Emine Girgin

Öğretmenler gününüz kutlu olsun öğretmenim

24 Kasım 2017 23:59
A
a

Bir öğretmen var bir de öğretmencik.
Ne demek istedin şimdi Emine? Diyorsunuz muhtemelen. Hemen anlatayım.
Şöyle bir öğrencilik yıllarımı gözümün önüne getirdiğimde mesleğinin hakkını verenleri ve hiç veremeyenleri farkedince yazmak istedim. İlkokul yıllarım geldi hemen gözümün önüne. Fişleri dün gibi hatırlıyorum. ’Ali ata bak’ , ‘Emel eve gel’ fişlerini kesip fiş defterine yapıştırdığımız günler.Hey gidi günler.. Canım öğretmenim Handan Kula, ne uğraştı bizimle, ne de güzel öğretti sabırla.
Sonra ortaokulu hatırladım. Türkçe dersim her zaman çok iyiydi. Seher öğretmenimde beni her fırsatta kenara çeker ‘Emine, sen kesinlikle Türkçe öğretmeni olmalısın’ derdi. Onu dinlemediğim için iyi mi yaptım kötü mü bilmiyorum ama Seher öğretmen de bana çok şey öğretmişti, bunu biliyorum.
Birazcık daha büyüdük, liseye geçtik. Sanıyorum ‘öğretmenciği’ bir tek orada tanıdım. Ders boyunca sınıfın dedikoducu kızlarıyla sürekli dedikodu yapan öğretmenden tüm yıl çektim desem hiç yanlış olmaz. Kadının güzellik kompleksi vardı. Saçımdan tırnağıma gıcık olur kıskanırdı. Abartıyorsun Emine! Demeyin hiç,sahiden söylüyorum. Ne çok ağlattı beni. Derste hiç bir şey anlatmıyor, sadece vakit öldürüyordu. O yüzden o ‘öğretmencik’ keşke evinde gün yapıp takılsaymış diyorum hala hatırladıkça.
Liseyi bitirip kurtulduğum için şükrederek üniversiteye başladım ve biliyor musunuz aslında herşeyi ozaman öğrenmeye başladım. Bir kere hayatı öğrenmeye başlıyorsun. Çocukluktan çıkıp bir olgun gibi davranmaya başlıyorsun. Bir çok öğretmen var aklımda ama ben hayatımda iz bırakmışları yazıyorum bugün ve benim için her zaman özel olan öğretmenim İsmail Gürkaş’ı gülümseyerek kaleme alıyorum. Öğretmenlik mesleğini gerçekten hak eden bir adamdı kendisi. Hiç unutmuyorum, TV Yapım Merkezi’inde staj yaptığımız dönem Elif, Nur ve ben aklımıza takılan bir soru yüzünden İsmail öğretmenimizin yanına gitmiştik ve işi olduğu halde bizi geri çevirmeyip tam 2 saat bize ders anlatmıştı. Tabi kızlar bir süre sonra sıkılıp kalkmıştı orası ayrı ama ben İsmail Hocamı dinlemeye devam etmiştim. Her zaman öğretmeye açık, güler yüzlü hocam benim...
İyi ki onlarla yollarım kesişmiş ve bir çok şey öğrenmişim. Şimdi onlara bir kez daha teşekkür borcum var. Bana kattıkları için ve bu kutsal mesleği sabırla ve layığıyla yaptığınız için, sevginizle sarıp sarmaladığınız için, bir anne gibi, bir baba gibi davrandığınız için; teşekkür ederim.
Şimdi hepinize sırasıyla,’Öğretmenler gününüz kutlu olsun öğretmenim’ diyor, ellerinizden öpüyorum.
 
 
 
 
1000
icon
AŞKSIZ PRENS 30 Kasım 2017 01:35

İlk okul günlerimizden itibaren tüm okul hayatımız boyunca Öğretmenlerimizi iyi yada kötü diye mutlaka hatırlarız ve anarız, isimlerini bile unutamayız.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi