ES TV Frekans Güncellemesi destek hattı açıldı

Oğuzhan Özkaya

Facebook Unutmaz

2 Kasım 2018 19:08
A
a
 
Cambridge Analytica faciasından sonra birçok hacklenme olayıyla gizlilik konusunda vukuatlı olan Facebook, kullanıcıların verilerini koruyamadı. 30 milyona yakın kullanıcısının bilgilerini çaldırmıştı.
Peki bu hacklenme olayları neden bu kadar çok gündem oluyor merak ettiniz mi?
Facebook normal bir uygulama değil, birçok bilgimizi hafızasında tutan, bizi bizden iyi tanıyan, kredi kartımıza kadar birçok bilgiyi barındıran bir uygulama. Durum böyle olunca Veri Gizliliği üst seviyede olması gereken bir platform olması gerekirken zırt pırt hackleniyor.
 
Peki Facebook hakkımızda neler biliyor?
Kredi Kartı Bilgilerimiz
Facebook üzerinden satın aldığınız oyunlarda kullandığınız kredi kartı bilgileriniz
Facebook tarafından hiç unutulmuyor. Yani bir hacklenme olayında kredi kartı bilgileriniz kullanılabilir.
Geçenlerde 30 milyon kişinin bilgilerinin çalındığını hesaba katarsak kredi kartımız güvende değil.
 
Telefon Verilerimiz
Facebook, rehberimize, mesajlarımıza, çağrı geçmişimize kadar her şeye ulaşabiliyor. Yani kiminle ne kadar konuşuyorsunuz, kiminle mesajlaşıyorsunuz gibi bilgiler Facebook’un hafızasında.
 
Reklam Tercihleriniz
Facebook, gelirinin yüzde 98’ini reklama dayalı iş modelinden kazanıyor. Hedefli reklamcılık için en önemli olan şeylerden biri, kitleniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak. Facebook bunun için tüm beğendiğiniz şeylerin bir geçmişini saklıyor. Örneğin belirli bir politikacıyı beğeniyorsanız, Facebook bu bilgiyi satmayacağını iddia ediyor ancak reklamcıların buna göre reklam göstermesine izin veriyor.
 
Firma, yaşınız, cinsiyetiniz ve ilgilendiğiniz konuları da hesaba katarak ilgilenebileceğiniz reklamlar göstermeye çalışıyor. Bunlardan ‘Reklam tercihleri’ adı altında bahsediliyor.
Facebook Unutmaz, Facebook’un unutmak gibi bir özelliği yok. Hesabınızı ne zaman oluşturduğunuz, kimi ne zaman arkadaş olarak eklediğiniz, kimi ne zaman arkadaşlıktan kaldırdığınız, paylaştığınız tüm gönderiler, çalıştığınız yer, kiminle ilişkiniz olduğu, Facebook’un bildiklerinden sadece bazıları.
 
KAFA’DA KALANLAR
 
Apple, Türkiye Hariç Hiçbir Ülkede iPhone 5’leri Onarmayacak
Klasik ve üretimden kaldırılmış ürünler listesini güncelleyen Apple, iPhone 5’i onarıma alınmayacak ürünler listesine ekledi. Ancak yasalarımızdan dolayı Türkiye’deki iPhone 5 sahipleri bu durumdan etkilenmeyecekler.
 
WhatsApp, Durum Sekmesinde Reklam Gösterileceğini Doğruladı
WhatsApp’ın Başkan Yardımcısı Chris Daniels, WhatsApp kullanırken sol alt tarafta bulunan durum sekmesinde belirecek reklamların yakında uygulamaya geçeceğini doğruladı. Öyle ki WhatsApp kurucu ortağı Brian Acton; Mark Zuckerberg’in WhatsApp’i satın almasından itibaren amacının WhatsApp’e reklam yerleştirmek olduğunu belirtmişti.
 
Apple CEO’su Tim Cook: Türkiye ve Rusya’da Sıkıntı Var
Gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomik sıkıntıların kendilerini ciddi şekilde etkilediğini belirten Tim Cook, bu yılki satış hedeflerine ulaşamayacaklarını belirtti.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi