SEMİH DEMİRAL

MESLEKİ EĞİTİM BELGENİZİ ALDINIZ MI?

11 Temmuz 2019 12:25
A
a
Bazı meslek gruplarında çalışan kişiler, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yetkilendirilen kuruluşlar tarafından Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir? Hangi mesleklere zorunluluk getirildi?
Mesleki Yeterlilik Belgesi, MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca, yetki kapsamlarında yer alan ulusal yeterliliklerde tanımlanmış esaslara göre yürütülen ölçme değerlendirme faaliyetleri sonucunda başarılı olan bireyler için düzenlenen ve bireyin söz konusu ulusal yeterlilikte belirtilen öğrenme kazanımlarına (bilgi, beceri ve yetkinlik) sahip olduğunu gösteren belgelerdir.
5544 sayılı Kanun gereğince; tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfa giren ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yayımlanan tebliğlerde belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamamaktadır. Kanun kapsamında mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu kapsamına giren meslekler de belirlenmiştir.
4 Nisan 2015 tarihinde yasalaşan 6645 sayılı kanun ile Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda da önemli değişiklikler yapıldı. Bu değişikliklerin en önemlilerinden biri çalışma ve iş dünyasını yakından ilgilendiren belge zorunluluğu getirilen meslekler olmuştur. Kanuna göre;  “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından standardı yayımlanan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğlerin yayım tarihinden itibaren 12 ay sonra Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda düzenlenen esaslara göre Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.”
Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 25/05/2015 tarihinde yayımlamış olduğu ilk tebliğ ile 40 meslekte, 24/03/2016 tarihinde yayımlamış olduğu ikinci tebliğ ile 8 meslekte, 26/09/2017 tarihinde yayımlamış olduğu üçüncü tebliğ ile 33 meslekte, 11/11/2018 tarihinde yayımlamış olduğu dördüncü tebliğ ile de 36 olmak üzere toplam 117 meslekte belge zorunluluğu bulunmaktadır. 4. tebliğ ile 36 meslekte tebliğin yayım tarihinden itibaren 12 ay sonra (11/11/2019’dan itibaren) MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamayacaktır.
Bakanlıkça yayınlanan tebliğlerde yer alan mesleklerde MYK tarafından Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşları tarafından yapılan sınavların sınav ve belgelendirme ücretleri Bakanlar Kurulunun yayımladığı tarife kapsamında İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır. Teşvikten sadece belge zorunluluğu getirilmiş mesleklerde faydalanılabilmektedir. Teşvikten kişiler sadece bir kez faydalanabilmektedir. Teşvik kapsamında sınavlara 3 kez girme imkânı vardır. 3. sınavdan geçilememesi durumunda teşvikten faydalanılamamaktadır.
MYK Belgeleri, MYK tarafından yetkilendirilmiş TÜRKAK tarafından akredite firmalar tarafından verilebilir. Bu firmaların güncel listesine MYK’nın internet sitesinden ulaşılabilir. MYK Belgeleri kalite güvencesi sağlanmış ve uluslararası personel belgelendirme standardına göre akredite edilmiş bir sistem aracılığıyla yapılan ölçme değerlendirmeler sonucunda başarılı olan bireylere MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi düzenlenir.
3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesini almış olanlar ile Milli Eğitim Bakanlığına bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin mesleki ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinden belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için mesleki yeterlilik şartı aranmaz. Kurs bitirme belgesi, katılım belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, çıraklık veya kalfalık belgesi mesleki yeterlilik belgesi olarak kabul edilmemektedir.
MYK Belgeli kişilerin istihdam edilmesi durumunda işverenlerin işveren sigorta primleri 54 aya kadar devlet tarafından karşılanmaktadır. Bu destekten faydalanabilmek için e-bildirge sistemi üzerinden prim desteği talebinde bulunulması gerekmektedir.
Mesleki Yeterlilik Belgesi yetkinliklerini belgelendiren kişiler üretim, kalite, iş sağlığı ve güvenliği vb. birçok konuda daha yetkin ve verimli çalışma imkânı sağlayarak ülkemizin kanayan yaralarından olan iş kazaları ve meslek hastalıklarının azalmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Güvende kalın.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi