Emine Girgin

PARANOYA SEVGİLİM

12 Ekim 2017 10:53
A
a
Kadınlar mı yoksa erkekler mi daha kıskançtır acaba?

Kiminiz kadınlar, kiminiz erkekler kiminiz de “ben hiç kıskanmıyorum” diyorsunuz şuan değil mi? Bu duyguyu hiç yaşamadığınıza inanmıyorum. Hepimiz kendi zihnimizin filtrelemelerine göre bu duyguyu yaşıyoruz.

Kendi yaşadığım bir ilişkiden yola çıkacağım bu kez. 2 yıl önce bir ilişkim vardı. “Aşırı kıskançlık” tabiri bence çok uygun bu yazıma. Çünkü oturduğumuz kafede sipariş için gelen garsona bakmamı dahi kıskanıyordu. “O adama neden baktın, kafanı neden çevirdin? Bu yazıyı neden yazdın? O adama neden abi dedin de bey demedin?” gibi gibi, böyle tam da dediğim gibi aşırı kıskançlık krizine giren bir adamla beraberdim. Artık bu hastalık düzeyinde olduğu için tabi ki de ilişkimiz yürümedi. Böyle paranoya bir sevgiliniz- eşiniz varsa bu tip insanlar her davranışınızdan anlamlar çıkartıp, bütün hareketlerinizi kontrol eder, bakışlarınız sanki başka cinsteymiş gibi değerlendirirler.
Bir ay önce evlenen arkadaşım da eşi onu kıskanınca “kıskanıyor, demek ki seviyor” derdi, sevgili olduğu dönemlerde.

Peki, seven insan kıskanıyor da sevmeyen insan kıskanmıyor mu?

Kıskançlığın boyutuna bağlıdır. Dozunda ve dengeli bir kıskançlık ise bu hoş karşılanabilir ve bağlılığın göstergesi olarak da gösterilebilir elbette ki ama bu durum benim ilişkimdeki gibi paranoya derecesindeyse bu sevgi göstergesi değildir. Sevgimizi kıskançlıkla gösteremeyiz. “Seven insan kıskanır, sevmeyen ise kıskanmaz” sözüne de hiç katılmıyorum. Kıskanmanın temel nedeni tamamen özgüven eksikliğidir. Başkalarını her zaman kendinden daha iyi gören insanların gösterdiği bir davranış biçimidir. Aşırı kıskanmak ilişkinin yıpratılmasına sebep oluyor.

Şimdi en başta sorduğum kadınlar mı, erkekler mi? sorusuna dönecek olursam, elbette ki iki tarafta kıskanıyor. Bireylerin kendi düşüncelerine, hislerine ve zihinsel filtrelerine göre bu durum farklılık gösterdiği için “kadınlar ya da erkekler daha kıskançtır” demek doğru olmaz.
1000
icon
AŞKSIZ PRENS 31 Ekim 2017 11:38

Bence bayanlar daha kıskançtır. Kıskanç bir kadın pimi çekilmiş bomba gibidir, Kıskanç kadının intikamı felaketten, depremden ve doğal afetlerden daha ağır hasarla sonuçlanır.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi