Oğuzhan Özkaya

Sen Japonsun...

17 Kasım 2018 20:28
A
a
Japonya Başbakanı tarafından Devlet Siber Güvenlik Ofisine başkan olarak atanan 68 yaşındaki Yoshitaka Sakurada daha önce hiç bilgisayar kullanmadığını itiraf etti.
Son zamanlarda oldukça ‘ilginç’ bir dönemden geçiyoruz. Hiçbir yeterliliği olmayan insanlar hak etmediği makamlarda oturabiliyor. Ama siber güvenlik gibi bir alanda görevlendirilecek birinin bilgisayarlardan iyi anlaması gerekiyor. Japonya Başbakanı tarafından Devlet Siber Güvenlik Ofisine başkan olarak atanan 68 yaşındaki Yoshitaka Sakurada daha önce hiç bilgisayar kullanmamış.
Başka ülke böyle bir şey yapsa anlarım da, sen Japonya’sın senin yapmaman lazım. Japonya gibi Teknoloji ve internet alanında gelişmiş bir ülkenin siber güvenliğini bilgisayardan hiç anlamayan bir insana emanet etmesine anlam veremedim.
Bu aslında Sakurada’nın tartışmalara sebep olduğu ilk durum değil. Aynı zamanda 2020 Tokyo Olimpiyatları’nın hazırlık çalışmalarını yürüten Sakurada, daha önce olimpiyatlara hazırlıkla ilgili bazı sorulara verdiği yanıtların ardından da yetersiz bilgiye sahip olduğu için eleştirilmişti. Yaptığı basın toplantılarında sorulan soruların çoğunu danışmanlarına sormuş ve toplantının saatler sürmesine sebep olmuştu.
Sakurada sosyal  medyada da alaycı eleştirilerin hedefi oldu. Bir kullanıcı bakanın bilgisayardan bihaber olmasına göndermede bulunarak, “Bir bilgisayar korsanı Sakurda’yı hedef alırsa, ondan hiçbir bilgi çalamaz. Bu en iyi güvenlik olabilir” dedi.

KAFA'DA KALANLAR

FACEBOOK, 1,5 MİLYAR SAHTE HESABI SİLDİ
Facebook, bugün sahte haberlerle, spam içeriklerle, nefret söylemleri ve terör propagandası içerikleriyle nasıl mücadele ettiklerini detaylı açıkladıkları ‘Topluluk Standartları Raporu’nu yayınladı. Raporun dikkat çeken ayrıntılarında 2018 Nisan ve Eylül ayları arasında 1.5 milyar sahte hesabın silinmesi göze çarpıyor.

Google Haritalar’a Mesajlaşma Özelliği Geliyor
İnsanlara işletmelerin konumlarını göstermekten daha fazlasını yapabileceğini düşünen Google, Haritalar uygulaması üzerinden işletmeler ile müşterilerin mesajlaşmasını sağlayacak.

Yapay Zekalar Fazlasıyla Geri Zekalı
Şu an en çok akıllı telefon piyasasında adı geçen ve çoğunlukla kameralarda kullanılan yapay zeka ile ilgili Google cephesinden garip bir açıklama geldi. Şirketin yapay zeka departmanının beyni konumundaki Andrew Moore, yapılan toplantıda şunları söyledi: "Bugün beynimizin yapamadığı bazı şeyleri yapay zeka ile halletmek oldukça iyi. Buna karşın mevcut durumu abartmanın da bir gereği yok. Halen işin içine analoji ve yaratıcı düşünmeyi dahil etmeliyiz. Yapay zekalar halen geri zekalı seviyesindeler."
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi