Kazım Kurt - Odunpazarı Belediye Başkanı

Emine Girgin

Kim bu elalem?

27 Ocak 2018 23:59
A
a
‘Eteğin çok kısa, giyme elalem görse ne der’, ‘Çok içme elalem görse alkolik der’, ‘Gece çıkılır mı, elalem ne diyecek?’, ‘Aman onunla arkadaş olma, elalem seni de yanlış anlayacak’, ‘ Aman gülme, aman ağlama’ vs. vs. sürekli hayatımıza karışan bir örgüt var. Adı da elalem.
Giydiğimizi çıkartır, hareketlerimizi kısıtlarız. Neden? Çünkü ailemiz küçük yaştayken elalemi devasa büyütüp hayatımızın merkezine yerleştirdiği için..
Aman kızım şöyle yapma, aman kızım buna bulaşma, şunu giyme, böyle konuşma. Eğer böyle yaparsan elalem ne der?
Kim bu elalem?
Kimin ve neden koyduğunu bilmediği kurallarla ezbere yaşayan, hayattan zevk alamayan, dedikoducu, kıskanç ve mutsuz insanlardır. Bu yüzden onlar, kendilerinden farklı insanları görünce, hayatlarına kendi kurallarını koyan, yaşamdan zevk alan, neşeli insanları sürekli kısıtlama gereği hissederler. Kendileri gibi onları da dar kalıplara sokmak isterler.
İşe girdiğim andan itibaren elalem ne der kafasından çıktım. Hayatıma, kendi kurallarımı koyarak yeniden başladım.  Hayatımla ilgili fazla insanların fikirlerini istemiyorum. Bence sizde istemeyin. Kendiniz için neyi doğru olacağını ya da neyin yanlış olacağını zaten biliyorsunuz.
Yaşın geçecek evlenemeyeceksin belki, evde kalmış diyecekler. Mini etek giyeceksin, kötü kadın olacaksın. Yaşı büyük adamla evleneceksin, yargılanacaksın. Erken evleneceksin, altından bir şey aranacak. İş odaklı olacaksın, işkolik diyecekler, âşık olacak, üzülecek içeceksin, alkolik diyecekler. Kaç yıllık evliliğini anlaşamamaktan dolayı bitireceksin belki ama ona bile ‘dul’ kalıp nasıl yaşayacaksın? Diyecekler.
Diyecekler arkadaşım yüzden mutlu insan olmak istiyorsan ‘canının istediği her şeyi yap’
Bu hayat senin hayatın. Hayatının kurallarını kendin nasıl mutlu olacaksan o şekilde koy ve öyle yaşa. Kimse senin günahının bedelini ödemeyecek. Kimsenin sevabıyla da sen cennetlik olmayacaksın. Başkalarının düşünceleri senin düşüncelerinden daha değerli olmasın. Kimseye hayatının hesabını vermek zorunda değilsin. Hadi, sende kendi kurallarını kendin yazmaya başla.
Hem yaşayacağın mutluluğundan ya da mutsuzluğundan elaleme ne?!
 
1000
icon
Yorumcu 28 Ocak 2018 22:36

Ne nikah bağlar bizi Ne mahkeme ayırır Düşmanların şerrinden Bizi mevlam kayırır...İşte bu kadar,değerli yazarımız cesur bir yazı yazmış kutluyorummm ve takip ediyorummm

0 5 Cevap Yaz
Yzb Poyraz 28 Ocak 2018 15:58

Kim elalem mi Elalem le ancak tavşan avına gidilir Ben de hayvan haklarını savunduğum için Ava gitmiyorum, O zaman elalemi altıncı yola saklıyoruz ve hayatımızı kiminle nerede ne zaman hangi şehirde nasıl yaşamak istiyorsak öyle yaşıyoruz Elalem ne der bilmiyorum ama, mutluluk erteleyemez. Yaşanacaksa yaşanır

0 2 Cevap Yaz
PİLAVCI CENGİZ 28 Ocak 2018 15:53

Ali ağaoğlu, Kayahan, Güdük Necmi, Halis Toprak 😂 yani bunlar gibi niceleri var kendilerinden genç kızlarla evlilik ve çocuk yapmış, mutlu olmuş . Bırakalım herkes hayatını yaşasın. Ha illaki birilerini eleştirmek istiyorsak, muhalefet olup hükümetin yanlış politikalarını eleştirelim. İnsanların özgürlüğü yaşam tarzı giyim kuşam ve aşk hayatı kimseyi ilgilendirmez. Elalem ne derse desin Son sözü her zaman biz söyleriz Bu hayat bizimse yaşarız sonuna kadar Herkes kendi günah ve sevaplarından sorumlu Kimse kendini cübbeli hoca karşısındakini putperest sanmadın Benim günahım yok diyenler ne fındıklar ne cevizleri kurmıştır ama söylemezler ve insanları giyimiyle yaşantısıyla içkisiyle aşklarıyla eleştirirler Bırakın da herkes kendi günah ve sevsplarıyla yaşasın. Hesap günü geldi mi herkes kendi hayatının hesabını verecek, kimse kimsenin hayatından sorumlu değildir, ve kimse kimseye karışamaz. Bu elalem ne derler yüzünden çok şeyleri kaçırıpda pişman olmadıkmı zaten.

0 1 Cevap Yaz
PİLAVCI CENGİZ 28 Ocak 2018 15:41

Herkesin hayatına hiç kimse karışamaz. Elalem ne derse desin çokta tınn deyip hayatımızı özgürce yaşamalıyız.Baskı ego ve tabuları yıkmadıkça ot gibi yaşarız.Elalem ne der diye yapmadığımız şeyleri o elalem Tüm çılgınkığıyla yapıyor.O elalem her kimse önce kendi burnundaki sivilceyi görmeli, başkasının hayatına burnunu sokmamalı. Çirkin kadın yoktur, bakımsız kadın vardır, bakımlı zarif giyimine kuşamına önem veren kadınları eleştiren yine kadınlardır.Ya bakımsızdır ya da kıskanç.Mini etekli kadınları eleştirenker de yine kadınlardır çünkü ya çarpık bacaklıdır ya da bacakları ince tipsiz sır mini etek giyemiyordur bacaklarını kimse görmesin diye o yüzden kıskançlıktan mini eteklileri eleştiriyordur. Gelelim bir diğer konuya yaşlı kadın genç erkekle eblenfimi olay olmuyor, Pınar Altuğ ve Yağmur Atacan gibi, Kibariye ve Kocası gibi.Ama genç kız yaşlı adamla evkendimi sorun oluyor 😋yani bu olmaz ya.Gönül bu bırakın seven sevdiğiyle mutlu olsun, DEVAMI 2.DE

0 1 Cevap Yaz
HSYN 28 Ocak 2018 15:27

Başlığı görünce ilk aklıma gelen Hakan Peker den "deli miyim neyim,elalem ne der" şarkısı geldi. Biz hep bu elalem ne der fobi sinden dolayı hep çok şeylerden geçiyoruz, çok şeyleri kaybediyoruz. Bence herkes kendisine bakmalı ve insanları eleştirmeden önce boy aynasından kendine bir bakmalı. Biz başkalarını eleştirip dedikodusunu yaparsak, bir başkası da mutlaka bizi eleştirip arkamızdan dedikodumuzu yapar, herkes kendi hayatından sorumludur.

0 1 Cevap Yaz
KUZEY YILDIZI 28 Ocak 2018 15:12

Bir başkasının hayatını yaşadıklarını kimse yargılayamaz her insan kendi hayatından sorumludur.

0 1 Cevap Yaz
DENİZ YILDIZI 28 Ocak 2018 15:10

Bence herkes başkasının hayatına karışmadan, kendi hayatını gözden geçirmeli.Kim bilir bizim hayatımızı yakından takip edenlerin saklı gizli ne sırları vardır,.

0 1 Cevap Yaz
ROTASIZ PİLOT. 28 Ocak 2018 15:08

Elalem ne derse desin, bu dünyaya bir kere geldik hayat bizim olduğuna göre yaşayacağız doya doya.

0 1 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi
Ahmet Ataç
Ahmet Ataç - Hayat Tepebaşı'nda Güzel