19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

EDA AKTAŞ

Fobi

5 Aralık 2018 22:32
A
a

Her insan zaman zaman korku duyar. Korku herkesin hayatında var olan evrensel bir duygudur. İhmal edilen korkular zaman içerisinde fobiye dönüşebilir. Fobi ile korku farklıdır. Korku, gerçek veya gerçek olarak algılanan bir tehdide karşı duygusal bir cevaptır. Fobi ise, bireyin normal şartlar altında korkulmayacak bir durum, yer veya nesne ile karşılaştığı zaman ortaya çıkan aşırı ve akıl dışı bir korku duymasına neden olan bir tür kaygı bozukluğudur. Örneğin, bir uçağa bindiğimiz zaman türbülanstan ya da fırtına sırasında kalkış yapmasından endişe duymak normal bir korkudur. En iyi arkadaşının İngiltere’de yapılacak olan düğününe gitmemek çünkü oraya gitmek için uçağa binmenin gerekecek olması bu ise bir fobidir.
Fobi sahibi olan birey, düşüncelerinin ve aşırı korkusunun yersiz ve mantıksız olduğunu bilir, ancak bu bilgi ona hiçbir yarar sağlamaz yine de korktuğu nesneler ve durumlardan kaçınır. İrrasyonel düşünceler, rasyonel düşüncelere rağmen otomatik olarak gelir ve sorun olana karşı kaçınmanın tek yolu olduğuna inanılır. Korkulan konudan kaçınma isteği son derece doğaldır. Fakat bu korkuların fobilere dönüşmesi söz konusu olduğunda, korkularınızla yüzleşmek çıkış anahtarınız olacaktır. Kaçınma sizi kısa vadede daha iyi hissettirirken, sizin fobinizin düşündüğünüz kadar korkutucu ve ezici olmadığını da öğrenmenizi engeller. Korkularınızla nasıl başa çıkacağınızı öğrenme ve durum üzerindeki kontrolünüzü deneyimleme şansınız asla olmaz. Sonuç olarak, fobi zihninde giderek daha korkutucu ve daha zorlayıcı bir hal almaktadır.
Fobi çeşitlerinden bazıları şunlardır:
  • Klostrofobi : Kapalı yerlerden korkma
  • Akrofobi : Yüksek yerlerden korkma
  • Sosyal fobi : Diğer insanlarla etkileşim korkusu
  • Agorafobi : Açık kamusal alanlar korkusu
  • Sürüş fobisi : Araba kullanma korkusu
  • Aviofobi : Uçuş korkusu
  • Araknofobi : Örümcek korkusu
  • Zoofobi : Hayvan korkusu
Eğer fobi sahibi olan bir bireyseniz, tedavi olmanın yaşam kaliteniz ve sağlığınız açısından önemli olduğunu belirtmek isterim. Öncelikle fobinizi anlamak, onu aşmanın ilk adımıdır. Fobilerin yaygın olduğunu bilmek de önemlidir. Şimdiye kadar her ne kadar kontrolden çıkmış olursa olsun endişenizin ve korkunuzun üstesinden gelebilirsiniz. Doğru tedavi ile korkularınızı yönetmeyi, verimli ve tatmin edici bir yaşam sürmeyi öğrenebilirsiniz.
Bugün bu yazı da bahsettiğim fobinin bir tür kaygı bozukluğu olduğunu ve tedavi edilmemesi durumunda yaşam kalitemizi uzun vadede etkileyeceğini unutmayalım. Korkulan bir durumla yüzleşmek kolay bir adım değildir, fakat her zaman mümkün olan bir adımdır. Kapıları açacak cesaretimiz olmasa bile anahtarın bizim elimizde olduğunu unutmayalım..
Kendinize iyi bakın...
 
1000
icon
Aydın Tutumlu 16 Aralık 2018 14:50

Çok güzel bir yazı. Vediginiz bilgiler için teşekkürler Eda Hanım.

0 2 Cevap Yaz
Esesli 15 Aralık 2018 18:45

Super tespit tebrikler eda hanim basarilarinizin devamini dilerim

0 5 Cevap Yaz
Aydın Tutumlu 8 Aralık 2018 21:39

Mükemmel..!! Çok yararlı oldu benim için. Teşekürler Eda Hanım..

1 5 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi