TARIM FUARI

Ezgi Uzgel

Peter Pan Sendromu

5 Eylül 2017 15:15
A
a
Çocukken ne kadar çok severdim Peter Pan’ı ve minik perisi Tinkerbell’i. Peter Pan’ın o saf çocuksuluğu ve zarif Tinkerbell’in ona sahip çıkışı çok hoş gelirdi. Ancak sanırım Peter Pan’ı sadece ben sevmemişim. 
Her yaştan insanla kişilik üzerine çalışırken birçok kişide gördüğüm bir özellik vardı. Kendini genç görmek istemek, hiçbir şekilde büyümek ve hayatın sorumluluğunu almak istememek. Bu kişileri bir işe geç başlamaya, evlenmek isteyen sevgiliyi terk edip bir adım daha genç ve sinemaya gitmek dışında bir beklentisi olmayan sevgiliye atlamaya, kendi anne babası ile ilgili hiçbir sorumluluk almamaya vb. götürüyordu. Kısaca daimi çocukluk hayatın her alanına yansıyordu. En korktukları kelime sorumluluktu.
Bedenimizi mümkün olduğunca genç ve sağlıklı tutma konusuna tam bir şekilde katılıyorum. Ancak psikolojik olarak çocuk kalma ihtiyacını desteklemiyorum. Benim bu tespitimi bilimsel bir çalışmada “Peter Pan Sendromu” olarak adlandırmışlar. 25- 40 yaş arası gençliğin ergenlikten çıkmamış gibi davrandığını, kendi yaşının gereği bir ev almak, aile kurmak gibi konularla ilgilenmediğini tespit etmişler. Açıkçası olay sadece ev almak, evlenmek olayı değil aslında, kendi hayatının sorumluluğunu almaya hazır olmak, kendi ayakların üzerinde durmak, kısacası bir yetişkin gibi davranabilmek.
Felsefe çalışırken en önemli konu erdemler oluyor ve bir davranış şeklinden bahsederken aslında beklenen erdem seviyesinin çoğu zaman bir yetişkin gibi davranmak olduğunu görüyorum. Yani hepimiz yaşımızın ruhsal olgunluğuna uygun davransak zaten hem kendi hayatımız hem de insanlarla olan birlikte yaşamımız açısından önemli bir aşama kaydedeceğiz.
Bedenen genç ve dinç olmaya devam ederken, ruhsal olarak olgun ve oturaklı olmaktan korkmayalım. Bu hayattan zevk almamak anlamına gelmez, bu hayattan daha derin zevkleri almayı bilmek anlamına gelir. Kaderimizin ve yeteneklerimizin bize biçtiği sorumluluktan kaçmayalım. Yönetici olmak için doğduysak yönetelim, anne baba olmamız gerekiyorsa olalım, hayatın bir döneminde bir hastanın sorumluluğunu almamız gerekiyorsa alalım, iyi bir eş veya sevgili olmanın karşımızdaki kişi için güzellikler yapmanın daha derin zevkini yaşayalım.
Bırakalım Peter Pan çizgi filmlerde sevimli bir karakter olarak kalsın. Çünkü sadece orada sevimli, gerçek hayatta Peter Pan kalmak elimizden hayatı daha derin yaşama imkânını alabilir. Haydi ergenlikten çıkalım, erginlenelim ve kendi hayatımızın başrolünü alalım. 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi