Ezgi Uzgel

KADIN BEYNİYLE İLGİLİ ÇARPICI 5 TESPİT

22 Mayıs 2018 22:00
A
a
Kadın beyni ile ilgili okuyup araştırdığımda artık kesinlikle bazı psikolojik gerçeklerin insanın varoluşundan bu yana şekillendiği gerçeğini kabul ettim. Erkek ve kadının davranış şekilleri ve tarzları, psikolojileri ile ilgili aslında her şey düşündüğümüzden çok daha basit ve kalıplar şeklinde..
Bu süreçte artık kesinlikle kabul ettiğim ve beni yine de sarsan 5 gerçeği ve sonrasında kadın beyninin yapısını sizlerle de paylaşmak istedim.
Kadın beyniyle ilgili olarak beni en çok çarpan 5 bilimsel gerçek:          
  1. Aslında hepimiz kadın beyniyle hayata başlıyoruz. Hamileliğin 8. haftasından sonra testosteronun iletişim merkezine yayılmasıyla erkekler için erkek beyni oluşur.
  2. Kadının depresyona daha yatkın olduğu gerçeğini kabul ettim. 15 yaşında kızlar depresyona girmeye erkeklerden 2 kat daha meyilliymiş.
  3. Neredeyse tüm araştırmalarda erkek denek kullanılmasının nedeni kadının menstural döngüleri nedeniyle değişen psikolojisi tüm deneyleri altüst ediyor olmasıymış.
  4. Kadın beyninin doğuştan sahip olduğu muazzam yetenekler: Sosyal yetenekler, derin arkadaşlık bağları kurabilmek, yüzleri okumak konusunda neredeyse psişik bir kapasite ve çıkar çatışmalarını ortadan kaldırabilme yeteneği.
  5. Kadının taş devrinden kalan bazı motivasyonlara göre erkeğini seçtiği gerçeği. İyi genler için görünüş, çocuğa ve kendisine bakabilecek bir eş.
Peki kadın beynini tanıyalım:
ANTERİOR SİNGULAT KORTEKS: Seçenekleri tartar, kararları verir. Endişe merkezidir ve kadınlarda erkeklerden daha geniştir.
PREFRONTAL KORTEKS: Duyguları kontrol eden ve çıldırmayı engelleyen kraliçe. Amigdala’yı frenler. Kadınlarda daha geniştir ve erkeklerden 1-2 yıl erken olgunlaşır.
İNSULA: Sezgilerden sorumlu merkez. Kadınlarda daha geniş ve aktiftir.
HİPPOTALAMUS: Hormonal senfoninin orkestra şefi. Kadınlarda erkeklerden daha erken harekete geçer.
AMİGDALA: İçerideki vahşi canavar; dürtü merkezi. Sadece prefrontal korteks tarafından durdurulabilir. Erkeklerde daha geniştir.
HİPOFİZ BEZİ: Doğurganlık hormonlarını üretir, süt üretimini sağlar, beslenme güdüsünü güçlendirir, anne beyninin harekete geçmesini sağlar.
HİPOKAMPÜS: Hiçbir kavgayı, romantik karşılaşmayı ya da sevgi dolu anı  kadınların unutmasına izin vermeyen fil. Kadınlarda daha geniş ve aktif.
Bu konuda daha geniş bilgiyi Dr. Louann Brizendine’in Kadın Beyni isimli kitabında bulabilirsiniz..
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi