzdur. Genelde bütün mekânların birbirine yakın olmasından dolayı bir gecede birden fazla mekâna da gidebiliyorsunuz.
*Eskişehir’de tarihi eski rengârenk evlerin yaşlı teyzelerle bütünleştiği en sevimli yeri Odunpazarı. Odunpazarı’nda, kalabalıktan uzaklaşıp kafanızı dinlemek istediğinizde kaçabileceğimiz şirin yerler var.
*Eskişehir’in Bilim Kültür ve Sanat Parkı içerisinde yer alan masal şatosu Eskişehir’in simgelerinden biridir.
*Ve bal mumu heykelleri müzesi! Müzede Türkiye tarihinden ve dünya tarihinden meşhur kişilerin heykellerini bulabileceğiniz harika bir müze. Ve aklıma gelmeyen birçok şey. Yaz yaz bitmeyecek.

***

Türkiye’de her bir şehrin meşhur olduğu bir şeyi var. Mesela aklıma gelenler, Adana’nın kebabı, Afyon’un kaymağı, Amasya’nın elması, Erzurum’un cağ kebabı gibi. Eskişehir’in nesi meşhur deyince hemen lületaşı ve çiböreği akıllara geldiği gibi artık Eskişehir deyince aklımıza başkanımız geliyor. Bir şehri şehir yapan başkanıdır. Yiğidi öldürün ama hakkını yemeyin. Bükemediğiniz eli öpeceksiniz. Zaten hangi şehrin başkanının ismini bu kadar çok duyuyoruz ki? Vallahi bana soracak olursanız Eskişehir’in Yılmaz Hocası meşhur, lületaşı ikinci sırada. Bu gururu bize yaşattığın için bir kez daha teşekkürler Yılmaz Babamız.
Eskişehir sevdalısı tüm dostlarıma sevgilerle..
1000
icon
Tarık 9 Ekim 2017 19:19

Tabi yok canım Eskişehir'de trafik sorunu tabiki yok

0 1 Cevap Yaz
Emine

"Bir İstanbul trafiğiyle kıyaslama yaptım. Oraya göre Eskişehir'in trafiği trafikten sayılmaz bile Tarık Bey. " Teşekkürler

0 4
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi