26 Mart 2017 19:57
-A +A
Suat Çetintaş

Suat Çetintaş

Milli Maç ve Eskişehirspor Taraftarı

Keyifli geçen 4-0’lık Göztepe maçı galibiyetin ardından yıllar sonra şehrimizde ilk defa Milli takımımızı izleme ve destekleme fırsatı yakalıyoruz. İçimiz kıpır kıpır, artı motivasyon ve moral yüklenmiştik. Perşembe günü Türkiye Futbol Federasyonu disiplin kurulu tarafından verilen tribün kapatma cezamız açıklanınca, tüm moralimizde alt üst oldu. Yıllardır Türk futbolunun tribün kültürüne hizmet eden, yaptığı yeniliklerle Türkiye’de parmakla gösterilen taraftar kitlesi, bugün Göztepe maçının ardından yine tribün kapatma cezası alıyor.
İsterseniz ceza verilen taraftarımız maç öncesi neler yapmış kısaca değinmeye çalışalım.
19 Mart 2017 tarihinde Eskişehirspor-Göztepe maçı arasında oynanan maç reyting sıralamasında en çok izlenen programlar sıralamasına giren ilk TFF 1.futbol ligi müsabakası olarak tarihe geçiyor. Maçtan önce yapılan ve ciddi emek isteyen koreografileri bu ülkenin çok az stadyumun da görebilirsiniz. Ekran başında olanların ise etkilendiğini sosyal medyadan ve TV programlarından anlayabiliyoruz ve her şeyden önemlisi ekranların başında sizleri rahatsız edecek bir küfürlü tezahürat da duymadınız.
Bir başka unsur ise, bu maçtan önce il güvenlik kurulu tarafından, ilk yarıda oynanan maçın sonrası hükmen yenik sayılmamızın etkisi de düşünülerek, maça Göztepe taraftarı alınmaması yönünde karar çıktı. Buna ilk itiraz eden ise yine Eskişehirspor taraftarı oldu ve yasağı kaldırttı. Sebebi maçta yaşananlar maçta kalır, Göztepe taraftarı misafirimizdir denildi. Kin ve nefret tohumu ekilmedi. Dost eli uzatıldı. Tek bir olayda yaşanmadı. 22500 bilet satılarak TFF 1.Futbol ligi seyirci sayısı ile de başka bir rekora imza attı. Bitmedi, maçın olduğu haftanın anısına tüm stadyum, hatta Göztepe taraftarının katılımı ile Çanakkale marşı, İzmir marşı ve arkasından Eskişehir marşı ile milli duygularımızı coşturan, bizlere de inanılmaz duygu seli yaşattılar. Devam ediyoruz, özel bir milli maç için, maçtan tam 26 gün önce tüm biletleri bitirerek, Türkiye Futbol Federasyonunu dahi şaşırtan bir başka rekora daha imza attılar. İşte bugün o taraftarın karşısına çıkıyorsunuz.
Sayın gözlemci Hamza Işın, siz bunları bilmezsiniz ama maçtan sonra raporunuza yazdığınız ve ceza almasına sebep olduğunuz taraftar kitlesi işte budur. Bir ceza verecekseniz resmin bir parçasına değil, tablonun bütününe bakarak veriniz. Ben görevimi yaptım demek en kolay yoldur ama umarım vicdanlarınız rahattır.
Ben buradan şuraya varmak istiyorum. Stadyumlarımız yenileniyor. Tek eksiğimiz içine taraftar doldurmak kaldı. Daha doğrusu elinizde sadece çok az taraftar kitlesi kaldı. Şayet onları da küstürürsek Türk futboluna kilidi vuralım, köşemize çekilelim. Futbol dolu tribünler önünde güzel, futbol seyirci ile güzel diye spor yorumcuları olarak bas bas bağırıyoruz. Lütfen bunun farkına varalım ve artık başka çözümler üretelim.
Sevgili Eskişehirspor taraftarı bu ülkede yapılan güzel hiç bir şey cezasız kalmıyormuş gördünüz. Ben sizin masumiyetinize yürekten inansam da, demek ki maç bitti dememek gerekiyormuş. Bu da hepimize ders olsun. Ama ben buna gereken cevabı verecek zekanın sizlerde olduğunu biliyorum. İşte bu sorumlulukla bugün görevinizi en iyi şekilde yapacak ve bir kere daha gururla Eskişehir’imizi temsil edeceğinize yürekten inanıyoruz.
Milli takımımızla beraber gururlu güzel bir gece daha yaşatmanız dileğimle…
Dip Not: Bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde Eskişehirspor’un gerçek tribüncüleri hala bilet arıyordu. Sponsorlara bilet vererek tribünlerde bütünlüğü asla sağlayamaz, seyirci desteğini hissedemezsiniz.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Olumlu gelişmeler var

Olumlu gelişmeler var

19:25 21 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti