Ayhan Aydıner

SiYASAL BASKIYA KARŞI MÜCADELEYE HAZIR MI?

12 Nisan 2018 23:59
A
a
TEOG Sınavı’nın yerine uygulanacak yeni sistem ile ilimizde bulunan 15 Lise Nitelikli okul yapıldı.

SINAV 2 HAZİRAN’DA
İlimizin en gözde okulları olan Fatih, Kılıçoğlu, Muzaffer Çil, Ahmet Kanatlı, Salih Zeki, 19 Mayıs ile Orhan Oğuz Anadolu Liseleri ‘niteliksiz okul’ ilan edildi.  Nitelikli okullar sınavla öğrenci alacak. Ortaokul 8’nci sınıf öğrencileri nitelikli okullara girebilmek için sınava girecek. Bu konuda başvurular başladı. Sınav başvuruları 18 Nisan’a kadar sürecek.  Sınav 2 Haziran’da yapılacak. Öğrenciler kent merkezindeki iki Fen Lisesi ve bir Anadolu Lisesi’ne girebilmek için yarışacak. En çok talep görecek bu okulların toplam kontenjanı sadece 390’dır (Fatih Fen Lisesi 120, Ş. Mehmet Şengül Fen Lisesi 120, Eskişehir Anadolu Lisesi 150.) Eskişehir’de talep gören okullar olan Sabiha Gökçen Mes. ve Tek.Anadolu Lisesi ve ETİ Sosyal Bilimler Liseleri de 120’şer öğrenci alacaklar. Fatih, Kılıçoğlu ve Muzafer Çil Anadolu Liselerinin yokluğu nedeniyle sınavda Süleyman Çakır Kız Anadolu Lisesi ile  Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesi de büyük rağbet görecek. Bu iki okulan toplam kontenjanı 210. Yani rağbet görecek okulların toplam kontenjanı 850. 

KIRSAL İLÇELER NE OLACAK?
İlimizde 9900 8’nci sınıf öğrencisi var. Sadece 9900 öğrenci arasından değil, diğer illerdende  bu okullara girmek isteyen öğrenciler olacak. Bundan dolayı veliler,  niteliksiz ilan edilen Fatih, Kılıçoğlu, Muzaffer Çil, Ahmet Kanatlı, Salih Zeki Anadolu Liselerine çocuklarının gidebilmezi için büyük uğraş verecek. Anadolu Lisesi olmayan ilçelerdeki çocuklarımız meslek veya imam-hatip liselerine gitmek zorunda mı bırakılacak? Bu konuda bir çalışma yapılıyor mu? Kentin dışında yer alan  İkrami Cirit, Fazıl Yıldırım ve Hüseyin Erçelebi Anadolu Liselerine nasıl öğrenci bulunacak? Eskiden sınavla öğrenci alınıyordu. Şimdi bu okullarda sınav kaldırıldı. Çocuklar ‘niteliksiz okul’ ilan edilen bu liselere neden gitsin? Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘niteliksiz okul’ ilan edilen gözde liselere kayıtlarda oluşacak siyasal baskıya karşı mücadele etmeye hazır mı?

NİTELİKLİ OKULLAR VE KONTENJANLARI
1.Beylikova Fen Lisesi   :90
2.Atatürk Mesleki ve Tek. And Lisesi   :90
3.Mustafa Kemal Atatürk Mes. ve Tek. And Lis.  :30
4.Türk Telekom Mes. ve Tek. And Lisesi  :60
5.Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi   :120
6.Eskişehir Fatih Fen Lisesi   :120
7.Hacı Süleyman Çakır Kız And. Lisesi   :90
8.Sivrihisar Fahri Keskin Fen Lisesi  :90
9.C. Ülger Uluslararası And İmam-Hatip Lis. :90
10.Çamlıca Kız Anadolu İmam-Hatip Lisesi   :120
11.Sabiha Gökçen Mes. ve Tek.Anadolu Lisesi  :120
12.Ş. Murat Tuzsuz Mes. ve Tek. And. Lisesi  :60
13.Cemal Mümtaz Sosyal Bilimler Lisesi  :120
14.Eskişehir Anadolu Lisesi  :150
15.Ş. Mehmet Şengül Fen Lisesi :120****
KÖKSAL SİYASETE GÖZ MÜ KIRPIYOR?
Hasan Hüseyin Köksal son yıllarda memur sendikacılığını yükselen bir ismi olarak hep öne çıkıyor. 

SÜREKLİ İZ BIRAKIYOR

Sağlık-Sen Şube Başkanlığı yapan Köksal, ‘iktidara yakın bir sendikanın başkanıyım’ diye hiç düşünmüyor. Oturduğu yerden telefonlarla bürokratları yönetmeye çalışmıyor.  Hep sahalarda, ‘hep üyesinin yanında’ yer alıyor. Üyelerinin çıkarı için ‘gerektiğinde siyasetçiler ve bürokratlarla ters’ düşebiliyor. Onlara ‘şirin görünme adına’ haksızlıklara karşı ‘sessiz’ kalmıyor. Bundan bazen sert eleştirileri göğüslemek zorunda kalıyor. ‘Tarlada izi  olmayanın harmanda gözü olmaz’ derler. Köksal tarlada ‘sürekli iz bıraktığı için’ sendikanın üye sayısında her geçen gün artıyor. Bu emek mücadelesinin yanında onun liderliğinde Sağlık-Sen ‘sosyal sendikacılık’ alanında da önemli projeleri hayata geçiriyor.

YÜKSELEN YILDIZ
‘Spor  Kardeşliktir: Ötekileştirmek Değil, Birlik ve Beraberliktir’ sloganıyla  kentimizde ‘Zeytindalı Futbol Turnuvası’ düzenliyor. Kitap yardım kampanyaları, kadın üyelerine yönelik projeler üretiyor.  Köksal, kırsalda zorlu şartlar altında  hizmet eden ‘cefakar sağlık çalışanlarını’ sürekli ziyaret ederek, onlara ‘yalnız değilsiniz’ mesajını veriyor. 14 Mart Tıp  Bayramını Çifteler ve Sivrihisar’da ‘sağlık çalışanlarıyla pasta kesip’ kutluyor.  ‘Dow Sendromlu Farkındalık Günü’nde özel çocukları unutmuyor. Huzurevindeki yaşlıları ziyaret ederek, onları ‘bir nebze de olsa mutlu etmeye’ çalışıyor. ‘Çalışkanlığı ve  üretken kişiliğiyle’  memur sendikacılığının ‘yükselen bir yıldızı’ olan Köksal’ın bu performansı sağlık camiasında  ‘Yoksa siyasete göz mü kırpıyor?’  diye yorumlanıyor. Sendikal harekette yer alıp, ‘bu alanda rüştünü ispatlamış’ insanlarda siyasette yer almalı. Böylece seçildiklerinde  ‘emeğiyle geçinen insanların yaşadığı zorlukların çözülmesinde’ öncü olabilirler...****
DANIŞMA KURULLLARI PARTİLİYE 
NUTUK ATILACAK YER DEĞİLDİR

CHP’nin eski İl başkanlarından birisi dün beni telefonla aradı. CHP Odunpazarı Danışma Kurulu Toplantısına toplantının yapıldığı tarihten sadece bir gün önce çağrıldığını  söyledi. Eski İl Başkanı; “CHP İl Danışma Kurulu Toplantısının bu Pazar (15 Nisan’da) yapılacağını tesadüfen öğrendim. Eski İl Başkanı olmam sebebiyle ben bu toplantının doğal üyesiyim. Ancak hala  toplantı için bana bir davet gelmedi. Anlaşılan Odunpazarı’nda olduğu gibi yine bir gün önceden haber verilecek. Oysa bu toplantıların yapılacağını üç-dört gün önceden haber verilmeli. Böylece insanlar programlarını ona göre yapar. Hazırlık yaparak, Danışma Kurulu Toplantısına katılırlar. Bu toplantılar il Başkanının nutuk atacağı ve nasihat vereceği etkinlik değildir. ‘İnsanlar hazırlık yapmadan gelsin. Ben konuşayım’ diye bu toplantılar yapılmamalı. Bu toplantıda tüm katılımcıların partinin daha iyi olması, daha çok kitlelere ulaşabilmesi için  önerilerini, görüşlerini aktarmaları  ve sunumlar yapmaları sağlanmalıdır''diye konuştu...


****
FIKRA
PATLICANIN DALKAVUĞU DEĞİLİM
Padişaha musakka yapmışlar, “şu patlıcan ne lezzetli sebze” demiş. Dalkavuk atlamış hemen… “Ağzınızın tadını biliyorsunuz sultanım, patlıcan öyle lezizdir ki, kırk çeşit yemeği olur, tatlısı olur, turşusu olur, insan yemeye doyamaz, parmaklarını yer, üstelik vitamin deposudur” demiş. Ertesi gün, padişaha karnıyarık yapmışlar, “şu patlıcan ne lezzetli sebze” demiş. Dalkavuk atlamış hemen… “Keramet buyurdunuz haşmetlim, şu karnıyarığı icat edenin mekânı cennet olsun” demiş. Daha ertesi gün, padişaha imambayıldı yapmışlar, padişah o gün tersinden kalkmış, “yeter be” diye kükremiş, “her gün patlıcan mı yiyeceğiz, götürün gözüm görmesin…” Dalkavuk atlamış hemen… “Valla şu insanlara hayret ediyorum, ne yemeği yemek, ne tadı tat, hiç mi damak zevkleri yok, adını duymaktan bile nefret ediyorum, bana sorarsanız patlıcanı yetiştirmek bile yasaklanmalı” demiş. Sofra toplanıp, padişah gittikten sonra, dalkavuğun yakasına yapışmış aşçılar, “ulan sen değil miydin patlıcanı göklere çıkaran” demişler. “Ben padişahın dalkavuğuyum arkadaş” demiş, “patlıcanın değil”

****
FOTO ŞAKA
AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanı Volkan Doğan:
Kadir Başkan Reisi Cumhurbaşkanı seçtirmek için Eskişehir’dea yine birlikte çalışacağız.
MHP İl Başkanı Kadir Bıyık: Volkan Başkan referandumda birlikte ‘Evet’ için çalıştık da ne oldu? Kamu da AK Parti’ye oy vermeyen sendika başkanının adamları yönetici olurken, ülkücüler hep dışlandı.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi