TARIM FUARI

İbrahim Gümüş

OKULLAR AÇILIRKEN

15 Eylül 2017 06:00
A
a
18 Eylül’de okullar açılıyor. Okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kurumlarına geçen öğretim yılından devam eden öğrenciler olduğu gibi ilk defa başlayanlar da olacak.
Okula ilk adımı atmak öğrenci ve veliler için heyecanlı, coşkulu, bayram havasında olabildiği gibi, endişe, kaygı ve üzüntü verici de olabilir. Her iki durum da okul, aile ve anne babaya göre değişiklik gösterebilir.
2107 Eylül ayında birinci sınıfa başlayacak olan çocuk, 2029 yılında liseyi, 2033 yılında üniversiteyi bitirecek.
Acaba okul yöneticileri ve Milli Eğitim yetkilileri 2029 yılında liseyi bitiren bir öğrenci hangi becerilere ve yetkinliklere sahip olması gerekiyor? Hiç düşündüler mi?
Çocuklarını birinci sınıfa kayıt ettiren anne- babalar çocukları 2029 yılında liseyi bitirdiğinde hangi bilgi ve becerilere sahip olacak, kişilik özellikleri ne olacak merak ettiler mi?
Yukarıdaki soruların cevabını veremeyen okullar çocuklarımızı 2030’lu yıllara kesinlikle hazırlayamayacaktır.
Bu öğretim yılında birinci sınıfa başlayan çocuklarımız 2033 yılında üniversiteyi bitirecek. Daha sonra iş ve meslek hayatına atılacak. Acaba 2033 yılının meslekleri ne olacak. Bugün var olan mesleklerden kaç tanesi varlığını sürdürecek.
2023 Türkiye eğitim vizyonunda eğitim sistemi ve eğitim sistemine devam eden öğrencilerin özellikleri tanımlanmış. 2023’de eğitim sisteminden geçen bir bireyin;
  • Özgür düşünme, problem çözme, bağımsız karar verebilme becerilerine sahip olması,
  • Yenilikçi, özgüven sahibi olması ve hayata olumlu bakabilmesi,
  • Bilgi, bilim, sanat ve teknoloji üretebilmesi,
  • Çevreye duyarlı ve girişimci olması,
  • Ulusal ve evrensel düzeyde iddia sahibi olabilmesi gibi temel beceri ve özelliklere sahip olması gerektiği öngörülmüş.
Bugün okula başlayan çocuklarımız 2023’den vazgeçtik 2033’de bu özelliklere sahip olabilecek mi. Okullar bu becerilere sahip öğrenci yetiştirebilmek için gerekli alt yapı ve insan kaynağına sahip mi? Veliler, okulları bu anlamda sorgulayabiliyor mu?
Çocuklarımızın dünya ile rekabet edebilmesi, ulusal ve evrensel düzeyde iddia sahibi olabilmesinde akademik beceriler yeterli olmayacaktır. Asıl rekabet üstünlüğü sağlayacak olan beceriler, okur yazarlık, gözlem ve araştırma yapma, bilgi, bilim ve teknoloji üretme, karar verme, düşünme, üretme gibi temel beceriler olacaktır.
Veliler, çocuklarını bu becerileri kazandıracak okullara göndermeli ve okulların bu becerileri kazandırıp kazandırmayacağını takip etmelidir.
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi