Ayhan Aydıner

HOCALARIN YARIŞI MI OLACAK?

1 Temmuz 2018 22:27
A
a

“Ben size çok güzel bir belediye başkanı bulurum. Merak etmeyin. Çok yakışacak, hepinizin içine sinecek. Yani bir aday bulurum, ben aday tayin edecek değilim tabi ki de. Büyükşehir Belediyesi’ne de, Odunpazarı Belediyesi’ne de, Tepebaşı Belediyesi’ne de. Böyle çok genç, dinamik, yakışıklı, bu işi bilen, şehri avucunda tutan; ne cevherlerimiz var siz farkındasınız veya değilsiniz.” 

AVCI ÖNE ÇIKIYOR
Bu sözler AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı’ya ait. Avcı önceki gün ESGROUP’a yaptığı ziyarette, isminin Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçmesiyle ilgili bu sözleri söyledi. 24 Haziran seçimlerinde AK Parti Eskişehir’de yine birinci parti olurken, kentte ‘Nabi Avcı Rüzgarı’ esti. AK Parti’nin Nabi Avcı’nın Milli Eğitim ve Kültür Turizm Bakanlığı döneminde yapılan tüm hizmetlerin olduğu yerlere Nabi Avcı’nın fotoğraflarının olduğu afişler asıldı. Genel seçimlerden önce 18 Haziran’da Görünüm’de kaleme aldığım; “Büyükşehir Adayı Avcı mı?” başlıklı yazımda; “Nabi Avcı’nın, Mart 2019 seçimlerini ‘şimdiden hedef göstermesi’ dikkat çekiyor. Yeni yapılmakta olan İl Halk Kütüphanesi inşaatına Nabi Avcı’nın ‘fotoğraflı büyük afişi asılarak’, ona teşekkür edilmesi,  Eski Atatürk Stadyumunun etrafının  Avcı’nın ‘Millet Bahçesi protokolünü imzalarken’ fotoğraflı afişleriyle donatılması dikkatimi çekti. Mart  2019 yerel seçimlerini de hedef olarak gösteren Avcı yoksa AK Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı mı olacak? Eskişehir’e yapılan hizmetlerde Avcı’nın öne çıkarılması ve milletvekili aday listesinin başında yer alması onun büyükşehir adayı olacağı iddialarını güçlendiriyor. Avcı’nın aday olması  halinde 2019 yerel seçimleri ‘Hocaların Savaşı’ şeklinde geçer” şeklinde yorumda bulunmuştum. 

‘MÜTEVAZİ OLMA 
GERÇEK SANIRLAR’

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Harun Karacan aday olmuştu. Yılmaz Büyük-erşen seçimi kazanırken, Karacan hiçte azımsanmayacak oy almıştı. Avcı son süreçte  AK Parti’nin kentte ağırlığını hissettiren en önemli ismi. Yılmaz Büyükerşen gibi güçlü potansiyele sahip marka ismin karşısına tanınırlığı az olan bir kişinin şansı sıfırdır.
Nabi Avcı veya Harun Karacan olmadıkları takdirde Büyükşehir’e kim aday olur? Anadolu Üniversitesi Rektörü Naci Gündoğan belki olabilir. İki yıl önce Gündoğan’ın ‘Büyükşehir adayı olabileceğini’ yazmıştım.  Televizyon programında da ’ilk ben ismini gündeme’ getirmiştim. Ancak şu anda Gündoğan’ın aday olma ihtimalinin ‘çok zayıf’ görüyorum. Dışarıdan bir marka isim getirilip aday yapılmadığı takdirde, bu konuda en avantajlı isim Nabi Avcı’dır. Entellektüel birikimi ile öne çıkan Avcı, gerçekten Eskişehir’e büyük hizmetleri oldu. Türk Dünyası Başkentliği sayesinde kentimize çok sayıda kalıcı eser kazandırdı. Bir İngiliz Atasözü vardır. “Mütevazi olma gerçek sanırlar” diye. 

ÇEKİŞMELİ GEÇER
Avcı, Eskişehir’e kazandırdığı kalıcı eserlerin kendisi tarafından yapıldığının tanıtımını hiç yapmadı. Bu konuda hep mütevazi davrandı. Nabi Hoca son seçimde Eskişehir’e kazandırdıklarının tanıtımını yapmak isteyen genç partilileri bu kez serbest bıraktı. AK Parti belki de bu sayede 24 Haziran seçimlerinde Eskişehir’de birinci parti oldu. 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimler sanki ‘Hocaların yarışı’ şeklinde geçecek gibi görünüyor. Dört seçim üst üste Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Yılmaz Büyükerşen ile son yedi yılda Eskişehir’e  çok sayıda kalıcı eser kazandıran Nabi Avcı arasında yaşanacak  seçim gerçekten çok çekişmeli geçer. Böyle bir yarışta Odunpazarı ve Tepebaşı Belediye Başkan adaylarının performansları da öne çıkar... ***

NOSTALJİ

İŞ SİYASET VE SPOR DOLU SOHBETLER


Yıl 1996. 22 yıl öncesine ait fotoğrafta yer alan kişiler Eskişehir’in iş, siyaset ve spor dünyasının önemli isimleri. CHP eski Milletvekili Zeki Ünal, CHP’nin güçlü ismi Nihat Çuhadar, o yıllarda ETO Meclis Başkanı Ali Eldem,  Aydın Arat’ın Başkanlığındaki Eskişehirspor’un Genel Kaptanı ve DYP’nin etkili ismi Bekir Sıtkı Saraç, Eskişehirspor yöneticisi merhum Ercan Eski. Bu beş isim önemli bir davette bir araya gelmişler. Ünal, Saraç, Çuhadar, Eski ve Eldem eminim bu gecede bol bol Eskişehirspor’un durumu ve o yıllarda Türkiye’nin en köklü iki partisi olan CHP ve DYP’yi konuşmuşlardır.  Zeki Ünal 1990-1991 ve 2000-2001 yılları arasında Eskişehirspor Başkanlığı yaptı. Ondan sonra bayrağı alan Halil Ünal şu anda Eskişehirspor Başkanlığını en uzun süre  (7yıl) yapan isim. Eskişehirspor’da yönetimlerde görevler üstlenen Nihat Çuhadar 2004 seçimlerinde DSP’den Odunpazarı Belediye Başkan adayı oldu.  3000 oy farkıyla seçimi kaybetti.  Bu kılpayı seçimi kaybetmesinde SHP’nin Odunpazarı’nda  başkan adayı çıkarması önemli bir faktör oldu.  Daha sonraki yıllarda hem DSP hem de CHP’de İl Başkanlığı yaptı. DYP’de Merkez İlçe ve İl Başkanlığı yapan Bekir Sıtkı Saraç 2009 yılından beri Odunpazarı Belediye Meclis Üyeliği yapıyor. Saraç’ta merhum Aydın Arat ve Mesut Hoşcan’ın başkanlıklarında Eskişehirspor’a kilit görevler aldı.  Eskişehir iş dünyasının sevilen ismi Ali Eldem 2005’de Cemalettin Sarar ile ETO Başkanlığı yarışına girdi.  25 Mart 2005’de yapılan seçimi Cemalettin Sarar kazandı. Ercan Eski’de yönetici olarak ES ES’e önemli hizmetlerde bulundu. Merhum Ercan  Eski’ye  Alllahtan rahmet diliyorum. Mekanı cennet olsun…
***

FOTO ŞAKA

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu
: Abdullah Abi bir daha ki seçimde Cumhurbaşkanlığı'na aday ol. Ben seni desteklerim. Seni kazandırırım.

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: Madem beni seçtirecek oyun var, neden Başbakanlığı bırakıp gittin?  Boşuna dememişler ‘Kelin ilacı olsa kendi başına sürerdi’ diye.***

FIKRA

TELSİZ TELEFON

Temel bilim adamı iken bir arkeoloji araştırmaları konferansına davet edilir. Amerikalılar anlatmaya başlar;
 “Biz ülkemizde yaptığımız kazılarda 25 metre aşağı indik ve telefon kabloları bulduk. Öyleyse bizim atalarımız asırlar önce telefon kullanmışlardır.”
Sıra Türkiye’ye gelir ve Temel başlar anlatmaya
“Biz ülkemizde yaptığımız kazılarda 50 metre aşağı indik ama bir şey bulamadık. Öyleyse atalarımız telsiz telefon kullanmışlardır.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi