19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Bahri Yücel

NE OLUR

29 Kasım 2018 23:59
A
a
Sevgili okurlar;
Geçtiğimiz günlerde bir avukat arkadaşımı ziyaret için bürosuna uğradım. Konu hukuk olunca avukata “Adliyeler çok kalabalık, ben diğer ülkelerde (İsviçre-Arabistan) adliyelerin bu kadar kalabalık olduğuna şahit olmadım. Genelde vatandaşlar hangi konularda adliyeye, hakimlere koşuyorlar dediğimde avukat bey birazcık düşündükten sonra biraz da iç geçirerek, “Davaların çoğunluğunu maalesef karı-koca kavgası, apartman kavgası, komşu kavgası oluşturuyor,” deyince ben de kendisine hak verdim.
Peki neden karı-koca kavgası bu zamanda bu kadar ileri safhaya taşındı. İşte İslam hukukuna göre karı-koca olayına bakacak olursak, karı-koca arasında o kadar çok haklar var ki bunları sayfalar dolusu yazmış olsak yine de bitirmiş olamayız.
Yalnız burada İslam alimlerinden derlediğim bazı konuları da kısaca aktarayım. Öncelikle kadınlar fiziken daha zayıf oldukların için yüce Allah onlara en ufak bir şiddeti, bir fiskeyi dahi haram kılmıştır.
Şunu da iyi bilmek lazım ki eşine, çocuğuna ailesine yararı olmayan bir kişiden hiçbir zaman vatanına, milletine ve memleketine hayır gelmez. Kişinin hayırlısı ailesine etrafına yararlı olandır.
Dünyada cennet isteyene aile saadeti yeter ahirette ebdi mutluluk isteyene yine ailesine olan saygı ve sevgisi yeter. Halbuki sevgili peygamberimizin şu hadisi hanım kardeşlerimiz için dünya ahiret nimetlerinin en büyüğüdür.
“Bir kadın kocası kendisinden memnun olarak ölürse cennete gider.”
Bundan daha büyük bir müjde olur mu? İslam’da aile korunması gereken kutsalların başında yer alır. “Erkeğin en hayırlısı kadına en iyi davranandır.”
Genelde peygamberimizin tavsiyesinde erkek maişet teminin yani dışarı işlerini temin etmeli, kadın ise (eğer çalışmıyorsa) evin iç işlerini yapmalıdır. Peygamberimiz A.S. böyle yapmıştır. Velhasıl ah kardeşlerim şu fani alemde neyi pay edemeyip de kavgalara varıp soluğu mahkemede ararız. Karşılıklı olarak birbirinize saygı ile yaklaşırsanız hem dünya saadetini hem de ebedi hayatımız olan ahireti kazansak daha iyi olmaz mı?
Unutmayalım ki Allah Teala hem kadını hem de erkeği yaratmış ve onları akıl ve izan ile ziynetlendirmiştir. Kıymetini bilelim. Allah mutluluklar versin.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi