SEMİH DEMİRAL

HAYATINIZ TOZ DUMAN OLMASIN

8 Mayıs 2019 23:59
A
a
Tozların ve dumanların sağlığımız üzerinde nasıl bir etkisi var hiç düşündünüz mü? Zararsız gibi görünebilen tozlar, dumanlar veya havadaki partiküller kaynağına ve bileşimine bağlı olarak sağlığımız üzerinde olumsuz sonuçlar meydana getirmektedir.
Toz birçok şekilde oluşur. Dünyada birçok şekilde toz üretimi gerçekleşiyor. Toprak veya kayaçların doğal erozyonu; bitki örtüsünden veya mikroskobik organizmalardan elde edilen bitki polenlerinin veya sporlarının salınımı; evde bakım, bahçe işleri, araba egzoz emisyonları veya büyük ölçekli bina ve inşaat işleriyle alakalı iş faaliyetleri gibi insan kaynaklı toz üretimi bunlardan sadece bazılarıdır.
Toz partikülleri havada minik katı parçacıklardır. Toz partikülleri çıplak gözle görülmezler. Havadan gelen toz her zaman çevremizde bulunur. Hareket ettiğimiz her an ya da işyerinde ya da evde bir işlem ya da eylem gerçekleştirdiğimizde yüzlerce, belki binlerce toz parçacığı üretir. İşyerinde öğütme, ezme ve tünel kazma gibi belirli aktiviteler toz parçacıkları bulutları üretir ve bazı durumlarda kullandığınız malzemelere bağlı olarak bu tozların bir kısmı tehlikeli maddeler içerebilir; bu maddeler eğer nefes alırsanız, çeşitli akut veya kronik hastalıkların ortaya çıkmasına, sonra meslek hastalıklarına neden olabilmektedir.
Tozlar ne kadar küçükse havada o kadar uzun kalırlar ve daha fazla yoldan yayılabilirler. Büyük toz parçaları nispeten üretildikleri yere yakın noktalara düşer ve bu tür parçacıklar mobilya üzerlerinde görebileceğiniz toz katmanlarını oluştururlar. Nefes aldığımız zaman bu daha büyük parçacıklar, nefes alma yollarımızdan (ağız, burun) içeri sızmaya müsaittir. Görünür olmayan 0,5 – 5 mikron veya daha küçük daha ince parçacıkların akciğerlerimizin derinliklerine nüfuz etme olasılığı daha yüksektir. Bazıları nefes verirken dışarı salınabilir, ancak kalanlar depolanır veya doğrudan kan dolaşımında emilirler.
Toz ve duman maruziyeti ciddi zararlar verebilir. Tozun sağlık üzerinde hem kısa hem de uzun vadeli etkileri vardır. Kısa süreli etkiler arasında gözlerin tahriş olması, boğazda yanma hissi, öksürme veya hapşırma sayılabilir. Amfizem, kronik obstrüktif hava yolu hastalıkları (KOAH) veya astım gibi mevcut solunum hastalıklarına sahip olanlar için, kişinin belirli tozlara maruz kalmasındaki küçük artışlar bile belirtileri kötüleştirebilir. Solunum problemlerine neden olabilir. Yüksek yoğunluklu tozlara uzun süreli veya devamlı maruz kalınmasının, akciğer fonksiyonunu azalttığı, solunum ve kalp rahatsızlıklarının meydana gelmesine katkıda bulunduğu düşünülüyor. Bebekler ve yaşlılar için riskler daha fazladır. Halihazırda solunum ve kalp rahatsızlıkları yaşayanlar daha büyük bir risk altındadır; bebekler ve yaşlılar, yüksek toz yoğunluğuna maruz kalma yüzünden uzun vadeli sorunlar geliştirme eğilimi gösterirler.
Birçok işyerinde toz ve duman meslek hastalıkları riski oluşturmaktadır, özellikle seramik, çimento, inşaat, toprak malzemeleri üretimi, metal sektöründe toz büyük bir mesleki tehlike oluşturabilir. Kristal silika; toprak, kum, granit ve diğer birçok kaya türlerinin temel bir bileşenidir. Bu tür malzemelerin kesilmesi, öğütülmesi, püskürtülmesi veya tünel kazma ile ilgili iş faaliyetleri yüksek yoğunlukta silika tozu oluşturabilir. Kristal silika içeren tozları solumak ciddi sağlık problemlerine ve meslek hastalığına neden olabilir. Kristal silika kansere neden olabilmektedir ve silika tozuna maruz kalmak, ölümcül olabilen akciğer kanseri ve silikozis gelişimine yol açabilir. Silika, doğada yaygın olarak bulunur; hemen her türlü kaya, kum, çakıl ve killer silika içerir. Bazı maddeler daha fazla silika içerir. Örneğin kum taşı, %90 silika içerebilir; beton ve moloz ise yapılan çakıla bağlı olarak değişen miktarlarda silika içerir. Bu tür iş alanlarında maruz kalmayı azaltacak doğru yöntemleri bulamazsak, ciddi bir maruziyet meydana gelebilir.
Meslek hastalıklarında farkındalık çok önemlidir. Herhangi bir tozlu aktivite, silika açısından belirli bir miktarda risk içeriyor ve başlamadan önce riski hafifletecek doğru yöntemler uygulanmalıdır. Toza karşı alınabilecek en iyi önlem toz oluşumunu engelleyecek çalışma metodları geliştirmektir. Sulu yöntemler uygulamak, Kapalı ve insan maruziyeti olmayan yöntemler geliştirmek, tozun ve dumanın kaynağında emebileceği lokal emiş sistemleri kullanmak, son olarak solunum koruyucu maskeler kullanmak ile toz ve dumandan korunmak mümkündür.
Akciğerler normal tozu temizleyebilme kapasitesine sahiptir. Neyse ki, kişinin solunum sistemi, toz ve pek çok yabancı maddeyi, iyi bir şekilde filtre edebilmektedir. Buna rağmen asbest ve silika gibi ince partiküller, filtrasyon sistemimizden küçük oldukları için geçerler. Bu durum, eğer önlemler ve kontroller olmazsa, uzun zaman sonra ciddi akciğer sorunlarına neden olabilir. Toz ve duman maruziyeti olan kişilerin 1 yılı aşmayan periyotlarda solunum sistemi tetkiklerinin yapılması, uzman doktorların muayenesinden geçmesi çok önemlidir. Tozlu ortamda çalışanların akciğer röntgen filmleri pnömokonyoz okuyucu hekimlere okutularak rapor alınması gerekir.
Sigara bu hastalıkların baş düşmanıdır. Meslek hastalıklarını tetikleyen ve daha erken sürelerde bu hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Sigara içmeyin ve kendinizi tozdan ve dumandan koruyun.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi