Kazım Kurt - Odunpazarı Belediye Başkanı

Tarık Sayer

MİLLİ EĞİTİMDE ‘DENETİM BAŞIBOŞLUĞU’

4 Şubat 2018 23:59
A
a
            Milli Eğitim Bakanlığı belki de Cumhuriyet tarihinin en denetimsiz en başıboş dönemlerinden birini yaşıyor.
            Okullarda yanlışlarla dolu ders kitapları okutuluyor.
            Tepebaşı bölgesindeki okullarda ‘ahlaka aykırı’ içeriklerle dolu kaynak kitaplar dağıtılıyor.
            Sözde ‘değerler eğitimi’ için gerici vakıflarla protokoller yapılıyor. 
            8. sınıf öğrencilerinin kısa bir süre sonra girecekleri sınavlarla ile bilgiler hala netleşmedi.
            Bazı öğretmenlerimizin kılık kıyafetleri öğrencilere ‘rol model’ olmaktan çok uzak bir görüntü veriyor.
            Okullardaki eğitim öğretim ile ilgili denetimler sadece okul müdürlerinin inisiyatifine bırakılmış durumda.
            Eskişehir’de bazı okullar tatile girmeden bir hafta önce öğrencilerden para toplayarak ‘soru kampı’ tatiline çıkabiliyor. Üstelik Milli Eğitim Müdürlüğünden izin aldıklarını söylüyorlar.
            Gözden kaçırılmaya çalışılan uygulamalarla ‘Maarif Müfettişliği’ adeta bilerek çökertiliyor.
 
SKANDAL MÜFETTİŞLİK SINAVI
            AKP iktidarı en son Maarif Müfettişliği adı verilen denetim sistemini içinden çıkılamaz bir hale getirdi.
            Türkiye genelinde 2304 müfettiş arasından sadece 500’ünün Maarif Müfettişi olabileceğine karar verilerek mevcut müfettişler ‘mülakat’ sınavına alındılar.
             Mülakat sınavı sonucunda iki kişi hariç tüm sınava girenler başarılı kabul edilmesine rağmen 500 Maarif Müfettişi ataması yapıldı.
            Türkiye’deki tüm özel ve resmi okulların, öğretmenlerin, kursların, yurtların denetim ve soruşturmaları sadece bu 500 müfettişe verilerek; İllerde görev yapan müfettişlerin denetim ve soruşturma yapma yetkileri ellerinden alındı.
            Bu durum, MEB tarihinin en başıboş en denetimsiz döneminin yaşanmasına neden oldu.
            Kendi yarattığı boşluğun farkına varan Bakanlık ‘kadrolu müfettişleri’ ile işin altından kalkamayacağını anlayınca bu sefer de soruşturmaların ‘usule aykırı olarak’ illerdeki bazı müfettişlerle yürütülmesini istedi.
 
TAM BİR KAOS YAŞANIYOR
            Eğitim-İş, TEM-SEN (Tüm Eğitimciler ve Eğitim Müfettişler Sendikası) ‘yönetmelik çıkmadan kılavuza dayanılarak müfettiş alımı yapıldığı’ gerekçesiyle davalar açtı. Dava sonucunda; Danıştay kılavuzun yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.
            Danıştay kararı sonrasında ‘Müfettişlik’ görevini kimlerin yapacağı tamamen belirsiz hale geldi.
            Çok sayıda soruşturma ile başı sıkışan Milli Eğitim Müdürlükleri ise inceleme ve soruşturmalarda okul müdürlerini görevlendirdi.
            İnceleme ve soruşturma konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmayan bazı okul müdürleri ise yeni  tartışma konularının ortaya çıkmasına neden olmaya devam ediyor.
 
EMİR- KOMUTA ZİNCİRİ Mİ OLUŞTURULUYOR?
             Denetim konusunda uzman Maarif Müfettişleri, bu değişikliklerin yapılması konusunda düşüncelerini şöyle açıklıyorlar;
            “Bu değişimin nedeni; Maarif müfettişlerinin büyük çoğunluğunun karma ve laik eğitim yönünde tutum sergilemeleri, hukuk  dışı talimatlar karşısında her zaman hukukun yanında saf tutmalarıdır. İnceleme ve soruşturmalarda hakkaniyetli davranmaları, hukuk düzeninden yana tutum sergilemeleri, iktidarın istediği gibi kararlar vermemeleri sonucunda böyle bir çalışma yapılmaktadır.
            MEB’in Maarif Müfettişliği birimini açıkça tasfiye ederek, ‘emir-komuta’ zinciri içinde çalışacak bir sistem oluşturmaya çalıştığı düşünülmektedir.
            Eğitim denetimi; değerlendirme, geliştirme ve rehberlik boyutuyla eğitim sisteminin yerel ve ulusal sorunlarının çözümünde etkili rol oynayan önemli bir birimdir.
            MEB, siyasal çıkarlar uğruna bu birimi tasfiye girişimlerinden ve hukuk dışı adımlardan acilen vazgeçmelidir.
1000
icon
AT ve AK davası 20 Mayıs 2018 15:30

İnsanları biAT ederler mi diye ölçüme alıyorlar, BiAT edenler sadakAT lerini AK için mi yapacaklar şüpheleri mevcut. Ancak LiyakAT sahiplerine geçit vermemeliler ki cahiller payelensin. Müfettişlik Mesleği BiAT etmeyen Devlete SadakATli ve Liyak ATli olmalı ki ADALETLİ olsun. Devlet vatandaşına zeval vermesin. Haklı ve haksızı mahkemeden önce ayırsın ve gerekeni yapmak açısından idarecilere gereken teklifi yapsın. Şimdi nasıl oluyor. Partiye SadakATli bir müdür atanıyor ve birisi hakkında soruşturma açıldığında yazılan raporu geri gönder ha gönder müfettişi bıktır. MEB ÖZel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü çalışanları görevleri ile ilgili olarak Özel Okul açanlardan ha bire biraz da zorlama ile hisse aldıkları ve sonrasında okullara açılış onayı verildiği söyleniyor. Bu durumu hangi müfettiş çözebilecek ki? Zor bir durum. Okul açılsa bir türlü açılmasa bir türlü.. Hisse verilse bir türlü verilmese okul açılış ruhsatı verilmeyecek ki...

0 2 Cevap Yaz
Maarifin itelediklerinden 20 Mayıs 2018 15:22

Denetim ve soruşturma yetkisi ellerinden alınmamış. Denetim yapmadın ve soruşturma yapmadın diye bakanlık maarif müfettişleri hakkında işlem başlattı. Yasa dışı soruşturma yapılsın emrini veren makam ise Teftiş Kurulu Başkanlığı.. Buyrun size hukuk dersi. Madem soruşturma yaptıracaktınız neden soruşturma görevlerini bu vatandaşların üzerinden aldınız. Mobing uygulamanın en kolay yolu bu mu idi.. HAYDİ BAKALIM NELER OLACAK GÖRECEĞİZ: MAHKEMELER GERÇEKTEN DOĞRU KARAR VERECEKLER Mİ?

0 3 Cevap Yaz
Milli Eğitim Müfettişi 12 Şubat 2018 00:00

2007 yılında müfettiş olanların büyük çoğunluğu Ankaraya bakanlık maarif müfettişi olarak seçildi. Ama öğretmen olarak çalışırken, sınav sonunda bir anda müfettiş olan bu kişilerin, hiç birinin Müfettişlik için aldıkları bir eğitim yok. Acı olan bu...Ama Ankaraya seçilen ve seçim komisyonunda üstelik komisyon başkanı olarak görev yapan birisi var ki, müfettişlik için yüksek lisansını FETÖ'nün kapatılan Fatih Üniversitesinde yapmış...

0 8 Cevap Yaz
Milli Eğitim Müfettişi 11 Şubat 2018 23:52

Tarık Bey, acı gerçekleri ortaya koyduğunuz için teşekkür ediyorum. Eğitimin değerine inandığım için ÖSY sınavını kazanarak, öğretmen olarak müfettişlik bölümünde dört yıl okudum. Yetmedi bölümün yüksek lisansını da bitirdim. Müfettişlik için tam 4+2=6 yıl üniversitede eğitim aldım. 18. yıl müfettiş olarak çalışırken, kendimi çok sevdiğim alanda geliştirmek için 4.üniversite eğitimi olarak Tarih Bölümünü bitirmek üzereyim. Kısaca 11.Yıl öğretmenlik+4.Yıl Eğitim Yönetimi ve Denetimi+2.Yıl Eğitim Yönetimi Yüksek Lisans+4.Yıl Tarih Bölümü=11.Yıl Öğretmen+18.Yıl Milli Eğitim Müfettişiyim. Sonuç.Ben istenmeyen müfettişim...

0 6 Cevap Yaz
Ömer 7 Şubat 2018 19:48

Öncelikle teşekkür ediyorum. Tarık Bey, Müfettiş olmak için öğretmenlikten sonra o zaman bitirilmesi şart olan ikinci bir fakülte olan Eğitim Yönetimi Teftiş Planlama ve Ekonomisi Bölümünü 4 yıl daha okuyarak, girilen 2 sınavı kazanıp 2000 de müfettiş oldum, yine aynı alanda Y. Lisans yaptım. yani 11 yıllık yüksek öğrenimim var, gel gör ki Bakanlığın mülakatında son sırada yer aldım.. Kazananlar mı? Onların yaklaşık 400 tanesi Atıf Bey'in 2007 de atanan dönem arkadaşları, yani o dönem müfettiş olan bu kişilerin kimlerin etkin olduğu zaman dilimine denk geldiği malumunuzdur. Neden devreleri? Çünkü liyakatle müfettiş olan ben ve benim gibi 600 müfettişe söz geçiremediler, siyasilerden yana değil haktan hukuktan yana olduk, her ilde kendi dönemlerini başkan ve başkan yardımcısı yaptılar, ancak sözleri baskıları işlemedi, bizlerden kurtulmanın yolu illerde etkisiz ve yetkisiz bırakılarak hem cezalandırmak ve hem de kendi sendikalarından atanan yöneticilerin kurtarmaktı. Selamlar...

0 12 Cevap Yaz
Bilge 6 Şubat 2018 20:18

Helal sana .... Dogrulari yazabilmek erdemini maalesef kimse gösteremiyor....

0 11 Cevap Yaz
Eğitimci 6 Şubat 2018 12:41

Adalet er yada geç bir gün herkese lazım olacak. 150 yıllık geçmişi olan kuruma yazık etmeyelim. Milli eğitimin temeline dinamit yerleştirmeyelim. 17 milyon öğrenci. 1 milyon öğtetmen ve 500 müfettiş ile bunların denetimi. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır.

1 10 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi
Ahmet Ataç
Ahmet Ataç - Hayat Tepebaşı'nda Güzel