Ezgi Uzgel

Haddini Bildirme Hastalığı

18 Ekim 2017 11:06
A
a
Eğer iletişim hastalıkları diye bir ana dal olsa haddini bildirme hastalığı da mutlaka onun içinde yer alırdı. Geçen hafta Aiesec Eskişehir’e bir eğitim verdim. Eğitimi hazırlarken hayatım boyunca karşılaştığım ve birçoğunu kendimde yaptığım iletişim çatışmalarını düşündüm.
Her biri ayrı bir kibir göstergesi olsa da bu yazıyı haddini bildirmek hakkında yazmak istedim. Hepimizin hayatında zaman zaman kurnaz, sivri dilli, lafı gediğine koyan insanlar olmuştur. Bunlar haklı ya da haksız bizi yaralayıcı şekilde laf da sokmuştur.
Bu durumda biz ne yaptık ona bakmak lazım. Belki mizaç olarak daha sakin ve içe kapanıksak lafı işittik, karşılığında ne söyleyeceğimizi bilemedik, öylece kaldık. Ancak olay geçtikten sonra yaşananlar bir plak gibi zihnimizde döndü, lafı sindiremedik, keşke haddini bildirseydim diye kıvrandık. Yenildiğimizi hissettik.
Ya da biz kendimizi herkesten kurnaz hissettik ve ona aynı şekilde, hatta belki onu daha da yaralayacak şekilde cevap verdik. Haddini bildirdik yani ve zafer kazandığımızı hissettik.
Şu haddini bildirmek nedir? Haddini bilmeyene had bildirilebilir mi? O kişiye haddini bildiren sen olup hayat boyunca onu yaralayan bir insan olarak kişinin aklında kalmak ister misin?
Ben özel bir bankada yöneticiyken, yöneticilerle memurların yemek yediği yerler farklıydı, hakları, maaşları zaten farklıydı. Ama yemek yenen yer en çok kişiye yerini gösteren yer gibiydi. Had bilmeyi ve bildirmeyi bu dünyanın materyalist kriterleriyle öğrendik.
İnsanda kendini bir yere koyma, karşıdakini de kibirden dolayı daha aşağıya koyma eğilimi var.
Daha önce ben de bunun gerekli olduğunu düşünüyordum. Ancak bugün böyle bir his içimde doğduğunda bunu kibrim olarak adlandırıyorum.
Hayatımın neredeyse yarısında insanlara felsefi eğitim verdim ve şunu gördüm ki yaralayıcı bir söz ile kimse olumlu yönde değişmiyor.
İnsanı değiştiren şey olumlu örnek ve sevgi.
Bu durumda birisine haddini bildirmek geldiğinde içimizden; önce kendimizi bilmeyi öğrenelim. Yaralayıcı bir söz dilimize gelirse; Mevlana’nın “bir kahpeyi bile incitirseniz yeriniz cennet değildir” sözünü hatırlayalım. Karşımızdakini fark edelim; eğer bize yaralayıcı bir şey söylediyse, kendisinin yaralı ve acı içinde olduğunu kavrayalım ve merhameti öğrenelim. Onu sevgiyle kapsayalım, şefkatle dinleyelim. Biz üstünlük taslamak yerine sevgi, şefkat ve merhamet yansıttıkça neler değişecek hep beraber gözlemleyelim.
Had bildirmediğimiz, haddimizi bildiğimiz alçakgönüllü ve erdemli yarınlara…
 
1000
icon
Özler Saylık 19 Ekim 2017 15:08

Gene muhteşem bir yazı Ezgi Uzgel ellerine sağlık👏👏👏

0 1 Cevap Yaz
Filiz Kartal 18 Ekim 2017 14:38

Kalemine sağlık Ezgicim. Herkes birbirine had bildirme yarisindayken harika bir yaklaşım ve bakış açısı getirmissin. Teşekkürler

0 1 Cevap Yaz
Binnaz ARICI 18 Ekim 2017 13:22

Ezgicim yazılarını keyfle okuyorum .... kimsenin haddine değildir bir başkasına had bildirmek özünde . O kadar güzel demişsin ki " kendini bilmek" . verdiğin örnek sınıfsal ayrımlara yönelik . Eşitler arası ilişkilerden bir örnek vereyim , sokak ! hepimizin yürüdüğü sokaklarımız .... en insan hallerinin sergilendiği alanlar .... üstüne üstüne yürüyenler , yere tükürenler , nasılsa çöp vergisi veriyoruz diyenler pek çok farklı sınıftan insanların varlığını gördüğümüz yerler .... İletişim önemlidir , nazikçe uyarıma ya da hakkıma tecavüz ediyorsun demenin da her şeyde olduğu gibi bir adabı ve yöntemi vardır .... lakin şunu asla unutmamak gerekiyor kimse kimsenin ne kör değnediğidir ve de hayat dikensiz gül bahçesi vaadetmiştir .... bazen o kadar gereklidir ki , canının acıtılması ya da acı bir söz , eğer hakkaten yerinde denilmişse oldukça da eğitici hatta başkasına zarar vermeyecek şekilde onarıcı da olabilir .... yazılarına devamla sana güzellikler ve iyilikler dilerim,sevgiyle

1 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi