Oğuzhan Özkaya

SEÇİMLER DİJİTALLEŞİR Mİ?

26 Mayıs 2018 22:00
A
a
E-Devlet’in açılmasıyla birlikte, devlet dairelerinde sıra bekleyip aldığımız birçok belgeyi, 1 dakika gibi bir sürede kolaylıkla alabiliyoruz. Sadece belge almakla kalmıyor, birçok devlet işini buradan yapabiliyoruz. En basit örnekle, eskiden işe giriş belgelerini toplamak için günlerimizi harcayıp, birçok devlet dairesine gitmek zorunda kalıyorduk. Ama artık bu işlemler internet üzerinden en fazla 5 dakika sürüyor.
Peki devlet işlerini bu kadar kolaylaştıran sistemi seçimler için de kullansak iyi olmaz mı?
Eski usul yapılan seçimlerde, oy kullanma ve kullandığımız oyun güvenliği sürekli tartışılıyor. Bazıları, oy kullanmaya gitmeye üşeniyor, kimisi de oy kullanacağı yerden uzakta olduğu için oyunu kullanamıyor.
Seçimler dijitalleşirse tüm bu sorunlar çözülebilir mi? Evet, bu sorunların birçoğu ortadan kalkabilir ama bazı sorunlar da ortaya çıkabilir.

Güvenlik Sorunu
Mevcut seçim sisteminde olduğu gibi, dijital seçimlerde de güvenlik sorunu oluşabilir. Sistemin ele geçirilip, oyların değiştirilmesi gibi olaylar yaşanabilir.

Gizlilik Sorunu
Oy kullanma işlemimizi E-devlet üzerinden yaparsak, bizim kime oy attığımızı kolaylıkla görebilirler ve bu da büyük bir sorun olarak karşımıza çıkabilir. Oyumuzun gizliliği çok önemlidir ve korunması gerekir.
Aslında bu sorunları BlockChain (şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağınık veri tabanı ) teknolojisiyle çözmek mümkün. Bu teknolojiyi Afrika ülkesi Sierra Leone, genel seçimlerde kullandı. Seçmenler konvansiyonel yollarla oylarını verdi ancak oylar blok zinciri teknolojisinden yararlanarak kripto şifrelendi. Oyların blok zinciri teknolojisinden yararlanarak kripto şifrelemeyle yollanılmış olması hem seçmenlerin kime oy attığını gizledi hem de sayıldıktan sonra değiştirilme ihtimalini ortadan kaldırdı.
Estonya da seçimlerini dijital sistemle yapıyor. Yani dijital seçim yapmak imkânsız değil.
Estonya başta olmak üzere birkaç ülkede uygulanan mevcut dijital seçim sistemlerini kendimize örnek alabilir, bunları geliştirip ülkemize uygun hale getirebiliriz.
 
KAFA’DA KALANLAR
Donald Trump’un engellemesine, engelleme geldi.
Donald Trumb daha önceden beğenmediği tweetleri atan takipçilerini Twitter üzerinden engelliyordu. Trump, mahkemenin verdiği karar ile beraber artık kimseyi engelleyemeyecek.
 
-Facebook yalan habere savaş açtı.
Asılsız haberlerin oldukça zararlı olduğuna ve doğru bilgi akışını engellediğine inandığını vurgulayan Facebook, Facing Facts adlı bir kısa film yayınlayarak kampanya başlattı. Kampanya ile asılsız haberlerin tespiti için ipuçları sunulacak. Facebook’un bu konuda attığı adımlarla ilgili bilgiler, dikkat çekmesi amacıyla insanların haber kaynağının en tepesinde belirecek ve basılı mecralarda yayınlanacak.
 
-Elon Musk, medya derecelendirme sitesi kuruyor!
Musk, dün Twitter hesabından takipçilerine medya derecelendirme ve güvenilirlik ölçüm sitesi açacağını duyurdu.
 
KAFA’DAN BİLGİLER
Görsel içeren tweetler, görsel kullanılmayan tweetlere oranla %150 daha fazla retweet ediliyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi