23 Haziran 2017 23:50
-A +A
Emine Girgin

Emine Girgin

NEREDE O ESKİ BAYRAMLAR?

Geçmişe olan özlemi dedemin yüzüne baktığımda görebiliyordum. Mikrofonu uzatıp geçmişle günümüzün bayramını kıyaslamalarını istediğimde hep bir iç çekiş insanlarda. Eski bayramları özlüyorlardı biliyorum. Soruyu yönelttiğimde zaten gelen ilk cevap ‘Nerede o eski bayramlar’ oluyordu.
Başlardı Arif Amca anlatmaya..
“Bayram günü yaklaştıkça içimizi büyük bir heyecan kaplardı, sabahı zor eder, uyuyamazdık. Bayramlıklarımız yatağımızın başucunda dururdu. Bir an önce sabah olsa da giysek diye. Uyuduğumuz uykudan bile bir şey anlamazdık. Erkenden kalkar, kıyafetlerimizi giyerdik. Babalar gelirdi bayram namazından, evde herkes sıralanır bayramlaşırdı. Evdeki o bayram havası anlatılmaz harikaydı. Bir huzur eserdi evde. O bayram kahvaltıları unutulmazdı.” derdi. Eklerdi ardından Gül Abla da Arif Amca’nın sözlerine katılarak, “Çocukluk bir başka güzeldi. Sokaklar cıvıl cıvıl. Tertemiz bayram kıyafetlerimizle koşardık hiç tanımadığımız insanların kapısına. ‘Bayramınız kutlu olsun yengeciğim, amcacığım’ der, ellerini öperdik. Çantalarımızı şeker ve parayla doldurup akşama kadar saydıkça coşardık.” derdi.
Ne de güzel söylerlerdi.
Peki ya şimdi? Şimdiyi hiç sormayın.
Ne gidilen yerlerde tat var, ne de bizde... ‘Zaman’ kelimesi bazı şeylere iyi gelse de, bazen hiç iyi gelmiyor bize. Zaman ilerledikçe tükeniyor her şey. Anlatılan o güzel bayram günlerini yaşıyor muyuz hala? Yaşayamıyoruz. Aynı apartmanın içinde komşu komşunun kapısını çalmadığı bir zamandayken bana bayramdan bahsetmeyin. Küslerin barıştığı bir günmüş bayram. Bizler şimdi küs olduğumuz akrabalarımızla denk gelmemek için ya geç gidiyoruz ya da gitmiyoruz bile. Başucumuzda bayramlıklarımız yerine cep telefonlarımız.
Bayram sabahı uzaktaki anneanne-babaannelerimize gidemiyoruz, ellerini öpemiyoruz. Bir mesajla kutluyoruz bayramlarını.
Hani diyorsunuz ya eskiden tek bir odada herkes toplanırdı, kalabalık olurduk, muhabbet eder çok eğlenirdik diye. Zaman derken bunu diyordum işte... Zaman bizi geleneğimizden-göreneğimizden, kültürümüzden ve inançlarımızdan uzaklaştırdı. Zaman bizi kalabalığın içinde yalnızlaştırdı. Bırak bayramlaşmayı, aynı odanın içerisinde muhabbet bile edemiyoruz.
 Böyle dağılmak için büyüdüysek hep çocuk kalsaydık keşke..
***
Bayram, incelik ve güzellik günüdür. Kaybettiklerimizi kazanmanın en uygun zamanıdır. Örneğin, kırdığımız bir kalbi. Küstürdüğümüz bir arkadaşı, akrabayı, sevgiliyi... Bayram sevgiyle sarılma günüdür.
Sevdiklerinize sımsıkı sarılın çünkü hayat kısa. Bu bayramı da birlikte geçirebildiğiniz için şükredin.
Şeker gibi bir bayram sabahına uyanabildiğimiz için şükürler olsun. Siz değerli okuyucularımızın bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.
Mutlu bayramlara...

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

İŞTE MÜDÜR PUANLARI!

17:10 26 Temmuz 2017
ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

ÜSTÜME DÜŞENİ YAPACAĞIM

19:01 9 Ağustos 2017
Saldırıya 3 tutuklama

Saldırıya 3 tutuklama

18:03 1 Ağustos 2017
Kitap mezatı yapılacak

Kitap mezatı yapılacak

17:32 28 Temmuz 2017
Arşiv
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Eskişehir ve Eskişehirspor haber video ve yorumlarıHaber Yazılımı Haber Scripti