Kazım Kurt - Odunpazarı Belediye Başkanı

Ayhan Aydıner

FORMANIZA ARMANIZA SAHiP ÇIKIN

4 Nisan 2018 23:59
A
a
Haftasonunda evinde Balıkesir Baltok’a 3-1’lik skorla kaybeden  Eskişehirspor ligin 29’ncu haftasını 31 puanla 16’nci sırada tamamladı. ES ES bu yenilgiyle kendisini ateşe attı. Önümüzde ‘beş maç’ var. Önce lider Çaykur Rizespor’a konuk olacak ES ES bundan sonra ‘üç kritik maç’ oynayacak. Küme ‘düşme hattında rakibi’ olan Samsunspor’u evinde ağırlayacak. Sonra küme düşmesi kesinleşen Gaziantepspor deplasmanına gidecek.  Daha sonraki maçta Boluspor ile karşılaşacak. ES ES Rize’de kaybedebilir. Ancak daha sonra oynayacağı  ‘Samsun, Gaziantep ve Bolu’ maçlarından ‘9 puan alırsa’ ligden düşmez. Bu üç maçta puan kaybı yaşanırsa ligden düşebiliriz. O’nun için ES ES bu üç maça çok iyi şekilde hazırlanmalı. Yetenekli oyuncular bakımından ‘dar bir kadrosu’ olan Eskişehirspor’un son beş maçta ‘en büyük destekçisi’ yine taraftarı olacak.  Önce taraftar ‘takımın küme düşmeyeceğine’ inanmalı.  Peki taraftara buna kim inandıracak? Yönetim ve futbolcular. Yücel İldiz ile yollarını ayıran Yönetim O’nun yerine takımı beş maçta ‘hedefine ulaştıracak bir teknik adamla’ anlaşmalı. ‘Futbolcu-Taraftar-Yönetim-Teknik kadro’ kenetlenmeli. Balıkesir maçında ‘sorumsuzluk örneği gösteren’ Semih Şentürk lig sonu beklenmeden ‘hemen gönderilmeli.’ Bu yapıldığı takdirde diğer kritik maçlarda başka bir futbolcunun aynı sorumsuzluğu göstermesinin önüne geçilir. Eskişehirspor formasını terleten futbolcuların son beş maçta ‘büyük bir onur mücadelesiyle’ takımlarını ligde tutarak, taraftara ‘en güzel hediyeyi’ vereceğine inanıyorum. Taraftar ‘formasına, armasına’ sahip çıkan, sahada ‘terinin son damlasına kadar mücadele eden’ futbolcular görmek istiyor. Futbolcular bunları yapıp, ‘formalarının hakkını vermeleri’ halinde zaten Eskişehirspor küme düşmez...****
SELKA’NIN BETON ADAMLARI
AVRUPA’YI ŞEHRE GETİRİYOR

Bir zamanlar Eskişehir Türk hentbolunun lokomotifiydi. Eskişehir ‘ETİ Bisküvileri, Kılıçoğlu Toprakspor ve Polisgücü takımları’ parkelerde fırtına estiriyordu. 

ŞAMPİYON ETİ 
BİSKÜVİLERİ

1990-1991 sezonunda Eskişehir ETİ Bisküvileri ‘Avrupa Şampiyon Kulüpleri Kupası’nda üçüncü olarak büyük başarıya imza attı. Atatürk Spor Salonu standartlara uygun olmadığı için ETİ Bisküvileri  Avrupa maçlarını Ankara’da oynadı.  ETİ Eskişehirli hentbol severler için Ankara’ya otobüsler kaldırıyordu.  ETİ Bisküvileri ‘1990 ve 1991 yıllarında Türkiye şampiyonu’ oldu. Eskişehir’de 1976-1977 öğretim yılında ‘Cumhuriyet,  Atatürk, Ticaret ve Atatürk Endüstri Meslek Liselerinden’ hentbol branşının temel karakteristiğine uygun 300’ün üzerinde kız ve erkek seçilerek çalışmalara başlandı. Burada atılan tohumlar sayesinde “Eskişehir Hentbolu 80 ve 90’lı yıllara damgasını vurdu.” Eskişehir değişik yaş kategorilerinde çok sayıda ‘Türkiye Şampiyonlukları’ yaşadı. Türkiye’nin ilk Hentbol İl Temsilciliği Eskişehir’de kuruldu. ‘İlk Hentbol İl Temsilcisi Hamit Türkmen’ oldu. ‘Hüseyin Mor, Murat Kılıç, Sırrı Özşen’ ilimizde bu sporun en eski emekçi antrenörler olarak tarihe geçtiler.  Son yıllarda ilimizde hentbol sporunda ‘yeni hamlelerin gelmesi’ salon sporu tutkunlarını sevindiriyor. Anadolu Üniversitesi ve Şehir Koleji kadın hentbol takımlarımız Süper Ligde mücadele ediyor. 

PARLAYAN YILDIZ
Süper Ligde üçüncü sırada bulunan ‘SELKASPOR Erkek Hentbol takımımız Türkiye Kupası’nda Final Foura’ (Dörtlü final) kaldı.  ‘Beton Adamlar’ olarak adlandırılan SELKA yarı finalde lig şampiyonluğunu garantileyen Beşiktaş Mogaz ile eşleşti. Büyükşehir Belediyesi Ankaraspor ile Göztepe de yarı finalin diğer eşleşmesi oldu.  Yarı Final maçları ‘14 Nisan Cumartesi günü’ oynanacak. Final maçı da 15 Nisan Pazar günü  oynanacak. SELKA Beşiktaş’ı yenerse, büyük ihtimalle bu kupayı Eskişehir’e getirir. Türkiye’de ‘hentbol sporuna büyük katkılar veren’ Eskişehir’e bu kupa yakışır. İçlerinde ‘spor sevgisi’ olan İki genç müteşebbis Mert Kaya ve Yenal Kaya tarafından kurulan SELKASPOR Türk Hentbolunun ‘son yıllarda parlayan yıldızı’ oldu. Kaya kardeşler ürettikleri çimentoyu ‘inanç teriyle’ kararak,  kentimiz spor camiasının gurur duydugu ‘Beton Adamlar’ı ortaya çıkardılar. Süper Ligde ‘Avrupa Bu Şehre Gelecek’ parolasıyla  yola çıkan Beton Adamlar hedeflerine bu yıl ulaşacak. Onlar sayesinde biz Eskişehirli spor severler Avrupa kupası heyecanını yaşayacak. SELKA, Anadolu Üniversitesi ve Şehir Koleji sayesinde ‘Türk hentbolunun lokomotifi’ yine Eskişehir olacak…****
NOSTALJİ
TÜRKİYE ŞAMPİYONU DEM DEM

Tarih: 22 Eylül 1940.  Yer: Ankara 19 Mayıs Stadyumu Eskişehir Demirspor ile Fenerbahçe Türkiye Şampiyonluğu için karşılaşıyor.  Dem Dem, rakibini 3-1 ile geçerek Türkiye Şampiyonu oluyor.  Demirspor’un gollerini İsmail Çınar ve İskender Gürpınar (2) atıyor. Fenerbahçe’nin tek golünü Mehmet Reşat atıyor. Maç sonunda ‘Şampiyonluk Şildini’dönemin Dışişleri Bakanı ve daha sonraki yıllarda Fenerbahçe'nin efsane Başkanlarından birisi olan Şükrü Saraçoğlu’nun elinden takım  kaptanı Mennan Yalın'a veriyor. Şampiyon kadro şu isimlerden oluştu; “Fahri Adanır,  Celal Esemen,  Mennan Yalın,  Nuri Kuran,  İsmail Çınar,  Zeynel Karagöz, Ahmet Dizeroğlu, İskender Gürpınar,  İbrahim Yanartaş,  Abdülkadir Arun, Murat Babayiğit.”


****
FIKRA
BÜTÜN HAKEMLER BİZDE
Bir devrin tüm as ve klas futbolcuları cennette buluşmuş. Cennetin baş meleği de futbol meraklısıymış. Şeytanı Çağırtmış:
-"Cennetle cehennem arasında bir maç düzenleyelim ne dersin?"
-"Boşuna oynamayalım, biz kazanırız" demiş şeytan.
-"Olur mu en iyi futbolcular bizde, ne kadar da kötü futbolcu varsa sizde..."Şeytan şeytanca gülümsemiş:-"Ama bütün hakemler de bizde..."

****
FOTOŞAKA
Eskişehirspor Başkanı Halil Ünal:
Yıldırım Başkanım futbolun ve medyanın kralısın. Bizim takıma da kral bir teknik direktör  gönderirsin artık.
Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören: Halilciğim,  bizim boşta olan Beşiktaşlı eski futbolculardan kim var, bir bakayım. Ha kral dedinde Gol Kralı Feyyaz’ı size göndereyim. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi
Ahmet Ataç
Ahmet Ataç - Hayat Tepebaşı'nda Güzel