SEMİH DEMİRAL

OFİSTE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

31 Temmuz 2019 23:59
A
a
Ofisin çalışabilecek en güvenli bir ortam olduğuna dair yaygın inanca rağmen, ofis çalışanları arasında her yıl binlerce yaralanma ve sağlık sorununa neden olan birçok tehlike bulunmaktadır. Çalışanların üçte biri ofislerde olduğu için, düşük iş kazası ve hastalık oranlarının bile çalışanların üzerinde tehlikesiz bir yer olarak algılanması doğaldır. Günümüzün modern ofisleri, 20 yıl önceki ofis ortamından büyük ölçüde farklıdır. İşyerlerinde, yeni ofis teknolojisi ve ofis ekipmanlarının otomasyonu sonucu kapsamlı değişiklikler meydana geldi. Sonuç olarak, ofis çalışanları çok daha fazla tehlikeyle karşı karşıya kalmaktadır.
Elektrik kabloları, kaygan zemin, delici ve kesici aletler gibi belirgin tehlikelere ek olarak, modern bir ofis, zayıf aydınlatma, gürültü, iyi tasarlanmamış mobilya ve ekipmanlar, ayrıca zararlı gaz ve duman yayan makineler gibi tehlikeler de içerebilir. Büro çalışmasının niteliği bile, strese bağlı rahatsızlıklar ve kas - iskelet sistemi hastalıklarının çoğalmasını sağladı. Örneğin, ekrana uzun saatler boyunca bakmak zorunda olan kişilerde boyun ve sırt ağrıları, göz yorgunluğu ve genel bir gerginlik ve sinirlilik hissine neden olabilmektedir. Ofis çalışanlarının kırık, çıkık, burkulma, zorlanma vb. kazalar yaşadığı tahmin edilmektedir. Ofiste meydana gelen önde gelen kaza türleri: Düşme, nesnelerin düşmesi veya çarpması, nesnelerin içine veya arasına sıkışma. Ek olarak, göze yabancı cisim kaçması, dökülen sıcak sıvılar, yanma ve elektrik çarpması sonucu yaralanmalarda meydana gelebilmektedir.
Son yıllarda, ofis çalışanları arasında hastalıklarda artış meydana gelmektedir. Bu, kısmen ofis havasındaki zararlı bileşenlerin varlığı ve ofisle ilişkili stres yaratan faktörlere bağlanabilir. Ortaya çıkan hastalıklar solunum rahatsızlıkları, cilt hastalıkları ve stresle ilgili durumlardır. Kaliteli iç mekân havası sağlayan ve rahat nem ve sıcaklık sağlayan yeterli bir ofis havalandırma sistemi bir zorunluluktur. Baskı veya fotokopi makinelerinin bulunduğu yerlerde, partikülleri ve gazları çalışanların solunum alanından uzağa çeken bir egzoz havalandırma sistemi mevcut olmalıdır. Büro makineleri ve havalandırma sistemi bileşenleri düzenli olarak kontrol edilmeli ve bakımı yapılmalıdır.
Ofisteki diğer bir tehlike aydınlatma problemleridir. Ekran ışığının fazla olması, gölge oluşması, görme sorunları (göz yorgunluğu, yorgunluk, çift görme vb.) Kötü aydınlatma aynı zamanda kazalara katkıda bulunan bir faktör olabilir. Aydınlatmanın uygun hale getirilebilmesi için; aydınlatmaların düzenli bakımı yapılmalı, parlamayı azaltmak için duvarlarda, tavanlarda ve zeminlerde açık renkli mat boya veya kaplama kullanılmalı, pencerelerde ayarlanabilir perdeler kullanılmalı ve direkt aydınlatma yerine dolaylı aydınlatma tercih edilmelidir.
Ofiste birçok gürültü kaynağına maruz kalınabilmektedir. Yazıcılar, telefonlar, İnsanların konuşmaları. Ayrıca çağrı merkezi gibi sektörlerde çalışanlar uzun süreli telefon görüşmeleri nedeniyle ciddi bir biçimde etkilenmektedirler. Gürültü, gerginlik ve stres ile işitme duyusuna zarar verebilir. İstenmeyen gürültüyü kontrol etmek için gürültülü makineleri kapalı bir alana yerleştirilmeli, gürültüyü gidermek için halı, perdeler ve akustik tavan döşemeleri kullanılmalı, telefon sesi, mikrofon sesi en düşük seviyeye ayarlanmalıdır.
Kötü bir ofis tasarımı ofisin kalabalık hale gelmesine, mahremiyet eksikliğine, kayma, takılma ve düşmelere yol açabilir. Ofis yerleşimi ve düzenliliği ile ilgili olarak masa aralarında en az 1 m mesafe ve çalışan başına en az 15 m³ alan bulunmalıdır. Bilgisayar, telefon ve elektrik kablolarını korumaya alınmalı ve gizlenmelidir. Masa ve dolapların keskin köşelerinin korumaya alınması, dolapları duvara sabitlenmesi çok önemlidir. Halılardaki delik ve çıkıntıları giderilmeli, bina girişinde paspas mutlaka olmalıdır.
Yanlış kaldırma ve taşımalar kas-iskelet sistemi rahatsızlıklarına neden olabilir. Yanlış şekilde depolanan ofis malzemeleri, çalışanların üzerine düşmesine, tertip ve düzen eksikliği ve yangınlara yol açabilir. Taşıma ve depolama tehlikelerini azaltabilmek için malzemeler dolapların üstüne konulmamalı, ağır nesneler alt raflarda saklanmalı, malzemeler mümkün olduğunca dolapların içinde saklanmalıdır. Çalışanların ergonomi konusunda bilinçlendirilmesi ve eğitimi bel, boyun ve sırt yaralanmalarını azaltabilir.
Ofis ergonomisi denildiğinde bilgisayarın konumu, ekran ayarları, klavye ve mouse’un kişiye uygun olması, masa ve sandalyenin kişiye uygun getirilebilmesi gerekir. Ofis çalışanları en geç 30 dk bir yerinden kalkarak ayakta başka işle uğraşmalıdır. Gözler ekrandan belirli bir zaman uzak kalmalıdır.
Ofislerde acil durumlarda acil kaçış için kilitlenemeyen özellikte, yangına en az 30 dk. dayanıklı acil çıkış kapısı bulunmalıdır. Acil yönlendirme ve acil aydınlatma sistemleri bulunmalıdır. Ofisler ciddi yangın tehlikesi barındıran ortamlardır. Kâğıt, ahşap, yanıcı sıvılar, halı ve perde gibi malzemeler çok kolay yanıcı malzemelerdir. Tanımlanan her bir tehlikeli kimyasal için Güvenlik Bilgi Formu sağlanmalıdır. Yanıcı ve yanıcı malzemeler tanımlanmalı ve uygun şekilde saklanmalıdır. Yangın güvenliği açısından odalarda duman dedektörü bulunmalı, yangın butonu, yangın söndürme cihazları bulunmalıdır. Büyük ofislerde yangın dolabı ve otomatik sprinkler yangın söndürme sistemi bulunmalıdır.
Elektrik güvenliği açısından topraklamalar kontrol ettirilmeli, kablo ve prizler uygun olmalı ve elektrik panosunda kaçak akım rölesi çalışır halde olmalıdır.
Ofislerde daha birçok tehlike ile karşılaşmak mümkündür. Görüldüğü gibi ofisler çok da masum yerler değildir. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünün internet sitesinde yayınlar kısmının altında bulunan Ofisler için Kontrol Listesi’ni aylık periyotlarda kendi ofisleriniz için kontrol etmeniz ve risklerinizi bilmeniz faydanıza olacaktır.
Güvende kalın.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi