İbrahim Dursun

PARTİLİ VALİLİK SİSTEMİ

15 Nisan 2018 23:59
A
a
Ülkemizde sivil toplum kuruluşları, dernek ve vakıflar, sendikalar, iktisadi işletmeler ve siyasi partiler gibi örgütler ilk kurulduklarında Türk Milletinin genlerinde bulunan devlet terbiyesi ve demokratik teamüller gereği o ilin Mülki Amirini yani İl Makamı dediğimiz o ildeki cumhurun başı olan Vali beyi ziyaret ederler.
Bunun anlamı; “Biz bu ilde özel ya da kamu yararı gözetmek/mensuplarımız adına faaliyette bulunmak gayesi ile demokrasinin ve kanunların bizlere  tanıdığı örgütlenme özgürlüğünü kullanarak kurulduk ve bu ilin devlet babası olmanız sebebiyle ilk ziyaretimizi, devletimizi tanıdığımızı göstermek, faaliyetlerimize kanunların çizmiş olduğu sınırlar içerisinde başladığımızı ve devam edeceğimizi nezaketen arz etmek için buradayız” demektir.
O ilin sayın valisi de ziyaretçilerine çalışmalarında kanunları ve kamu yararını gözetmeleri konusunda nasihat ederek memnuniyetiyle birlikte misafirlerini ikramlarıyla ağırlar ve çalışmalarında başarılar diler. Bu da Devlet Baba olmanın bir gereğidir.
Ülkemiz yapılan anayasa referandumuyla Partili Cumhurbaşkanlığı adı verilen yeni bir sisteme EVET dedi ve kısmetse 2019 yılında yapılacak bir seçimle Partili Cumhurbaşkanının kim olacağı oylanacak.
Sayın Cumhurbaşkanı da aslında uzun süredir görevini bu şekilde sürdürüyordu. Anayasa değişikliği ile hukuksuz durum ortadan kalktı ve resmen partisinin yeniden genel başkanı oldu.
Konumuza dönecek olursak; İYİ Parti’nin kurularak yurt genelinde teşkilatlanmaya başladığı 2017 Aralık ayında Eskişehir İl Teşkilatı için de çalışmalar başlamıştı. Benim de içlerinde bulunduğum kurucular kuruluna ait   gerekli evraklar 14.12.2017 tarihinde Valilik Makamı İl Dernekler Müdürlüğüne teslim edilerek kurulduğumuzu gösteren teslim belgesi alındı ve resmi olarak kurulmuş olduk.
        Şimdi ilk yapılması gereken yazımın giriş bölümünde anlatmaya çalıştığım teamüller gereği Vali beyin ziyaret edilmesiydi. Birkaç gün sonra İl Başkanımızın da bilgileri doğrultusunda İl Sekreteri sıfatıyla randevu talebinde bulunmak için Valiliğe bizzat ben gittim.
Özel Kalemde görevli arkadaşlara kendimi tanıtıp Vali beyi ziyaret etmek istediğimizi söyledim, sekreter hanım da kaç kişi gelecekseniz isimlerini ve telefonlarını bildirmemi istedi ben de yaklaşık on beş kişilik ziyaretçi heyetine ait bilgileri verdim, ziyaretten en az bir gün önce haber vereceklerini söylemeleri üzerine Özel Kalemden ayrıldım.
        O gün bu gündür üç ayı aşkın bir zaman geçti. İYİ Parti’de yeni genel kurullar bile yapıldı. Yeni yönetimler oluştu falan filan. Benim de şu an aktif bir görevim yok sade bir İYİ Parti üyesiyim.
         Evet üç aydır Eskişehir Valisi’nden İYİ Parti Eskişehir Teşkilatı’nın randevu talebine henüz bir cevap verilmedi…
        Toplum nezdinde büyük bir karşılığı bulunan 55 milyon seçmenin en az %20'sinin yani en az 11-12 milyon vatandaşın oy vereceği söylenen bir siyasi partinin ilimizde bulunan seçmenleri bu suretle yok sayıldı, görmezden gelindi.
         İYİ Parti İl Başkanı’nın bu konuyu hiçbir platformda gündeme getirmemesi de ayrıca dikkatlerden kaçmadı!..
         Partili Cumhurbaşkanının İYİ Parti yokmuş gibi davranmasının illere yansımasının adı da “Partili Valilik Sistemi” olacağa benziyor.   
          Kalın sağlıcakla…
1000
icon
samet 18 Nisan 2018 11:09

İBRAHİM BEY PARTİLİ VALİLİK SİSTEMİ UZUN ZAMANDIR UYGULANIYOR.SAYIN VALİ KİMLERİ KABUL EDEBİLECEĞİNİ ÖNCE AKP TEŞKİLATLARINA SORUYOR.DEMOKRASİMİZ AÇISINDAN SON DERECE YANLIŞ BİR TUTUM SERGİLİYOR SAYIN VALİ.ESKİDEN SAYIN VALİLER DEVLETİ TEMSİL ETTİĞİ İÇİN BİR AĞIRLIKLARI OLURDU.ŞİMDİ İKTİDARIN VALİSİ OLMUŞLAR.YAZIK ÜLKEME,GERİYE GİDİYORUZ..CUMHURİYETİMİZİN KAZANDIRDIĞI DEMOKRASİ KÜLTÜRÜMÜZÜ MAALESEF BİTİRMEYE ÇALIŞIYORLAR.HERKES BİR KORKU İÇİNDE.İYİ PARTİDEN KORKUYORLAR HERHALDE.HALBUKİ YASAL BİR PARTİDEN ÇEKİNMEYE GEREK YOK.KAMOYU YOKLAMALARINADA CİDDİ TEVECCÜH GÖSTERİLEN BİR HALK HAREKETİ BAŞARIYLA YOLUNA DEVAM EDİYOR.KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK. ABLA REİSİ FAZLA KORKUTUYOR.BU KONUYU DİLE GETİRDİĞİNİZ İÇİN SİZE TEŞEKKÜR EDERİZ.

0 1 Cevap Yaz
Mehmet Orhan 18 Nisan 2018 00:06

Başkanım bana göre ısrarcı olun tekrar randevu isteyin. Uygun dille “keser döner sap döner” atasözünü bir şekilde kendine olmasada ilgililere hissettirin derim. Gazete köşen hayırlı olsun iyi akşamlar.

0 1 Cevap Yaz
Akif Oğuz Bulut 16 Nisan 2018 14:46

Sayın Dursun Partili Cumhurbaşkanlığı resmiyet kazandıktan sonra Kim bilir daha neler olacaktır.IYİ Parti İl Başkanı gerekli tepkiyi vermesini bekliyoruz

0 1 Cevap Yaz
Adnan Özer 16 Nisan 2018 11:40

Dogru bir tespitin somut bir örnekle açıklanması anacak bu kadar olabilir. Başarılarınızın devamını diliyorum

0 6 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi