EDA AKTAŞ

İnsan Nasıl Sevilir?

7 Şubat 2019 12:06
A
a
Şimdi sizden gözlerinizi kapatıp şu soruyu düşünmenizi istiyorum: ‘Kimi nasıl seviyorsunuz?’
Cevaplar sizde kalabilir ya da isterseniz bana da yazabilirsiniz fark etmez. Sadece bu soru üzerine düşünmenizi istiyorum. Düşünün kimi nasıl seviyorsunuz? Aklınıza kim geliyor bu soru da ve siz onu nasıl seviyorsunuz?
Bu soruda aklınıza kim geliyor? Soruyu cevaplarken nasıl sorusu sizi şaşırttı mı? Sizi biraz düşündürdü mü? Yalnız burada belirtmek istediğim bir nokta var nasıl sorusu bir miktar sorusu değil lütfen eğer bu soruyu öyle büyük seviyorum böyle çok seviyorum gibi miktar belirten abartılı cümleler ile cevaplamayın. Öyle çok seviyorum, böyle büyük seviyorum, onun için her şeyi yaparım değil buradaki sorunun cevabı. Düşünün sevdiğiniz her kim ya da her ne ise siz onu nasıl seviyorsunuz? Kırmadan sevebiliyor musunuz? Üzmeden, incitmeden, yıkıp dökmeden ?Yanlış anlamayın sevgi dediğimiz şey tabi ki hiç yıkmamak, kırmamak, dökmemek değil. Diyelim ki kırdınız, üzdünüz, incittiniz, döktünüz bunları onarmaya çalışıyor musunuz? Çalışıyorsanız nasıl onarmaya çalışıyorsunuz? Siz yıktıktan sonra onarabildiğinize emin olabiliyor musunuz? Bunları biraz düşünür müsünüz?
Sevgi dediğimiz şey yıkıp, dökmemek değil dedik peki nedir sevgi? Kimi nasıl sevmeliyiz biz?
İnsanlar sevgiyi içgüdüsel ya da sezgisel olarak hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Ancak şunu bilmeliyiz ki sevgi okyanus gibidir, sürekli değişen dalgalarla ve gelgitlerle doludur. Girdapları vardır. Bir kişinin sevdiği kişiye yönelik sabit duyguları yoktur. Bu sevgi zaman içerisinde yaşanılan şeylere, durum ve şartlara göre değişkenlik gösterir. Başta çok yoğun olan sevgi yarın bitebilir o yüzden yazının başlarında abartılı cümleler ile sevgimizin miktarını ifade etmeyelim dedim.
Sevgi ince, sessiz ve hassastır’ diye bir söz var. Çok anlamlı bir söz bence sevgi incedir bitebilir, sevgi sessizdir sessizce gidebilir. Dikkatli olalım hassastır sevgi. Sevgiyi öyle başka kavramlar ile bağdaştırmayalım örneğin kıskançlık. Kıskançlık bir sevgi değildir ya da bir sevgi göstergesi değildir. Kıskançlık bir korkudur sevgi değildir. Sevginin var olması, davranışların kontrol edilmemesine kırıcı ve yıkıcı davranışlar sergilenmesine izin verildiği anlamına gelmez. Olumsuz bir durum ile karşılaştığınızda durumu daha iyi hale getirmek için yapabileceğiniz hiçbir şey olmasa bile, karşınızdakine şefkatinizi ve sabrınızı sunmayı deneyebilirsiniz.
Şimdi size ikinci bir soru daha sormak istiyorum ‘Sevdiğiniz kişiyi nasıl sevmek isterdiniz?’
Dilerim ki doğru kişiler tarafından doğru şekillerde sevilirsiniz.
Dilerim ki karşınızdakinin sevgisiyle tamamlandığınızı hissedersiniz.
Kendinize iyi bakın..
1000
icon
Esesli 15 Şubat 2019 16:49

Tebrikler

1 2 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi