SEMİH DEMİRAL

İŞ EKİPMANLARININ PERİYODİK KONTROLLERİ

17 Temmuz 2019 23:56
A
a
 
Yazan: Semih DEMİRAL, A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, Yangın Güvenliği Uzmanı, NEBOSH IGC Specialist, IRATA L1
Tarih: 17 Temmuz 2019 Çarşamba
İşyerlerinde bir makine, ekipman, tesisat bulunmakta ve kullanılmaktadır. Bu ekipmanlar zamanla emniyet sistemlerinde, çalışma şartlarında değişiklikler yaşanmakta, bakımı ve periyodik kontrolü yapılmamış ekipmanlar işyerlerinde tehlike saçarak kazalara sebebiyet verebilmektedir. İşyerlerinde kullanılan iş ekipmanları belirli periyotlarda test ve kontrollerinin yaptırılması zorunludur. İş ekipmanlarının periyodik kontrolleri 25.04.2013 tarihli Resmî Gazete ve 28628 Sayılı İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği’ne bağlı olarak gerçekleştirilir. İşyerlerinde bulunan ve kullanılmakta olan vinç, forklift, transpalet, manlift, kazan, tank, basınçlı gaz tüpleri, asansör, konveyör, Elevatör, yapı iskeleleri, elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatlar, yaşam hatları, yangın tesisatları, yangın söndürme cihazları, havalandırma ve klima sistemleri ve makine ve tezgahlar periyodik test ve kontrollerinin yaptırılması zorunludur. İş ekipmanları genel itibariyle yılda 1 defa periyodik test ve kontrolleri yaptırılması gerekir. Yalnız Yapı iskeleleri 6 ayda bir, LPG tankları 10 yılda bir, Taşınabilir gaz tüpleri 3 yılda bir periyodik test ve kontrollerinin yaptırılması yeterlidir.
Asansörler, 04/05/2018 tarihli Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliğine göre periyodik test ve kontrolleri gerçekleştirilir. Kusursuz olarak tanımlanan asansöre, ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından yeşil renkli bilgi etiketi iliştirilir. Hafif kusurlu olarak tanımlanan asansöre, ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından mavi renkli bilgi etiketi iliştirilir. Kusurlu olarak tanımlanan asansöre, ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından sarı renkli bilgi etiketi iliştirilir. Güvensiz olarak tanımlanan asansöre, ilgili idare adına periyodik kontrolü yapan A tipi muayene kuruluşu tarafından kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilir. Kırmızı renkli bilgi etiketi iliştirilen ve güvensiz olarak tanımlanan asansörün kullanımına bina sorumlusu tarafından izin verilmez. Bu asansörün en fazla altmış gün içerisinde güvenli hale getirilmesi bina sorumlusunca sağlanır. Bu süre sonunda, A tipi muayene kuruluşu tarafından takip kontrolü yapılır. Takip kontrolü neticesinde güvenli hale getirilmediği belirlenen asansör, ilgili idare tarafından ana besleme sisteminden elektriğinin kesilerek mühürlenmesi yoluyla hizmetten men edilir.
İş ekipmanlarının periyodik kontrollerini TürkAk tarafından akredite edilmiş firmalar tarafından gerçekleştirilebilir, yetkisi olmayan firmalar periyodik kontrol yapamazlar. Periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler, bilgilerini Bakanlığa elektronik ortamda kayıt yaptırır. Periyodik kontrolü yapacak kişiler basınçlı kaplar için makine mühendisleri, metalurji ve malzeme mühendisleri, makine veya metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler ya da makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından gerçekleştirilir. Kaldırma ve iletme ekipmanlarının periyodik kontrolleri, makine mühendisleri, makine veya metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler ya da makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından gerçekleştirilir. Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri, elektrik eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından gerçekleştirilir. Elektrik dışında kalan diğer tesisatın periyodik kontrolleri makine mühendisleri, makine ve metal eğitimi bölümü mezunu teknik öğretmenler, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından gerçekleştirilir. Makine ve tezgâhlara yılda bir bakım ve muayene yapılması yeterlidir. Preslerin muayeneleri TS EN 692+A1 ve TS EN 693+A2 standartlarına uygun olarak gerçekleştirilir.
İşverenler, işyerinde kullanılacak iş ekipmanının yapılacak işe uygun olması ve bu ekipmanın çalışanlara sağlık ve güvenlik yönünden zarar vermemesi için gerekli tüm tedbirleri alır. İş ekipmanının güvenliğinin kurulma ve montaj şartlarına bağlı olduğu durumlarda, ekipmanın kurulmasından sonra ve ilk defa kullanılmadan önce ve her yer değişikliğinde ekipmanın, periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişiler tarafından kontrolü yapılır, doğru kurulduğu ve güvenli şekilde çalıştığını gösteren belge düzenlenir. Kontrol sonuçları kayıt altına alınır ve yetkililer her istediğinde gösterilmek üzere uygun şekilde saklanır.
İşverenler, iş ekipmanını kullanmakla görevli çalışanlara, bunların kullanımından kaynaklanabilecek riskler ve bunlardan kaçınma yollarına ilişkin eğitim almaları sağlanır. Ayrıca iş ekipmanının tamiri, tadili, kontrol ve bakımı konularında çalışanlara işverenlerce yeterli özel eğitim verilir. İşverenler çalışanlara, kullandıkları iş ekipmanına ve bu iş ekipmanın kullanımına ilişkin yeterli bilgi ve uygun olması halinde yazılı talimat verir. Bu talimat, imalatçı tarafından iş ekipmanıyla birlikte verilen kullanım kılavuzu dikkate alınarak hazırlanır. Talimatlar iş ekipmanıyla beraber bulundurulur.
Güvende kalın.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi