Esma Koca

ŞEHİR YAŞANTILARI

7 Şubat 2019 23:59
A
a
          Farklı kültürler içinde kaybolmuş,
          Marjinal insanların yaşadığı,
          Kadim bir mahalle; Şirintepe …
         Alan çalışmamın ikinci kısmındayım. Amacım; Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Şirintepe Mahallesi’nde yaşayan yerel halkın yaşam kalitesini anlamak, kentli haklarından ne kadar haberdar olmalarını bilmektir. Bir literatür taramadan oluşan bu araştırma kapsamında, bilimsel yöntemlerden biri olan görüşme tekniği kullanılmıştır. Kişilerin yaşadığı çevreyi nasıl algıladığı, olumlu olumsuz gördüğü yönleri anlayarak istatistik verilerle birlikte mahallenin bütüncül kimliğine yönelik çıkarımlar yapılmıştır.
         Şirintepe Mahallesi 36.000 nüfusu ile Tepebaşı Belediyesi’nin en fazla nüfusuna sahip bir yerleşim yeridir. Mahalle halkı belediye hizmetlerinden genel olarak memnun olmakla birilikte cinsiyetlerine, yaşına, medeni durumlarına göre belediyeden beklenilen hizmetler de farklılaşmaktadır. Çevre bilinci duyarlılığının yeterli olmadığını gözlemlediğim bu çalışmamda ‘Sağlıklı bir kent ve çevre oluşturmak için sizden bir katkıda bulunmanız istenirse ne yapabilirdiniz?’ sorusuna verilen cevaplar; hiçbir katkıda bulunmam yüzde 14, çevreyi temiz tutarım yüzde 67, çevreyi korumak için sivil toplum kuruluşlarında çalışırım diyenlerin oranı yüzde 19 şeklinde olmuştur. Aslında bu tüm kent halkının sorunudur ve dün, bugün ve yarın da sorun olarak kalacaktır. Araştırmaya katılan kişilerin yüzde 5’lik oranı başka kentlerden, köylerden, mahalleye göç ettikleri sonucuna varılmıştır. Göç nedenleri arasında iş bulma ilk sıralarda yer almaktadır. İçme suyunun nereden sağlandığını yönelik soruya ise katılımcıların yüzde 97’si kalabak suyu kullandıklarını belirtmişlerdir. Geri kalan yüzde 3’lük oran ise içme suyu alamayacak durumda olan ve ihtiyaçlarını belediye suyundan karşılayan ailelerdir. Belediyenin mahallede en çok hangi sosyal yatırımları yapmasını isterdiniz sorusuna yüzde 58’i yol, yüzde 36’sı park, bahçe, yeşil alan, yüzde 6’lık oran ise sağlık hizmetlerinin arttırılmasını isterken, araştırmaya katılanların yüzde 39’u güvenli temiz çevrede yaşamayı, yüzde 61’i iş imkanların iyi olduğu kentte yaşamak istediklerini belirtmişlerdir. Genel olarak bir değerlendirme yaparsak; kentte yaşamak, kent kültürünü anlamak, belediye hizmetlerinin farkına varmak kültürel bir olgudur. Bu nedenle bireylerin yerel yönetimlerden beklentilerini ifade edebilmeleri yerelde birleşme adına önemlidir. Bu çalışmada, belediyelerin kentsel yaşam kalitesi üzerine etkileri ele alınmış. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi ve Şirintepe Mahallesi örneklem olarak seçilmiştir. Tepebaşı Belediyesi ile ilgili genel yargılara ulaşıldığı yönündeki iddia taşımamaktadır.
1000
icon
Ertuğrul Gürsoy 8 Şubat 2019 13:44

Esma hanım elinize sağlık.guzel bir çalışma olmuş.Şirintepede yaşayan birisi olarak konu ilgimi çekti.belirtildigi gibi sakın, sessiz ve genelde huzurlu mahalledir.bir o kadar da yalniz.yazida deginilmeyen bir konudan bahsetmek istedim.sade bizim değil Eskişehir in genel sorunu olan imar planı.komşu mahalle olan uluonder Mahallesi'nde 4 kat olan imar planı hemen yanıbaşındaki Şirintepe de 3 kat olarak belirlenmiş.bu durum haksızlık ve tatsızlık yaratmaktadır.

0 2 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi