19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Ezgi Uzgel

GEA EKİBİ ARAKAN’DA

31 Ekim 2017 23:38
A
a
Arakan’da yaşanan insanlık dramını birçok yerden mutlaka okuduk, izledik, duyduk. Bu dram yaşanırken GEA ekibi boş durmadı ve bölgede araştırmalarını yaptı, gerçekten insani yardıma büyük bir ihtiyaç olduğunu tespit etti ve kolları sıvadı.
17-29 Ekim tarihleri arasında bu dram yüzünden Bangladeş’e göç eden Arakanlılara yardım etmek üzere bölgede bulundu. GEA kendi doktor ekibiyle birlikte, AFAD‘ın bilgisi dahilinde, göçe zorlanan sığınmacıların kamp alanında yoğun çalışmalar gerçekleştirdi. Tıbbı sağlık yardımı, hasta kontrolü, 700 tane pandemik denilen sağlık malzemelerinden oluşan kit dağıtıldı. Çocuklarla bir rehabilitasyon çalışması yapıldı ve 240 tane oyuncak onlara dağıtıldı. Her 4 çocuktan 1’inin yetim olduğunu düşünürsek bunun önemini daha iyi kavrayabiliriz. Şu anda orada bulunan devletin birçok birimiyle uyumlu çalışan GEA Türk Hükümeti’nin bölgedeki büyük desteğine de dikkat çekti.
“Bunu ne sadece Myanmar ne Bangladeş ne de çevredeki insanların sorunu olarak göremeyiz bu bir insanlık sorunu” diyen GEA ekibi elektik olmadığını, çok az besin bulunduğunu, çocukların okula gitmesine izin verilmediğini, insanların okuma yazmayı bırakın kalem bile tutmayı bilmediğini belirtiyor. Zaten sığınmacı krizi onların bu şartlara maruz kalmasıyla başlamış.
GEA ekibi genel koordinatörü Umut Dinçşahin de Ekvatordan Pakistan’a kadar yaşanan felaket ve felaket sonrası süreçte birçok çalışmalar yaptıklarını belirterek “Sorun çok büyük, milyonlarca insan bir çamurun içine atılmış gibi düşünün. Zaten yurtsuz durumdayken daha da bataklık içinde kalıyorlar. Biz çok mütevazi bir çalışma yaptık 5000 kişiye ulaştık, 3000 kişiye tedavi verdik” diye belirtti.
GEA arama kurtarma ve insani yardımlarına katılmak ve destek olmak için Eskişehir‘deki ekipte arama kurtarma ve gönüllülük eğitimleri alabileceğinizi biliyor muydunuz?
GEA ekibine Aktiffelsefe’den ulaşabilirsiniz. 0222 2205166 numarasından bir sonraki grup için kayıt yaptırabilirsiniz. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi