Ezgi Uzgel

Nefretin Uğramadığı Kalp

4 Temmuz 2017 23:28
A
a

6 yıl kadar önce olabilir değişik güçleri olan bir kadınla karşılaşmıştım. Bana baktı ve bir yıldır birinden nefret ettiğimi ve hatta neden nefret ettiğimi söyledi. Çok sarsıldım. Kalbimde bir yıldır nefret taşıyordum. Sonuçta bir insandan nefret etmek için geçerli sebep ne olabilir ki? Hele de nefretin insanı zihinsel, duygusal ve hatta fiziksel olarak nasıl yıprattığını bilen bir insan bu yükü neden taşır? O kişinin zaten ne bu durum umurunda idi ne de başka bir şey. Ağır bir hakarete maruz kalmıştım büyük bir kişiydi terbiyem müsaade etmediği için cevap verememiştim. Ama çok yaralandığım için maalesef ki nefret yöntemini seçmişim. Keşke affetmeyi ve Allah’a havale etmeyi becerebilseydim o an.
Bunu duyar duymaz bu duygudan kurtulmaya karar verdim. Hem o kişiye karşı bunu hissetmemeliydim hem de bundan sonra hiç kimseye karşı. Kolay olmadı. Birikmiş bir duygu bir günde gitmiyor. Ama kendimle uğraştım gün ve gün, o duygudan arındım. Biraz sürdü ama kalbimde o kişiye dair en ufak bir kırgınlık bile kalmadı.
Aslında neden; bir insandan nefret ettiğimizi düşündüğümüzde cevabı o kişinin bizim istediğimiz gibi olmaması. Sen kişi nezaketli olmalı diye düşünebilirsin, o kaba davranabilir, sen yumuşak ifadeler seçmeli diye düşünebilirsin, kişi sinir krizi geçirebilir. Ama o kişi olduğu gibi. Kendi hayatını kendi seçimlerini yaşıyor ve tabii ki kendi seçimlerinin sonuçlarını. Acı tohum eken tatlı meyve elde edemiyor. 
Bize olan davranışları nedeniyle kızdığımız, öfkelendiğimiz ve hatta nefret ettiğimiz insanlar bunu bize özel de yapmıyor. Düşüncesiz bir insansa, sadece sana düşüncesiz değil, kaba ise sadece sana kaba değil. Bu o kişinin hayata karşı tavrı. Neden bu kadar çok üstümüze alınıyoruz?
Geçenlerde sevdiğim birkaç kişinin birlik içinde olmak yerine faydacı bir tutum içinde olduklarını gördüm. Sonra baktım kalbimde kızgınlık bile yoktu. Artık bu olayları sadece veri olarak değerlendirip ona göre sağlıklı kararlar vermek için kullanıyordum. Yani insanlar istediğim gibi davranmadığında onlardan nefret etmeyi bırakın, sevgim bile hiç azalmıyor. Kendimle gurur duydum.
Sevgiyi yaşayabildiğim için ve kalbime artık nefret uğramadığı için çok mutluyum. Belki biraz iddialı bir ifade ama bunu yaşamak ve yaşatmak istiyorum ömrümün sonuna dek: Nefretin uğramadığı sevginin hâkim olduğu bir kalp olmak.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi