19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun

Ezgi Uzgel

SEV AMA EN ÇOK KENDİNİ SEV

13 Şubat 2018 23:59
A
a
Sevgililer Günü’nde sevgiden bahsetmemek mümkün mü?
İkili ilişkilerde sevgili, eş olmaktan öte arkadaş, kardeş ebeveyn vb. birçok sevgi ile bağlandığımız ilişki çeşitleri var. Sevmek insanı yücelten, coşku doğuran ve sınırsızca vermeye iten bir his.
Bir kadın düşünelim desin ki: “Ben eşimi sınırsızca seviyorum, ona saçımı süpürge ediyorum, evin bütün ihtiyaçlarını ben karşılıyorum, sonra gidiyorum para kazanıyorum yetmediği yerde eşime para veriyorum, maddi ihtiyaçlarını karşılıyorum.” Tecrübeli bir danışmanın cevabı; “Aldatılmaya az kaldı” olacaktır. Neden, çünkü sağlıklı alma ve verme dengesi bozulmuştur, bu bozulduğunda da karşı taraf bütün dengeyi yitirdiği için artık her şeyi kendine hak görür.
Aynı şeyi bir çocuk ebeveyn ilişkisi için de düşünebiliriz. Anne baba olarak çocuğunuzu ne kadar severseniz sevin onun her istediğini yapmanın, her konuda ona hak vermenin onu şımarık ve mutsuz bir bireye dönüştüreceğini bilirsiniz. Anne ve babanın bile evladı için bile olsa kendinden vermesi gerekenin bir ölçüsü vardır.
Bunu arkadaşlığa, bir kurumla olan ilişkinize, istediğiniz şeye uyarlayın; kendinizden olması gerekenden fazlasını verdiğiniz an artık iyilik göreve dönüşür ve karşı taraf sadece ve sadece almak için bakar. Gördüğü tüm iyiliğe rağmen en vahşi davranışları size gösterir.
Sonrasında sorabilirsiniz reva mı diye? Reva. Çünkü sen kendine öncelik vermeyi bilmedin. Sen kendine öncelik vermez, en çok kendini sevmezsen diğerleri nasıl sevebilir?
Bir ilişki kötü giderse tavsiye önce kendine dönüp kendi ihtiyaçlarına bakmaktır. Örneğin; eşinizle ilişkiniz kötüleşti, dönüp bakmak gereken şey; “Ben hayattan neler istiyorum? İstediklerimin ne kadarını kendime veriyorum. Örneğin bir dans kursuna gitmek istiyorum, gittim mi? Erkek arkadaşlarımız maça gitmek istedi, gittim mi? Yani bir insan olarak, bir can olarak kendi ihtiyaçlarımızı gördük mü, onları giderdik mi?
Hepimiz uçakta bir problem durumda önce kendi maskenizi, sonra çocuğunuzun maskesini takın uyarısını dinlemişizdir. Kendi ihtiyaçlarını karşılamayan kişi karşısındakinin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışıp durduğunda sonunda tükenir. Karşı taraf almaya programlandığı için ve bu ilişki biçimi artık bunun üzerine kurulduğu için, alamadığı an ilişki bozulur. Alamadığı için çok sinirlenir, alma musluğunu kapatana bunu ödetmek ister. Hiçbir zaman sağlıklı bir bakış açısıyla bakmadığı ve sınırsızca alıp doğru düzgün hiçbir şey vermediğini görmediği için de bu durumu asla objektif değerlendiremez.
Özellikle kadınlar hayatta çok daha fazla vermeye programlı oluyor ve bu dengeyi çokça bozuyor.  Kendini sevmek demek kendi ihtiyaçlarına öncelik vermek demektir. Eğer sen kendi ihtiyaçlarına öncelik vermeyeceksen kim verecek? Seni kim düşünecek? Ben bencil olalım demiyorum, sadece kendi insan varlığımıza olan borcumuzun da farkına varalım. Onu yok saymayalım. Onu başkalarının çıkarları için kullanmayalım. Bize verilen hayatın bize verildiğini farkına varıp kıymetini bilelim.  
Sevmeye kendimizden başlayalım.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi