Oğuzhan Özkaya

GOOGLE’DA KRİTİK HATA

12 Ocak 2019 10:59
A
a
Google’da herkesin kolayca yararlanabileceği kritik bir hata bulundu.
Google'nin arama ekranının sağ tarafında bulunan bilgi kartları herhangi bir arama yaptığımızda o konuyla ilgili çeşitli sonuçlar gösterir.
Londra merkezli bir güvenlik uzmanı olan Wietze Beukema arama manipülasyon hatasını, kötü niyetli bir kullanıcının yanlış bilgi üretmek için kullanabileceği konusunda uyarıda bulundu.
Örneğin, “Türkiye'nin başkenti nedir” diye arama yaptığımızda sonucun Ankara çıkması gerekirken, bu bilgiyi değiştirip Trabzon yapabilirsiniz. Ve bu soruyu aratan herkes Türkiye'nin başkentini Trabzon olarak görecektir.
Kötü niyetli kişiler tarafından bu hata siyasi propaganda yapmak için kullanılabilir. Google'ye "Hangi partiye oy vermeliyim?" gibi bir soru arattığınızda sağ tarafında herhangi bir partinin bilgileri yer alabilir.
Daha da kötüsü halkın milli ve dini değerleri hakkında yalan yanlış bilgilerin oraya yazılmasını ve dağıtılmasını sağlayabilir.
Bu bilgi kartları sosyal medyada kolaylıkla paylaşılabildiği ve Google gibi halkın gözünde güvenilir bir site kaynak gösterildiğinden dolayı herkes buna kolaylıkla inanabilir.
Google'nin bu hatadan 2017 yılından beri haberdar olduğu ama bunu düzeltmek için hiçbir girişimde bulunmadığı açıklanan bilgiler arasında.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi