15 Mayıs 2017 23:39
-A +A
Emine Girgin

Emine Girgin

Mantıklı AşkDefalarca izlesemde asla sıkılmadığım tek dizi Aşk-ı Memnu.
Bihter’le Behlül’ün yasak aşkını bilmeyen, o efsane diziyi izlemeyen yoktur herhalde diye düşünüyorum. İstanbul’un zengin iş adamlarından Adnan Ziyagil ile genç ve güzel kadın Bihter Yöreoğlu’nun evlenmesiyle başlayan bir hikaye. Babasının ölümünden sorumlu tuttuğu ve nefret ettiği annesi Firdevs Yöreoğlu’nun Adnan Ziyagil ile evlenme isteğini bilerek ona inat gidip Adnan Ziyagil ile evlenen Bihter’in kendi seçimiyle yaşadığı imtihanı..
Bihter her ne kadar annesine inat evlenmişte olsa, Adnan Bey’in iyi niyetinin farkında olup, babasının yokluğundaki o şevkati bulmasıyla istemişti bu evliliği. Adnan Bey’i sadece iyi bir insan, iyi bir baba, iyi bir eş olabileceğini düşündüğü için ve hatta rahat bir yaşamı ömür boyu sürebileceği için sevdi.Ona hiç aşık olmadı, olmadığı içinde zamanla Behlül’e doğru uçuştu kalbi. Böylece kendi yaptığı yanlış seçimlerle de hayatını bitirdi. (Halid Ziya Uşaklıgil’in ölümsüz eseri Aşk-ı Memnu gerçekten esrarengiz bir roman.)
***
Evliliklerde de aslında en büyük eksiklik bu. Aşk yoksa sadece mantık çerçevesinde gitmiyor o ilişki.
“Ben mantık evliliği yapacağım” diyorlar ya bazıları, sinirlerim zıplıyor. Mantık evliliği de nedir? Evlilik bir şirket midir sizce? Lüksevinizin, son model arabanızın olduğu, lüks eşyalara sahip olabilmek için ve yaşamınızı rahat geçireceğiniz birine sırtınızı yaslayarak, hiç duygularınızın olmadığı bir adamla bir ömür geçirebilmek için mi atacaksınız o imzayı yani? Tabi siz bir gün ayrılacağınızı da hesaba katarak hayatınızı tam anlamıyla sigortalamak için de çocuk getireceksiniz dünyaya. Çocuk tabi; hayat sigortası..
***
Aşk, bana göre bir sihirdir ve bu sihire kapılıp evlenen insanlar karşısındaki insanın hiçbir hatasını görmezler. Birbirlerinin hatalarını görmezden gelirler ve fedakarlık ederler. Peki sihir bittiğinde ne olur? İşte o zaman aşklarını yargılamaya başlarlar. Gözleri sevdiklerinden başkasını görmeyenler, sadece aşık olduğu için evlenenler, bir süre sonra hayal kırıklıklarıyla karşı karşıya kalabiliyorlar.
Peki doğru olan nedir?
Bana göre evliliklerde hem aşk hem mantık olacak. Günümüzün hayat şartları göz önüne alındığında,  yeterli ekonomik şartlar oluşmadan, sevgi ve saygı oluşmadan evlilik yapmak çok sakıncalı. Şimdi bana “aşkta mantık mı olur?” diyeceksiniz ama bence aşkta mantık olmalı. Çünkü sadece aşkla yapılan evlilikt de yürümüyor... Bu yüzden ben ‘Mantıklı Aşk’tan yanayım. Hem maddi hem de manevi yönden birbirlerine her koşulda destek olabilen iki insanın yaptığı şey, benim tabirimce ‘Mantıklı Aşk’tır’
 
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Olumlu gelişmeler var

Olumlu gelişmeler var

19:25 21 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti