Emine Girgin

Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

10 Şubat 2018 23:59
A
a
Geçen hafta Sevgililer Günü’yle ilgili yazdığım yazıda bir okuyucum, “Sevgililer günü nasıl ortaya çıktı acaba?” diye yorum yapmış.
Neden kutluyoruz, ne yapıyoruz bilmeden, topluluğa ayak uydurarak yapıyoruz işte. Daha önceden de merak edip internetten araştırmıştım ama araştırmayanlar için bahsedeyim istedim. Efsaneye göre, Sevgililer Günü’nün kökeni, Roma Katolik Kilisesi’nin inanışına dayanıyor. Aziz Valentine isimli bir din adamının, Roma İmparatoru Claudius’un ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamasına rağmen, yasağa karşı gelerek gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. Tabi Aziz Valentine yasağa karşı gelince de ihanetinin karşılığını 14 Şubat’ta idam edilerek canıyla ödemiştir.
Bizlerde Aziz Valentine adına ilan edilen bu günü (Aziz Valentin Günü), sevgilimize hediyeler alarak, kartlar göndererek, yemeğe çıkartarak kutluyoruz işte.
Geçen ki yazımda zaten bu günü tamamen ticarete dönüştürdüklerinden bahsetmiştim. Her 14 Şubat’ta olduğu gibi bu 14 Şubat’ta da ‘Sevgililer Günü’ne Özel Kampanyalar’ olacak. ‘Sevgilime ne hediye alacağım?’ sorusu zaten şimdiden kafanızı meşgul ediyordur eminim. Kadınlar erkeklere hediye alırken zorlanıyor ama erkekler kadınlara hediye alırken çok zorlanmazlar çünkü birçok seçeneğe sahipler.
En basiti bir gümüş bileklik, küpe ya da pırlanta yüzük alabilirsiniz. Zaten evlilik planlarınız da varsa, evlilik teklifini de Sevgililer Günü’ne sıkıştırarak daha romantikleştirebilir ve özelleştirebilirsiniz bu günü. Zaten son günlerde oldukça trend oldu.
Kadınlar bakımlı olmayı çok seviyorlar. Birçok markanın bakım seti var. Bakım setleri de sevgilinizin yüzünü güldürebilir.
Ama yine de siz siz olun, ne alırsanız alın çiçek almayı unutmayın. Biz kadınlar çiçeğe ayrı bir önem veriyoruz. Sadece çiçek alsanız bile yetecektir. Zaten amaç özel olduğunu hissettirmek değil mi? Servet dökmenize gerek yok. Özel olduğunu hissettirin yeter.
Sevgiyle kalın.
1000
icon
PİLAVCI CENGİZ 13 Şubat 2018 01:09

Sahte Aşk Yasayanlar İçindir Sevgililer Günü Sevildiğini Bilmek İçin 14 Şubatı Beklersin Yaşadığın Aşk Gerçekse Sana Hergün Sevgililer Günüdür Sevmenin Günü Olmaz Çünkü Sevmek Bir Ömür Sürer.

0 0 Cevap Yaz
PİLAVCI CENGİZ 12 Şubat 2018 23:57

Birlikte içilen bir fincan kahvenin bile kırk yıl hatrı vardır.Sevginin gücü olur fakat günü bir gün olmaz, her an her gün her ay yıl yani sevgiyi anlatmaya ömür yetmez. Pahalı hediyelerin satın alamayacağı sevgiyi, bazen bir bakış çok rahat anlatabilir. Öyle anlar vardır ki, pahalı hediyelerle değil de kalpten gelen duygularla anlatır ölümsüz aşkı. Bir şarkı bir şiir gibi...

0 0 Cevap Yaz
HSYN 12 Şubat 2018 23:49

Bence sevginin günü olmaz, Eğer ki her seviyorsak bunu bir gün değil, her gün göstermeliyiz.

0 0 Cevap Yaz
HSYN 12 Şubat 2018 23:49

Bence sevginin günü olmaz, Eğer ki her seviyorsak bunu bir gün değil, her gün göstermeliyiz.

0 0 Cevap Yaz
KUZEY YILDIZI 12 Şubat 2018 23:47

Bir firma kampanya yaptı, sevgilisiyle gelene %10, eşiyle gelene %20, sevgilisi ve eşiyle gelene %30 fiyat indirimi var dedi. Peki hem eşi hem sevgilisi hem de ayrıldığı sevgilisiyle gidersek acaba beleşmi olacak 😀😂😂

0 0 Cevap Yaz
DENİZ YILDIZI 12 Şubat 2018 23:42

Dikkat ediyorum da, ya kılıbıklar ya da sevgilisini sldstsnlar ya da sevgilisinden ayrılanlar 14 şubatı iple çekiyor.

0 0 Cevap Yaz
ALİ CAN 12 Şubat 2018 23:40

Pahalı hediyeye gerek yok, bazen bir tek gül bile aşkı anlatmaya , sevgiyi ispat etmeye yeter.

0 0 Cevap Yaz
ROTASIZ PİLOT. 12 Şubat 2018 23:38

Aşkın yaşı olmaz ve tabi ki de sevgiyi ne kadar pahalı hediye alsak da satın alamayız.

0 0 Cevap Yaz
Yzb Poyraz 12 Şubat 2018 23:36

Kıyafet balosu, Cadılar bayramı, Maskeli balo, Yılbaşı balosu gibi bu sevgililer günü de çakma yani. Romalıların icat ettiği bir günü kutluyoruz yani. Bence saçma, sevginin gücü olur, günü olmaz.

0 0 Cevap Yaz
Yorumcu 10 Şubat 2018 21:33

Kadın,çiçek,gereksiz harcama ve mütevazi kadın...kaldımı böyle bir kadın günümüzde Kim ne düşünürse düşünsün tapılacak bir kadına servet yağdırılır..

0 3 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi