ES TV Frekans Güncellemesi destek hattı açıldı

SEMİH DEMİRAL

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMIN ÖNEMİ

28 Kasım 2018 23:59
A
a
Kişisel Koruyucu Donanım (KKD); çalışma ortamındaki tehlikelerin, çalışanları korumayı sağlayacak teknik tedbirlerle veya iş organizasyonu ve çalışma metodu ile ortadan kaldırılamadığı veya tam olarak sınırlandırılamadığı durumlarda, çalışanların sağlık ve güvenliğinin korunması amacıyla, çalışan tarafından giyilen, takılan, bu maksada uygun olarak tasarımı yapılmış tüm cihaz, alet veya malzemeler olup; kullanımı, sağlık ve güvenlik koruma uygulamalarının son evresini oluşturur.

İşverenlerin Görevleri
KKD’ler, Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği’ne uygun bir şekilde üretilmelidir. İşverenler, Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmeliğe uygun bir şekilde KKD seçmek, çalışanlarına vermek, kullanımını takip etmek gibi görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. Çalışanların ise; talimatlara uygun bir şekilde KKD’leri kullanmak, korumak, kontrol etmek, bakımlarını yapmak gibi görev ve sorumlulukları bulunmaktadır. KKD’ler zimmet karşılığında verilmesi çok önemlidir. Yaşanacak bir adli vaka durumunda delil olarak kullanılacağından her verilen KKD zimmet ile verilmelidir.

İş Sağlığı ve Güvenliğinde KKD’nin Yeri
İş güvenliğinde yapılacak en son uygulama KKD kullanımıdır, fakat ülkemizde iş güvenliği denildiğinde nedense aklımıza ilk gelen genellikle baret ve emniyet kemeri gelmektedir. Oysaki iş güvenliğinde başvurulması gereken son tedbir olmalıdır. Fakat iş yerlerindeki her risk için kaynağında veya çalışma ortamında alınan tedbirler riskleri azaltmayı sağlayamayabilir. Bu durumda işin riskine en uygun KKD kullanılmalıdır. KKD’lerin seçimi çok önemlidir. KKD’ler yapılacak risk değerlendirmelerine göre seçilmelidir. Çalışma esnasında baret kullanımı gerekli mi, batmaya dayanıklı taban özellikli bir iş ayakkabısı mı gerekli, yapılacak iş esnasında hangi tip risklere karşı hangi özellikte bir iş eldiveni kullanılmalı, gürültü seviyesi nedir? Çalışma ortamında toz, gaz, zararlı buhar vb. risklere karşı hangi tip bir solunum koruyucu kullanılmalı? Hangi tip bir kulak koruyucu kullanılmalı, iş yeri ortam risklerine uygun bir iş kıyafeti gerekli mi? İş gözlüğü gerekli mi? Hangi özelliklerde koruyucu gözlük olmalı. Bunların hepsi Risk Değerlendirmeleri sonucunda belirlenmesi gereken hususlardır. Bazı KKD’lerin kullanımı için ortam ölçümlerinin yapılmış olması gerekmektedir. Toz, gürültü, titreşim, termal konfor, kimyasal buhar ve emisyonların değerlerine göre KKD seçimi yapılması gerekmektedir. KKD seçiminde iyi bir KKD standartları bilgisine ve tecrübeye ihtiyacı vardır. Yanlış seçilecek bir solunum koruyucu meslek hastalıklarına karşı korunma sağlamayacaktır. Yanlış seçilmiş bir eldiven iş kazalarını engellemeyecektir.

KKD Standart ve Şartları
KKD’lerin CE Belgesi olması gerekmektedir. CE uygunluk işareti, üreticinin ilgili teknik düzenlemeden kaynaklanan bütün yükümlülüklerini yerine getirdiğini ve ürünün ilgili tüm uygunluk değerlendirme işlemlerine tabi tutulduğunu gösteren bir işarettir. CE işareti, ürünün Mevzuata uygunluğunu göstermek için kullanılır. Her bir KKD için EN standartları bulunmaktadır. KKD’lerin üzerinde bu işaretlemeler mutlaka bulunmalıdır. KKD’lerin kullanım süreleri bulunmaktadır. Bu süreler kullanım kılavuzlarında belirtilmektedir. Bu sürelere dikkat edilerek kullanılması gerekir. KKD’lerin kullanım amaçları iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesidir. KKD’ler iş kazalarını %80 oranında azaltabilmektedir. Yaşanılan kazaların %25’i gerekli KKD’nin kullanılmamasından kaynaklanmaktadır. İş yerlerinde yaşanan iş kazalarından dolayı yaşanan ölümlerin büyük bir kısmı yüksekten düşme, yüksekten cisim düşmesi, malzeme kaldırma ve taşıma gibi nedenlerden dolayı kazalar yaşanmaktadır. Yüksekte çalışmalarda emniyet kemeri kullanımı, malzeme düşmesi riskine karşı endüstriyel baret kullanımı, işin riskine uygun iş eldiveni kullanmak, toz, partikül, zararlı buharlar vb. risklerden korunmak için uygun bir solunum koruyucu maske kullanmak, gözleri fırlayan cisim ve zararlı ışınlardan korunması durumunda iş kazaları ve meslek hastalıklarını engelleyebiliriz.

Neden KKD Kullanılmıyor?
KKD kullanımı güvenlik kültürünün bir göstergesidir. Çalışanlar değişik bahaneler üreterek KKD kullanımından kaçınmaktadır, emniyet kemeri ile rahat çalışamıyorum, baret baş ağrısı yapıyor, kulaklık mantar yapıyor, gözlük buhar yapıyor, ayakkabı terletiyor ve maskeyle daralıyorum gibi nedenlerle KKD kullanımından kaçınmaktadırlar. Kullanımı en kolay ve rahat olanları tercih edilmeli, çalışanların KKD’leri kullanımı teşvik edilmelidir. KKD’ler çalışanlara ücretsiz verilmelidir. KKD’lerin kullanımı uygulamalı eğitim verilerek doğru kullanım anlatılmalıdır. Eskidiğinde yada işlevselliğini kaybettiğinde yenisi ile değiştirilmelidir. İşin ihtiyaçları iyi belirlenmeli ve en uygun KKD seçimi yapılmalıdır, ucuz diye işe yaramayan KKD alınması yarar yerine çalışanlara daha da çok zarar verebilmektedir.
Kişisel koruyucu donanım, risklere karşı sürekli kullanıldığında tam koruma sağlar ve kişiyi hayata bağlar.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi