Emine Girgin

MUTLU BAYRAMLAR

30 Ağustos 2017 23:19
A
a
Allah hayırlı insanlar çıkarsın karşımıza” diye dua ederiz ya, ne güzel bir duadır aslında bu. Allah hayırlı insanları karşımıza çıkardığı gibi ölümünde hayırlısını nasip etsin.
Ünlü sunucu Vatan Şaşmaz’ın bir otel odasında ölü bulunduğu haberlerini okuduğumdan beri çok üzgünüm. Ölümün her türlüsü acı ama genç bir insanın ölmesi daha da etkiliyor beni. Allahtan rahmet diliyor, ailesine baş sağlığı diliyorum.
**
Böyle haberleri okuduktan sonra nasıl güzel bir bayram geçirebiliriz bilmiyorum ama bu köşeyi bayramınızı kutlamak için yazmaya başladım.
Hayat o kadar kısa ki… Ölüm bizi her an bulabilecekken biz hala birbirimize küs kalabiliyor, gururumuzdan sevgimizi gösteremiyor, birbirimize kötü davranabiliyoruz. Neden üzüyor ve üzülüyoruz? Hala nefes alabildiğimize, hala her şeyi yapabildiğimize şükrederek bu bayram inadımızı bir kenara bırakıp, gönülleri tekrar kazanalım mı ne dersiniz?
Affetmeyi deneyin, birini üzdüyseniz bu bayram affedilmek için sarılın mesela ama en önemlisi aile büyüklerinizin bayramını lütfen telefonla kutlayarak bu bayramı geçiştirmeyin. Ramazan Bayramı belki telefonda geçmiş olabilir ama bu bayram gidip büyüklerinizin elini öpün. Büyüklerinde, küçüklerinde bu sıcaklığa ihtiyacı var çünkü.
Her bayram aynı feryadı duyuyorum, eminim sizde duyuyorsunuz. Yaşça büyüklerimiz, anneannelerimizin, babaannelerimizin, dedelerimizin dilindedir hep “ Nerede o eski bayramlar?”
Sahiden nerede o bayramlar? Babaannemin, annemlerin anlattığı o coşkulu bayramlar nerede? Bayramlık giymenin heyecanını bile bilmiyoruz biz. Geç kalkıp bir zahmet gidersek gidiyoruz bayramlaşmaya. Canımız istemezse ve bayramı fırsat bilip tatile gidiyorsak da bir telefon ediyoruz sevdiklerimize “ İyi bayramlar.”
Bizler büyüklerimizin bayramını telefonla kutlayıp geçiştirince onlar eski bayramların heyecanını yaşayamadığı için hüzünleniyorlar. Pencere köşesinde belki gelirsiniz diye bekliyorlar, siz sadece arayarak kutlayınca da ‘ bu bayramda gelmiyorlar’ diye, geçmiş bayramları daha çok özlüyorlar haliyle.
**
Babaannemin kutu gibi minik odasında bütün çocukları buluşacak bu bayramda yine. Ölmüş akrabalığımız sırıtacak yüzümüze. Epeydir birbirimizi aramadığımız gibi, birbirimizle bakışacak ‘neler yapıyorsun? Nasılsın?’ diyebileceğiz. Hoş, kaç aydır ne yaptığımı bilmeyen akraba, can akrabadır ya. Yine seviyor gibi görüneceğiz ama hiç gerçekten sevmeyi denemeyeceğiz. Bağlarımız güçlü gösterisi bittikten sonra arkadan konuşmaya devam edeceğiz. Bize de mutlu bayramlar.
 *
Gerçekten birbirinizi sevebildiğiniz, gerçekten sevildiğiniz, gerçek bir bayram geçirmenizi diliyorum size.  Kurban Bayramı’nızı en içten dileklerimle kutluyorum. Büyüklerimin ellerinden öpüyor, küçüklerimin gözlerinden öpüyorum.
SEVGİYLE KALIN. MUTLU BAYRAMLAR 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi