Celalettin Bilgin

ŞAİR-İ AZAM ABDÜLHAK HAMİD TARHAN

2 Şubat 2018 23:59
A
a
 5 Şubat 1852’de İstanbul Bebek'te doğdu. Babası tarihçi ve diplomat Müverrih Hayrullah Bey, annesi Kafkaslardan kaçırılmış Münteha Hanımdır. Eğitimine mahalle mektebinde başlayıp, Rumeli Hisarı Rüştiyesi’nde devam ettiren Hamid, Tahsin Efendi gibi çok değerli hocalardan da özel dersler aldı.    
 On yaşında babası ile Paris’e gitti ve eğitimine orada devam etti. 1865’te babasının Tahran Büyük elçisi olarak atanması ile Tahran'a gitti. Burada Farsça öğrenerek İran Edebiyatını yakından tanıma fırsatı buldu.
 1874'de Pirizadelerden Fatma Hanım'la evlendi. Evliliğinin ilk yıllarında ilk şiirlerini yazdı. 1876'da Fransa elçiliği 2’nci katibi olarak gittiği Paris’te Fransız Edebiyatıyla da ilgilendi. Berlin sefaretliğine atandığında Rize’de olduğundan Batum Kırım yolu ile Berlin'e gitmek istedi. Bu yolculuğunda Kırım Savaşı’nı gözlemleyerek, Sivastapol Manzumesi'ni kaleme aldı. Odesa'da iken Berlin'e gitmekten vazgeçti ve Berlin sefaretliğinden istifa etti.
 1881'de Yunanistan Golos Konsolosluğuna atandı ve burada 3 yıl kaldı. Hastalanan eşi için, havasının iyi geleceğini düşündüğü Bombay’a atamasını yaptırdı. Üç yıl kaldığı Bombay’da doğanın güzellikleriyle coşkun şiirler yazdı. Eşine verem teşhisi konunca İstanbul’a döndü. Bu dönüş yolculuğunda İstanbul'a varmadan eşini Beyrut'ta kaybetti. Eşini toprağa verdiği Beyrut'ta kırk gün kaldı ve her gün eşinin kabrini ziyaret etti. Eşi Fatma Hanım için ünü imparatorluk sınırlarını taşan 216 dizelik ‘MAKBER’i Beyrut'ta yazdı.

MAKBER
Eyvah! Ne yer, ne yar kaldı,
Gönlüm dolu ah-u zar kaldı.
Şimdi buradaydı, gitti elden
Gitti ebede gelip ezelden.
Ben gittim, o haksar kaldı,
Bir köşede tarumar kaldı,
Baki o enis-i dilden eyvah,
Beyrut'da bir mezar kaldı.
Nerde arayayım o dil rübayı,
Kimden sorayım o bi-nevayı?
Bildir bana nerde, nerde Yarab,
Kim attı beni bu derde Yarab?
Sığsın mı hayale bu hakikat?
Görsün mü gözüm bu macerayı?
Sür'atle nasıl da değişti halim,
Almaz bunu havsalam, hayalim.
Bir şey görürüm, mezara benzer,
Baktıkça alır, o yara benzer.
Şekerle güzar eder leyalim,
Artar yine matemim, melalim.
Çık Fatıma! Lahdden kıyam et,
Yadımdaki haline devam et.
Ketmetme bu razı, söyle bir söz,
Ben isterim, ah, öyle bir söz.
Bir tatlı bakışla, bir gülüşle,
Eyyam-ı hayatımı tamam et,

***

 İstanbul'a döndüğünde kendisini edebiyata verdi. 1886'da Londra'ya giden Hamid, 1890'da İngiliz Bayan Nelly ile evlendi. 1895’te Lahey elçiliğine atandı. 1897'de Londra Elçiliği Müsteşarı olarak Londra'ya döndü. İkinci eşi de verem hastalığına yakalanan Hamid, 1911'de Bayan Nelly'i kaybetti. 1911'de ailesinin etkisiyle Cemile Hanım'la yaptığı 3’ncü evliliği yirmi gün sürdü.
 Daha sonra 18 yaşındaki Belçikalı Bayan Lüsyen (Lucienne)'le evlenen Hamid, Meclisi Ayan üyeliğine getirildiği için İstanbul'a döndü ve daha sonra Meclis Başkanı oldu. Hamid, 1’inci Dünya Savaşı sonunda Viyana'ya gitti. Burada ekonomik sıkıntılarla karşı karşıya kalan Hamid, eşinden dostça ayrıldı. Bir İtalyan kontu ile evlenen Lüsyen Hanımla yazışmayı sürdürdü. Lüsyen Hanım 1927'de İtalyan eşini ve Kontes unvanını terk edip Hamid'e geri döndü.
 Köklü, eski ve ulema bir aileden gelen Hamid, hayatının her döneminde yüksek mevkilerde bulundu ve dünyanın birçok yerini görme fırsatına erişti. Tanzimatı, Birinci ve İkinci Meşrutiyeti ve Cumhuriyeti yaşamış bir şairdir. Tanzimat, Edebiyat-ı Cedide, Milli Edebiyat ve Cumhuriyet devri edebiyatlarını tanıyan Hamid, Türk Edebiyatında ‘ŞAİR-İ AZAM’ sıfatı ile tanınır. Türk şiirine serbest düşünceyi ve Türk tiyatrosuna da felsefeyi getirmiştir
  TBMM’de 3, 4 ve 5’inci dönemlerde İstanbul Milletvekilliği de yapan şairimiz 12 Nisan 1937'de Maçka Palas'ta hayata gözlerini yumdu ve Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilen ilk kişi oldu.

İÇİMDE SEN
İçimde sen
Nihal'e
Yine gece, yine hüzün
Ve yine içimde sen
Ve yine biliyor musun?
İçimde sen olunca hüzün de güzel..

Sağlıcakla kalın.!
Siir Sanat Edebiyat.Com
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi