Ezgi Uzgel

KÖTÜLÜK SAHİBİNE AİTTİR

17 Ocak 2018 11:27
A
a
Çocukken annem hep ‘kötü söz sahibine aittir’ derdi. İnsanlara kötü söz söylediğini de görmedim. En güzel özelliklerinden biri çok nezaketli bir insan olmasıydı. Annemi bir ortamda ilk defa gören arkadaşlarım izlemini “çok asil bir kadın” olarak ifade ederdi.  Vefat etmeden önce artık kimseyi hatırlamıyor olmasına rağmen yaraları için her saatte onu sağa sola döndüren bizlere sürekli teşekkür ederim derdi, nezaketi son nefesine kadar onunlaydı.  Bence asaletini iyiliğinden ve nezaketinden alıyordu.

Yıllar geçti bilge annemin sözleri karşıma Dhammapada isimli kitapta çıktı. Kitaptaki sözlerin birçoğunu annemden duymuştum en çok da “kötü söz sahibine aittir” sözünü.

Zamanında tertemiz bir Anadolu kadını, senin düşmanın var demişti bana, bakıp ben de sormuştum: “Neden var düşmanım? Hayatımda düşmanlık yaratacak bir şey yapmadım.”  Dedi ki: “Kuşların önüne yem atarsın herkese yetecek kadar vardır yine bir tanesi önündeki yemez yanındakinin gözünü oyup onun önündekini yer. Bu dünya halidir.”  Dünyadaki her şey dual olduğuna göre bazı şeyleri yaşamamız, anlamamız için birilerinin bize kötülük olarak adlandırdığı şeyi yapması gerekiyor. Bizim içimizdeki adaletsizliğin yarattığı isyan ve üzüntünün ortaya çıkması gerekiyor ki, ya o yerde durmayalım, ya o kişiyle durmayalım, ya o olayın içine durmayalım.  Diğer bakış açısından da kendimizin doğru yapmadığı şeyleri tespit edelim. Doğru yapmadığımız şeyler ille kötü olarak adlandırabileceğimiz örneğin birine kızgın davranmak, birinin hakkını yemek vb. olmayabilir. Aşırı fedakâr olmak, aşırı verici olmak gibi kendimizi kurban durumuna düşüren şeyler de olabilir. Kul hakkı biliyorsunuz bizim dinimizde çok önemlidir. Musalla taşının üzerinde sorulan soruların birincisi nasıl bilirdiniz, ikincisi ise hakkınızı helal ediyor musunuz? Ancak sadece başkasının hakkına girmeyiz bazen kendi kul hakkımıza da gireriz. Bazen sınırları zorlayarak veririz, bazen hakkımız olan şeyin hepsini veririz vb. Acaba musalla taşının üzerinde kendi hakkımızı kendimize helal edebilecek miyiz?
Sonuçta herkes her davranışıyla kendini sergiler. Kötülük olarak adlandırdığımız tecrübe kapısını bize açan kişi de kendi davranışıyla kendi içindeki en çirkin olanı sergiler. Ancak doğuda batıda ya da Anadolu’da bilgeler bilir ki kötü söz, kötü davranış insana geri döner. Sonuçta bir hediyeyi almazsanız ne olur? Sahibinde kalır. Aynı şekilde kötü bir sözü de almazsanız bu kötü söz sahibinde kalır. Size kötü bir şekilde davranıldığında bunu üzerinize almazsanız bu davranış yine sahibinde kalır.

Ne gökte ne okyanusun dibinde ne de bir dağdaki mağarada, bir kişi nerede olursa olsun yapmış olduğu kötülükten kurtulamaz diyor doğu metninde.

Mevlana ise bir kahpenin bile kalbini kırdıysak cennetlik olmadığımızı söylüyor. Ben birbirimizi kırmadığımız içimizden kıskançlık, çekememe, daha üstün olmayı isteme gibi nedenlere dayanarak kötülüğü çıkarmadığımız günler diliyorum. Kalpleri kırmayalım, kötülük içimizden çıkmadan iç dünyamızda onu yenelim. Bize bir kötülük yapıldığında da bu kuralları işletelim. Yine kalp kırmayalım, kötülüğe kötülükle karşılık vermeyelim. Hayat, zaman herkese yerini verir. İlahi adalete güvenelim. Biz kötülüğü ona sevk edelim.
1000
icon
Filiz Kartal 17 Ocak 2018 19:26

En zor olanı hakkımızdan, bizim olandan vazgeçip geçmeme durumu bence. Kendime haksızlık yapmak ile cömert - fedakâr olmak arası bir durum. Adil olan en üst erdemse adil olana bir adım daha yaklaşabilmek için yürümek doğru olan. Üstelik yaşanan kötülüklerden edinilen büyük bir tecrübe ve idrak getirisi de değerlidir. Kötülük heryerde ve hepimizde. Bilerek ya da bilmeyerek yaptığımiz yanlışlar da kotu sonuçlara neden oluyor. Başkalarına zarar verebiliyor. Sözünüz çok değerli. Hepimiz içimizde olanı fark etmeye odaklanalım. Hepimize hatalarımızi telafi etme fırsatı diliyorum.

0 3 Cevap Yaz
Tuğba Avcı 17 Ocak 2018 14:37

Muhteşem bir yazı yine. Tebrik ederim.

1 2 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi