Celalettin Bilgin

MEHMET AKİF ve NEYZEN TEVFİK DOSTLUĞU

19 Haziran 2017 23:40
A
a

Mehmet Akif 20 Aralık 1873 günü İstanbul’da dünyaya geldi. Babası Fatih Camii Medrese hocalarından  Mehmet Tahir Efendi, annesi Buhara’dan Anadolu’ya göç etmiş bir ailenin kızı olan Emine Şerife Hanım’dır.                 
İlk öğrenimini Fatih Emir Buhari Mahalle Mektebi’nde bitirdi. 1882’de Fatih Merkez Rüştiyesine kaydoldu. Dil derslerine ilgi duyan Akif, rüştiyede Türkçe, Arapça, Farsça ve Fransızca dersleri aldı. 1885’te Mülkiye İdadisine kaydoldu. Babasının ölümü nedeniyle oluşan ailevi sıkıntılardan dolayı bir an önce meslek edinmek için Mülkiye idadisini bırakıp Ziraat ve Baytar Mektebine kaydoldu. Fransızcasını geliştiren  Mehmet Akif, mezuniyetinden sonra Kur’anı ezberleyerek hafız oldu.
1906’da Halkalı Ziraat ve Baytar Mektebinde, 1907’de Çiftçilik Makinist Mektebi’nde Türkçe dersleri verdi. İstiklal Marşı’mızın şairi Mehmet Akif Ersoy ile büyük yergi üstadı Neyzen Tevfik’in aralarında tuhaf ve inanılması güç bir dostluk vardı. Yazdıklarıyla taban tabana zıt gibi görünen bu iki şair aslında çok iyi birer dosttular.

Eyvah..!
“Eyvah..!                      
Beş on kafirin imanına kandık;
Bir uykuya daldık ki;
Cehennemde uyandık.”
“İslam ayak altında
Sürünsün mü nihayet?
Ya rab, bu ne
Hüsrandır, İlahi, Bu ne zillet?”
“Cani geziyor dipdiri,
Can vermede masum,
Suç başkasınındır da
Niçin başkası mahkum?”
Mehmet Akif ERSOY
Ne Ararsın..!
Ne ararsın Tanrı ile aramda,
Sen kimsin ki orucumu sorarsın?
Hakikaten gözün yoksa haramda,
Başı açığa neden türban sorarsın..?
Rakı, şarap içiyorsam sana ne,
Yoksa sana bir zararı mı var, içerim.
İkimizde gelsek kıldan köprüye,
Ben dürüstsem sarhoşken de geçerim..
Esir iken mümkün müdür ibadet?
Yatıp kalkıp, Atatürk’e dua et..
Senin gibi dürzülerin yüzünden,
Dininden de soğuyacak bu millet..
İşgaldeki hali sakın unutma!
Atatürk’e dil uzatma sebepsiz.
Sen anandan yine çıkardın amma,
Baban kimdi bilemezdin şerefsiz..
Neyzen TEVFİK
İkilik    
Kabe’den maksat varmaktır yara,
Kör gibi tapınma kuru duvara..
Neyzen TEVFİK
Eyvah diye seslenen Mehmet Akif ile ney ve yergi ustası Neyzen Tevfik’i bir karede düşünmek bile, bize çok zor gelir. 19 yaşında İstanbul Fethiye Medresesi’ne kaydolan Neyzen, Galata ve Yenikapı Mevlevihanelerinde Mehmet Akif’le tanıştı. Ondan Arapça, Farsça ve Fransızca dersleri aldı ve aynı za-manda ona ney öğretti. Neyzen Tevfik, Mehmet Akif Ersoy’a karşı çok saygı duyardı ve her karşılaştıklarında onun elini öpmek için can atardı. Mehmet Akif’se, Neyzen’in aşırı içmesine kızdığı için karşılaştıkları meclislerde, ona pek yüz vermez, hatta azarlardı. Bu duruma çok üzülen Neyzen, küçük bir çocuk gibi kenara çekilip ney’ini, ağlayarak acılı acılı üflemeye başlardı. Mehmet Akif’te, Neyzen görmesin diye bir eliyle yüzünü perdeleyerek için için gözyaşı dökerdi.
İkisininde hayatları büyük sıkıntılarla geçti. Mehmet Akif, Mısır’a sürüldü, Neyzen Tevfik ise yıllarca hastane ve tımarhane köşelerinde, kaldırımlarda; kör kütük sarhoş süründü. Fakat gelin görün ki; Neyzen Tevfik hayatı boyunca belki de bir Marmara Denizi kadar içki tükettiği halde, uzun sayılabilecek bir ömür sürdü ve hayatı boyunca ağzına bir tek damla içki koymayan Mehmet Akif ise, Neyzen’den çok çok önce ve hem de Siroz'dan öldü!
Siroz hastalığına yakalanıncaya kadar, Kahire’deki Camiat-ül Mısriyye Üniversitesinde Türk Dili ve Edebiyatı dersleri verdi. Hava değişikliği için önce Lübnan’a, sonra Antakya'ya gitti. 17 Haziran 1936 günü ilerleyen hastalığı nedeiyle İstanbul’a döndü. 27 Aralık 1936 günü İstanbul'da hayata veda etti. Cenazesi  İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin çoğunlukta olduğu binlerce kişinin katılımıyla Edirnekapı Mezarlığına defnedildi.

Siir Sanat Edebiyat.com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi