Ezgi Uzgel

GELECEKTEKİ İNSAN

26 Aralık 2017 23:59
A
a
Günümüz insanı hakkında çok fikrimiz var, belki biz de onlardan biriyiz. Peki ya gelecekteki insan nasıl bir insan olacak? Bazı öngörülerde bulunmak isterim:
 1. Hem kendi kimliğinin farkında olan hem de büyük bir birlik fikrine sahip olan. Kim olduğunun kendi kökeninin, kendi inancının farkında bununla birlikte insanlarla çok kolay birlik oluşturabilen.
 2. Hoşgörülü. İnsanları özelliklerine göre yargılayan değil, her farklılığın birlikte yaşam için bir renk olduğunu kavrayan.
 3. Bütünü kavrayabilen. Kendi küçük dünyasında sadece kendi isteklerini fark etmenin ötesine geçen, bütünü fark edebilen.
 4. Yaptığı işlerde kendi çıkarını değil tüm insanlığın faydasını gözeten. Gelecekte insanların en değer verdiği şey yaptığın işin diğerleri için faydalı olması olacak.
 5. Görünenin ardındaki görünmeyeni görebilen. Her olayın ardında onun nedenselliğini görebilen. Olayları sonuca göre değil nedenselliğini kavrayıp ona göre değerlendirebilen.
 6. İlişkilerinde çıkardan çok kendi ruhsal gelişimini ilerletmeyi arayan bir kişi. Karşısındaki kişiyi ondan alabildikleriyle değil, onunlayken ruhsal olarak ne kadar geliştiğiyle değerlendiren.
 7. Kendi fikirlerini oluşturabilecek felsefi eğitimi almış ve muhakeme yeteneği kazanmış. Böyle kişileri yanıltmak mümkün değildir.
 8. İnançlı. Burada kastettiğim kutsal ile olan bağ.  Felsefi olarak, Plotinus’un diliyle ifade edersem “Mutlak Bir” fikrine sahip olmak.
 9. İnsanları cinsiyet ve yaşa göre değerlendirmeyen onların ardındaki ruhu ve kapasiteyi kavrayabilen.
 10. Başkalarının maddi beklentileri yerine kendi hayallerini gerçekleştirmeyi bilen.
 11. Maddesel objelere değil bilgeliğe aşık. Bir hakikat aşığı.
Bu özellikler gelecekteki insanlığa yakışmaz mıydı? Peki ya bize yakışmaz mıydı? İlle de geleceği beklemek mi gerekli? Şimdiden bunların hangisini kendinize uygun bulduysanız yaşamaya başlamaya ne dersiniz? Gelecek bugün atılacak tohumlardan yeşerecek. O zaman şimdiden sevgi, hoşgörü, basiret, birlik tohumları ekmek en güzeli olmaz mı?
Güzel bir dünya hayal edip onu gerçekleştirmek dileğiyle.
1000
icon
İbrahim Gümüş 30 Aralık 2017 12:09

Ezgi Hanım. Yazınızdaki özellik ve nitelikler gelecekteki değil tam da bugünün insanında bulunması gereken özellikler. Yazınızda belirttiğiniz özellik ve nitelikler geleceğe bırakılmamalıdır. Bu özellikleri insanımız bugünden kullanmaya başlamazsak geleceğimiz yok demektir. Siz de zaten yazınızın sonunda geleceği beklemeden hemen şimdi demişsiniz. Hem yazınızın güzelliğini hem de yeni yılınızı kutluyorum. Elde ettikleriniz ve gerçekleştirdikleriniz hayal ettiklerinizin sonucu olsun.

0 0 Cevap Yaz
Zehra serbes 28 Aralık 2017 13:15

Evet, sevgi ve hoşgörü yle mutlak birlik içinde, şimdiden insanlık adına erdemlerimizin tohumlarını atmalıyız. es

0 0 Cevap Yaz
Filiz Kartal 27 Aralık 2017 13:14

Neden olmasın. Bugünden başlayarak ömürler boyu inşa edilecek olan yarının insanını gerçekleştirebiliriz. Bugünkü halimize de milyonlarca yıllık deneyimlerimizle geldik. Daha iyi ve güzeli deneyimleme umudu veren yazınıza Teşekkürler.

0 1 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi