Celalettin Bilgin

GÜLLER ve DUYGULAR!

7 Ağustos 2017 19:04
A
a
GÜL DALIYDI İNCECİK!
İncecikti,
Gül dalıydı,
Dokunsam kırılacaktı.
Dokunmadım kurudu..
Hasan Hüseyin KORKMAZGİL
Birçok duyguyu birbirimize iletmek için çiçekleri ve özellikle de gülleri kullanırız. “Seni Seviyorum” ya da  “Üzgünüm” ya da söylemeye niyetli olduğunuz başka bir şeyi ifade edebilmek için gülü kullanmak ne kadar basit, hem de ne kadar harika bir yol.
Çiçeklere anlam yüklemenin doğu medeniyetleriyle başladığını biliyoruz. Çiçeklerle konuşmak Persler ile başlamışsa da, çiçek dili ilk defa 1600’lı yıllarda İstanbul'da oluşmaya başlamış, Fransız Layd Mary Wartley Montage tarafından da İngiltere'ye ve tüm Avrupa'ya yayılmıştır. Kırmızı olsun, beyaz yada sarı güller tek başlarına veya demet halindeyken bir çok şey söylerler anlayana. Şairlerde duygularını güllerle kolay dile getirirler. Cahit Kulebi “SEVDA BAHÇESİ” şiirinde sevdiğini güllerin renkleriyle özdeşleştirmiştir.
SEVDA BAHÇESİ
Bir gül mahzun durur bahçede
Yaprakları yorgun.
Sen pembe güllerin en pembesi!
Hasta solgun!
Bir gül taze durur bahçede
Yaprakları diri..
Sen beyaz güllerin en beyazı
Sonbahar kadar iri..
Bir gül baygın durur bahçede
Yaprakları serin..
Sen sarı güllerin en sarısı
Yağmur gibisin..
Pembe gül hülyandır açılmış.
Beyaz gül yanakların,
Sarı gül dağınık saçlarındır
Ve mahzun kalbim ateş gibi
Yanan dudaklarındır..
BEYAZ GÜLLER sözcüklere döküldüğünde “Sen çok güzelsin, Sana değer veriyorum” anlamını taşısa da; masumiyet, saflık, temizlik, gizlilik, saygı, layık olma, alçak gönüllülük, korku, sır saklama ve özgürlük sözcüklerini de temsil eder. Saflığı ve masumiyeti temsil ettiğinden gelinler geleneksel olarak beyazlara bürünürler.
KIRMIZI GÜLLER sözcüklere döküldüğünde "Seni Seviyorum" anlamını taşısa da; aşk, tutku, şehvet, saygı, yüreklilik, çekingen ve utanç sözcüklerini de temsil eder. Tek bir kırmızı gül verenin "Seni Seviyorum" imzasını taşır.
PEMBE GÜLLER sözcüklere döküldüğünde "Sen çok hoş ve güzelsin" anlamını taşısa da; zerafet, incelik, memnuniyet, keyif, hayranlık, sempatik, karasızlık, nazik, minnet, şükran ve takdir sözcüklerini de temsil eder.
SARI GÜLLER sözcüklere döküldüğünde "Sürekli Seni düşünüyorum" anlamını taşısa da; sevinç, dostluk, arkadaşlık, mutluluk, kıvanç, sıcak sevgi ve kıskançlık sözcüklerini de temsil eder. Özellikle hasta bir arkadaşınıza, yeni bir anneye, çiçeği burnunda nişanlılara ve minnettarlık göstermek istediğiniz kişilere verebilirsiniz.
TURUNCU GÜLLER kırmızı gül tutkuyu, sarı gül arkadaşlığı ifade ederken turuncu güller de genelde bu ikisinin arası bir duyguyu sembolize ederler. Üzerinde romantik ve büyüleyici bir gün batımının tüm renklerini barındıran turuncu güller verilen kişiye duyulan bir büyülenmeyi anlatır. Turuncu güller coşkundur, şendir. Cazibe, büyülenme, istek, heves ve gayret sözcüklerini temsil eder. Kim bu cazibeli ve ateşli güllerle büyülenmez.
MERCAN GÜLLERİ gün doğumunun yoğunluğu nasıl değişiyorsa, mercan da gökyüzünü ilk ışıklarla bezeyen, loş hafif bir turuncudur. Mercan güller arzuyu ifade etmekle birlikte; istek, özlem, güzellik ve mutluluk sözcüklerini de temsil eder. Mükemmel bir teşekkür hediyesidir. Yada birine hala onu arzuladığınızı hatırlatmanın çok iyi bir yoludur.
LAVANTA GÜLLERİ en mistik ve peri masalı mükemmelliğine sahip güllerdir. İlk görüşte aşkı sembolize etse de; sihir ve gizem sözcüklerinide temsil eder.
MAVİ GÜLLER eşsizlik ve ilahi aşkı sembolize ederler. Elde edilmesi çok zor olduğundan, hayali bir aşkın temsilcisi gibidirler. MOR GÜLLER'se verilen kişiye prenses gibi göründüğü izlenimi vererek çok özel ifadeler yüklerler.
ŞEFTALİ RENGİ GÜLLER takdir ve minnettarlığı sembolize ederler.
YEŞİL GÜLLER ümit etmeyi, istikbali ve özgürlüğü sembolize ederler.
SİYAH GÜLLER var olmasa da, siyah gibi görünen koyu kırmızı güller bir ilişkinin bittiğini sembolize ederler. Aynı zamanda yas ve ölümü simgelerler. Cenazeye gönderilen siyah bir gül; "Hayatı sevemedim, Seni sevdiğim kadar" anlamı taşır. 13 Ekim 2015 günü kaleme aldığım "SONBAHAR" adlı şiirimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Düştü,
solgun bir gül suya düştü.
sürüklendi bir süre
akıntıyla arda boylarında..
takıldı kaldı bazen 
dere koylarında..

Gezindi, durdu
dere, tepe
yoruldu..
uzandı bir toprağa
sere serpe..

Bu gülün
son yolculuğuydu
ufka açılan.
solgun yapraklarıydı
bir daha açılmamak üzere
sonbaharda saçılan.

İster kırmızı gülün tutkusunu hissediyor olun, ister pembe gülün güzelliğini, ister sarı gülün mutluluğunu,  ister turuncu gülün büyüleyiciliğini, ister mercan güllerinin özlemini, ister lavanta güllerinin ilk görüşte mükemmelliğini ve ister şeftali rengi gülün arzusunu taşıyor olun; gönderdiğiniz gül buketlerine aşıdığınız ve iletmek istediğiniz duyguları içeren güzel bir kaç söz yazılı bir kart iliştirerek iletmek istediğiniz anlamı derinleştirip, karışıklığa meydan vermeden yanlış anlaşılmayı ortadan kaldırabilirsiniz. Gülsüz kalmayın. Sağlıcakla kalın.
Siir Sanat Edebiyat.Com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi