TARIM FUARI

Celalettin Bilgin

Kurtuluş Savaşında Bir Kadın Nefer

21 Eylül 2017 15:43
A
a
HALİDE EDİP ADIVAR

 Yazar, siyasetçi, akademisyen ve öğretmen olan, Kurtuluş Savaşı’nda vatanın işgaline karşı milli mücadeleyi başlatan ve bu vesile ile kendisine Halide Onbaşı da denilen Halide Edip 1882 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.
 Rıza Tevfik Bölükbaşı’nın öğrencisi olarak 1901’de Üsküdar Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu. Balkan Savaşı yıllarında hastanelerde çalıştı. 1909’dan sonra öğretmenlik ve müfettişlik yaptı. Türk kadınının toplumsal yaşama katılması ve eğitilmesi için çalışan Tealii Nisvan Cemiyeti’ni kurdu. 1912’de Türk Ocağına katıldı. 1919’da Wilson Prensipleri Cemiyeti’nin kurucuları arasında yer aldı.
 Aynı yıl İzmir’in Yunan Ordusu tarafından işgal edilmesini protesto için Sultanahmet Meydanında düzenlenen mitingte yaptığı etkili konuşma büyük yankı uyandırdı. Hakkında soruşturma açılınca 1917’de evlendiği eşi Adnan Adıvar ile Anadolu’ya geçerek, Kurtuluş Savaşı’na katıldı. Çeşitli cepheleri dolaşarak mehmetciklere moral verdi.
 Amerika Columbia ve Hindistan Delhi İslam Üniversitelerinde konuk öğretim üyesi olarak dersler verdi. 1939’da Türkiye’ye döndü. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi İngiliz Filolojisi Kürsüsü Başkanı oldu. 1950’de İstanbul Milletvekili olarak TBMM’ye girdi.
 Dört yıl sonra Üniversiteye tekrar döndü ve 9 Ocak 1964 günü hayata veda edinceye kadar üniversitede kürsü başkanlığı görevini sürdürdü.
 
ÖLÜM
Yapraklar üşürken dökülür;
Ağaçlar kışa soyunurken ölür.
Nedir acelesi ecelin?
Daha bitmeden yaşama sevincim.
Neden bu kadar soğuk ellerim?
Gözlerim aynı noktada donuk.
Nedir bu sonsuz karanlık?
Ve bu bitmeyen yalnızlık
Nerden çıktı bu tabut?
Ne işim var benim içinde?
Ve bu kalabalık.
Yüzler; bu yüzler hep tanıdık.
Herkes bırakıp gitmiş.
Geceye sessizlik çökmüş.
Gözlerim hala açık
Ve bitmeyen yalnızlık.

 Kurtuluş Savaşı dönemlerinde uluscu, milli duyguları öne çıkaran roman ve öyküler kaleme aldı. Yeni Turan, Ateşten Gömlek, Vurun Kahpeye bu dönemin eserleridir. Yazar ‘Türk’ün Ateşle İmtihanı’ adlı eserinde Eskişehir’de kaldığı Avusturyalı Madam Tadia’nın otelinin bir odasından, Atatürk’ün kendisine ilettiği telgraflardan ve dönemin çetin şartlarından söz eder. 1890’lı yıllarda Eskişehir’de Madam Tadia Oteli Anadolu Demiryolu hattını kullanan yolcular için bir uğrak yeri olmuş adeta.                                                
 En tanınmış eseri ‘Sinekli Bakkal’, yazarlığının en olgunluk döneminde yazdığı romanıdır. Şiirsiz, sanatsız, edebiyatsız kalmayın!
Sağlıcakla kalın..!
Siir Sanat Edebiyat.Com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi