Ebru Sungar

Kurmay Gazeteci 

3 Ekim 2017 20:24
A
a
Sabah gazetesinden Şeref Oğuz’un ‘Kurmay Öğretmen’ başlıklı yazısını okudum. Neresinden tutsanız elinizde kalan, akıl izan sahibi bir kalemden çıkmadığından şüphe duymadığım bu yazı öyle görünüyor ki ‘her şeyi bilen adamın’ alkışına mazhar olmak için yazılmış. Bilimsel verilerden uzak olması bir yana, aşağılayıcı fikirlerle dolu. 
Günümüz öğretmenine ‘Cumhuriyet tarihimizin en gevşek nesli’ diyen bu şahıs aklınca öğretmeni de kategorize etmiş: Kurmay Öğretmen. 
Onca okul okumuş, yurt dışında eğitim almış, özgeçmişinde satrançla, müzikle ilgilendiği yazan bu şahıs önce sözlüğü açıp ‘kurmay’ sözcüğünün bir askeri terim olduğunu öğrenmelidir. Türk Dil Kurumu’nun ‘bir askerî terim’ dediği kurmaylık, sivil bir meslek olarak öğretmene yakışmadığı gibi, bu kendini bilmeze hak ettiği cevabı da askerî kavramların sivil hayata girmesinden rahatsızlığını her fırsatta dile getiren havuz medyası kalemşorları ile Milli Eğitim Bakanı vermelidir.
1 milyon öğretmene ‘gevşek’ deme cüretini gösteren şahıs, bence, bu deli saçması ifadeleri bir yana bırakmalı; aldığı(?) Ekonomi eğitimiyle ilişkili varsa bir yiğitliği, fikri, onu ortaya koymalıdır. Ekonomi okuyup eğitimde ahkam kesmek, hele ki öğretmene gazete köşelerinden ayar vereceğini düşünmek Atatürk’ün öğretmenlerinin kabul edebileceği bir durum değildir. ‘Cumhuriyet döneminin en gevşek gazetecileri’ demek gibi bir seçeneğim varken aldığım edep beni bu ifadelerden alıkoymaktadır.
Herkesin ifadesi, edebi kadardır. Yine, ekonomi okuyup eğitimi askeri terimlerle dizayn etmeye çalışan bu gibiler her alanda söz söylemekten geri durmalı, o parlak fikirlerini kendilerine saklamalıdır. Her alanda her şeyi bilen bir adam bile ülkemize fazladır zira. 
İkincisi ağır gelir.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi