Ezgi Uzgel

Korkuyor musun?

27 Haziran 2017 23:23
A
a

Ya korku ya da sevgi ekseninde yaşıyoruz hepimiz. Bunu bir süredir bir nebze daha idrak etmiş olmama rağmen bazen korkularım beni boğuyor.
Geçenlerde bir ilkokul arkadaşımla konuştuk en büyük korkum aldatılmaktı ve başıma geldi, ilk eşim beni aldattı dedi. O bunu söyleyince tekrar düşündüm nelerdi benim korkularım? Hangileri başıma geldi? Şu anda neleri yaşıyorum? Ben o kadar net farkında mıyım korkularımın? Bunların üstesinden nasıl gelebilirim?
Korkularla ilgili felsefi tavır onların üzerine gitmektir. Değerli bir kadın filozofun tavsiyesi şudur: “Kahramanlar dahi korkar. Korkunu eline al ve yürü.” Bu tavsiyeye anlayabildiğim ölçüde uymaya çalıştım. Ama benim kişiliğim bunu bazen çok sert algıladı. Bir şeyi koparıp atmak ve geride bırakmak tarzında davrandım çoğu kez.
Şimdi kendime daha yumuşak bir korkuyla mücadele tarzı arıyorum. Okudum, düşündüm, tefekkür ettim. Şimdiki korkuyla mücadele tarzımı korkunun karşısında duranı anlamak ve ona odaklanmak olarak değiştiriyorum.
Örneğin aldatılmak mı korkum; sadakate odaklanacağım.
Yalnız kalmak mı; etrafımdaki onca güzel insana.
Birisinin beni kandırmasına mı; dürüst ve güvenilir insanlara.
Acı çekmek mi; dünyanın verdiği güzelliklere.
Ülkemle ilgili bir konuda kaygım mı var; olan iyi gelişmelere.
Sanki yıllar geçtikçe hayatla da korkuyla da iletişim değişiyor. Şu an geldiğim noktada artık korktuklarımın başıma gelmesi sonucu ders çıkarmak değil amacım. Korktuklarımı psikolojik plandayken tespit edip daha o planda üstesinden gelmek.
Bir kez Allah’a yalvarmıştım: Allah’ım ne duymam gerekiyorsa şu anda birinin ağzından bana bunu duyur diye. Ve karşımdaki kişi tüm tüylerimi diken diken edecek şekilde bağırdı: HAYATIN KIYMETİNİ BİLMEDİN!  O ses kulaklarımdan gitmedi. Şimdi hayatın kıymetini bilmeyi öğrenmeye çalışıyorum. Hayatı en güzel yaşama şekli korkulardan arınarak yaşamak gibi. Korkular, şüpheler, tereddütler insanın ayağını yere mıhlıyor, adım atmanı, hayatın tadını çıkara çıkara yaşamanı engelliyor.
Bayram bitti, bir ay boyunca nefsi terbiye etmek üzerine düşünme imkânı oldu. Korku da nefsin bir oyunu. Kim senden ne alabilir, kim diğerinden ufacık bile bir fayda sağlayabilir, kim gerçekten bir diğerini aldatabilir? Bunların hepsi bu dünyanın oyunu değil mi? Neden korkuyorsun eğer sen dürüst olma, ahlaklı olma, iyi olma çabasındaysan? Neden korkuyorsun? Sevgiye odaklansana.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi