SEMİH DEMİRAL

EVDEKİ SAĞLIK VE GÜVENLİK TEHLİKELERİNİN FARKINDA MISINIZ? - 1

9 Ocak 2019 23:59
A
a
Hayatımızın her alanında ve anında birçok tehlikelerle karşı karşıya kalmaktayız. Çalışma hayatının haricinde evde, trafikte, okulda vb. çeşitli yerlerde bizler ve çocuklarımız bu tehlikelerin farkında olmadan yaşamaktayız. Zaman zaman haberlerde “Evde çakmak, kibrit ile oynayan çocuklar yangın çıkarttı”, ”Havuzda oynayan çocukları elektrik çarptı”, “Balkona çıkan bebek düştü” gibi haberlerle karşılaşıyoruz. Bu gibi durumlar evde ve hayatımızın her alanında tehlikelere karşı önlemleri almamız gerektiğini hatırlatmaktadır. Bu konuda seri yazı dizisi yazmayı gerekli gördüm.
Yaşam Güvenliği, Hayatımızın her alanında her türlü tehlikenin sebep olabileceği zararlardan korunarak yaşamak demektir. Evde birçok tehlike ile birlikte yaşamaktayız. Birçoğumuz bunları farkında değildir. Evlerimizde en başta sigara, alkol, uyuşturucu gibi sağlığı bozan maddelerin haricinde elektrikli cihazlar, doğalgaz, LPG, Soba, kesici-delici aletler, temizlik maddeleri, evde tertip ve düzen eksikliği, düşme tehlikesi oluşturan noktalar, oyuncaklar, sıcak su ve yemekler, kaygan yüzeyler, camlar, keskin ve sivri köşeler ve objeler, kilitli ve mahsur kalma, ilaçlar, böcek ilaçları, kış aylarında karşılaşılan soba ve şofben zehirlenmeleri, cep telefonu, bilgisayar ve internet kullanımı sağlığı ve güvenliği bozucu tehlikelerdir.
Peki, evlerimizde bu tehlikelere karşı nasıl önlem alabiliriz?
Evimizdeki bütün bu tehlikeleri çocuklarımıza ve evdeki diğer bireylere anlatmak ve bu konularda duyarlı ve bilinçli olmak çok önemlidir. Doğalgaz hemen hemen her evde bulunmaktadır. Doğalgaz patlayıcı bir gazdır. Patlama ve yangın çıkararak felaketlere neden olabilir. Doğalgazın rengi, tadı, kokusu yoktur. Özel bir kokulandırma maddesi ile kokulandırılarak kaçak durumunda fark edilmesini sağlar. Doğalgaz ve LPG kaçağı olduğunda sarımsak kokusuna benzer bir koku oluşur. Böyle durumda açık ateş ve alevleri söndürerek, sigara ve çakmağı yakmadan ve elektrik prizi, aydınlatma düğmelerine dokunmadan pencere ve kapıları açarak ortam iyi bir şekilde havalandırılmalıdır. Kombinin bulunduğu alanda üstten havalandırma menfezi her zaman açık tutulmalı, havalanma sağlanmalıdır. Soğuk havalarda genel olarak bu menfezler kapatılarak büyük bir tehlikeye neden olunmaktadır.
Doğalgaz kaçakları kaçak oluşabilecek kombi, ocak gibi bölgelerde tavana yakın bölgelerine yerleştirilecek olan doğalgaz dedektörü sayesinde gaz kaçağı %2 konsantrasyona ulaştığında sesli bir şekilde öterek ve kırmızı ışıkları yanarak bizlere haber vermektedir. Eğer doğalgaz hattımızda selenoid vana bulunması durumunda dedektörün kaçak algılaması durumunda otomatik olarak gazı keser ve bizleri felaketten korur.
Evlerimizde yangın riskine karşı mutlaka en az 6 kg ABC tozlu yangın söndürme cihazı bulundurmalıyız. Yangın söndürme cihazları yılda bir kez dolum firması tarafından kontrol edilmeli ve hiç kullanmasak dahi 4 yılda bir tekrar dolumu yapılması gerekmektedir.
Doğalgazın diğer bir tehlikesi ise boğulmaya sebebiyet vermesidir. Doğalgazın yaklaşık %90’ı metan gazıdır. Metan gazının olduğu yerde oksijen bulunamayacağından dolayı metan gazı zehirlenmelerine sebebiyet verebilmektedir. Oysaki alınacak çok basit tedbirler ile bu tehlikelerden korunmak mümkündür.
Evlerimizdeki diğer önemli bir tehlike ise; elektriktir. Elektrik kablolarında ezilme, açık uçlu elektrik kabloları, yerinden çıkmış prizler, uzatma kablolarının uygunsuz kullanımı, sigorta kutularına müdahale edilmesi, topraklama hatlarının uygun olmaması, Kaçak akım rölesi eksiklikleri elektrik akımına kapılma sonucu kalbin durması sonucu ölüme, yanıcı maddeleri ısıtarak yangın çıkmasına, doğalgaz, LPG gibi patlayıcı gazların kullanıldığı mekanlarda patlamaya sebebiyet vermektedir.
Elektrik tehlikelerinden korunmak için elektrik tesisatlarımızın güncel alt yapıya uygun olması gerekmektedir. Bunu ancak elektrik teknisyenlerinin kontrolü ile mümkündür. Binamızın topraklamasının iyi olması bizleri elektrik çarpmalarına, yangın, patlama gibi tehlikelere karşı korumaktadır. Topraklamanın uygunluğu ancak topraklama hatlarının ölçümü ile anlaşılabilir.
Elektrik güvenliğinde en önemli hususlardan birisi can ve mal güvenliğini sağlayan, adeta bizim için elektrik güvenliği bekçiliği yapan Kaçak Akım Rölesidir. Kaçak akım rölesi binanın ana panosunun bağlı olduğu elektrik tesisatlarında ve sonrasında evlerimizin içindeki elektrik hatlarında meydana gelebilecek bir hata durumunda otomatik olarak elektriği keserek elektriğe çarpılmaya karşı, yangın ve patlamaya karşı koruma sağlar. Binanın ana elektrik panosunda binayı koruyan kaçak akım rölesi 300 mA, Dairelerde ise 30 mA olması gerekmektedir. Cihazın üzerinde bulunan ve T harfi ile işaretlenmiş butona basılarak test edilir. Basıldığında şalter atıyorsa kaçak akım devrede ve çalışıyordur, eğer atmıyorsa devrede değil veya arızalıdır.
Evlerimizde kullanmış olduğumuz elektrik kablolarını ara ara kontrol etmeliyiz. Kablolarda eziklik olmamalı, kablo içindeki kahverengi, mavi ve sarı renkli kabloları görmemeli ve dokunamamalıyız. Böyle bir durum varsa geçici olarak elektrikçi izole bant ile bantlanmalı, fakat kablo en kısa zamanda tamir ettirilmeli veya değiştirilmelidir. Elektrik tesisatlarında yapılacak düzenlemeleri elektrik teknisyenlerine yaptırılmalıdır.
Çocuklarımızın güvenliği için, prizlere koruma kapakları takılmalı, uzatma kabloları çocukların ulaşabilecekleri yerlerden kaldırılmalıdır. Su elektriği iyi bir şekilde iletir. Bu nedenle banyo vb. sulu zeminlerde prizler koruma kapaklı olmalıdır. Çocuklarımıza elektrikli cihazlara ve kablolara dokunmamaları ile ilgili uyarılarımızı yapmalıyız. Islak ve nemli eller ile elektrik fişi çıkarıp takmamalıyız. Fişleri sağ el ile takıp çıkarmak daha güvenlidir. Binanın veya sokaklarda bulunan elektrik panoları ve kablolarına dokunulmaması ile ilgili bireyler mutlaka uyarılmalıdır.
Sağlıklı ve güvende kalın.
Yazı dizisinin devamı haftaya…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi