Ezgi Uzgel

Nasıl Dinlenebiliriz?

20 Haziran 2017 23:45
A
a

İnsanoğlu tatil ihtiyacı ile yanıp tutuşuyor. Ancak tatil dönüşü de, belki uzun yolculuktan, belki tatilde yaşadıklarından dolayı dinlenmiş de hissetmiyor.
Zaten filozofun da söylediği gibi nereye gidersek gidelim kendimizi yanımızda götürüyoruz. Saatler yeterli olmadığı için dinlenemiyor değiliz aslında, nasıl dinleneceğimizi bilemediğimiz için dinlenemiyoruz.
Yine de bir süre kendi rutin hayatımız ve onun yüklerinden tatil sayesinde uzaklaşmak bizlere iyi geliyor. Ancak her an tatil yapamayacağımıza göre süregelen hayatın içinde dinlenmeyi öğrenmeliyiz.
Her gün kendi başımıza kalacağımız anların olması önemlidir. Tek başına sakin kaldığımız bir 10 dakika. Kendi özümüzle bağ kurduğumuz, kim olduğumuzu hatırladığımız, zihnimizin at koşturmayı bırakıp sakince durmasına izin verdiğimiz bir 10 dakika.
Nefes almayı bilmek. Aslında nefes alışımız neden bozuluyor? Hayatın içinde psikolojik olarak nefes almayı bilmediğimiz için fiziksel nefesimizde bozulmuş durumda. Ancak fiziksel olarak doğru nefes alırsak bu psikolojimize de yansıyacaktır.
Yaptığımız işte ve anda olmamak bizi yoran en önemli unsurlardan biri. Yani sürekli bir şekilde gelecekte veya geçmişte yaşamak. O anda ne yapıyorsak o işi büyük bir sevgi ve farkındalıkla yapmak. Sadece orada ve o anda olmak ise insanı sakinleştiriyor.
İnsan çok yemek yediğinde fizik bedeni bütün kapasitesini bu yemeği öğütmeye ve sindirmeye harcıyor ve insan kendini ağır ve yorgun hissediyor. O yüzden nefsin açgözlülüğünü azaltmak ve ölçülü yemek yemek bedenimize bindirdiğimiz yorgunluk yükünü azaltacaktır.
Geçen bilimsel bir araştırmada günde 6 dakika kitap okuyanın stres düzeyinin azaldığından bahsediyordu. Stres azalırsa yorgunluk azalır. Şu anda okumayanlar için bile mutlaka deneyemeye değer.
Hayatın içine kendimize en uygun egzersiz şeklini katmak bizi yormayacak, aksine canlanma sağlayacak ve yorgunluğumuzu alacaktır. Kendimizi yıpratmayacak ancak yenileyecek şekilde egzersiz yapmak iyi gelir.
Tüm bunların dışında sizinle bir de filozofun tavsiyesini paylaşmak isterim.
“Yaptığımız işe duyduğumuz ilgi, dünyamızda olup biten ve bizi çevreleyen herşeyi öğrenme isteği ve yenilenmiş bir bakışla hayata bakmak bizi dinlendirir. Her zaman kendimiz olmak ve yükümlü olduğumuz herşeyde tüm ruhumuzla bulunmak bizi dinlendirir. Temiz hava ile içimizi doldurmak, gökyüzüne bakarak onda kaybolmak, ateşin dansını ya da suyun akışını izlemek, bir bitkinin yapraklarını okşamak veya evcil bir hayvanla oynamak, sevdiğimiz insanlarla sohbet etmek, hayranı olduğumuz kitapları okumak bizi dinlendirir. Bir masayı, bir geziyi, bir bardak çayı paylaşmak bizi dinlendirir. Ebedi olduğumuzu bilmek ve en küçük ve en büyük şeyleri yapmak için gerekli tüm zamanımızın olduğunu bilmek bizi dinlendirir.
Dinlenmek her şeyden önce, yorgunluğumuza değmeyen şeylerle kendimizi yersiz ve zamansız yormamaktır.”
Her ne kadar bugün yaz gündönümü ise ve yaz tatil anlamına geliyorsa da birçoğumuz için Eskişehir’e yaz gelemedi. Olsun, biz en azından bu tavsiyelerle dinlenmenin yollarını keşfedelim, dinlendirici bir yaz yaşayalım ve her şeyin hareketlendiği sonbahar dönemine hazırlanalım…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi