Oğuzhan Özkaya

Son dakika... ünlü oyuncunun acı günü

20 Mayıs 2018 12:01
A
a
Falan dizisinin filan oyuncusunun teyzesinin kaynanasının uzaktan akrabası öldü!
İşte internet haberciliğinin ülkemizde geldiği son nokta.  
Haberle alakası olmayan büyük puntolu renkli başlıklar, bol bol kadın vücudu içeren fotoğraflar, alevli toplar, son dakikalar, flaş haberler.
Gazetecilerin görevi, halkı bilinçlendirecek, bilgilendirecek haberler yapmaktır. Varoluş sebebi budur.  Haberle alakası olmayan çarpıcı başlıklar atmak veya kadın vücudunu metalaştırarak, insanlar üzerinden para kazanmaya çalışmak hiçbir zaman gazetecilik olmadı, olmayacaktır.
Peki internet haberciliğinin bu duruma gelmesinde tek suçlu bu haberleri yapanlar mı? Tabi ki değil.
Türkiye’nin büyük bir haber sitesinin eski editörüne ‘Neden böyle haberler yapıyorsunuz?’ diye sorduğumda bana verdiği cevap şu oldu; “Aslında biz bu haberleri yapmaktan mutlu değiliz, hatta 1 hafta boyunca haberlerimizde çarpıcı başlıklar, ilgi çekici fotoğraflar kullanmadık. Ama 1 hafta sonra okunma oranlarında %30’a yakın kaybımız oldu” dedi.
Yani internet haberciliğini bu noktaya getiren en büyük sebep biziz. Bu tür haber yapan sitelere girmeye devam ettikçe, bizim sayemizde kazandıkları parayla bizi kandırmaya devam edecekler.
Tabii gazeteciliği gerçekten hakkıyla yapan siteler de var. Daha çok okunmak için çarpıcı başlık ve fotoğraflar kullanmadıkları için onlardan haberimiz olmuyor. Fazla okuyucuları olmadıkları için reklam geliri elde edemiyorlar. Birçoğu kapanıyor. Küçük bir kısmı ise sadece bilinçli okuyucuların bağışlarıyla ayakta durabiliyor.
Biz interneti böyle bilinçsizce kullanmaya devam ettikçe gerçekten gazetecilik yapan haber siteleri kapanmaya, diğerleri ise yaptıkları kalitesiz haberleriyle yayın hayatlarını sürdürmeye devam edecekler.

***

KAFA’DA KALANLAR

-Instagram’dan stalkerlar için  kötü haber
 Instagram, çok yakında gelecek güncelleme ile birlikte, hikayelerde bir kişinin ekran görüntüsünü alırsanız o kişiye bildirim gitmesini sağlayacak. Normal paylaşılan fotoğraflarda ise böyle bir özellik olmayacak.

***

Wikipedia açılıyor mu?
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Wikipedia’nın açılıp açılmayacağına ilişkin, “Sistemleri gönüllü editörlük üzerinden yürümesine rağmen Türkiye’den müdahale etmek isteyen editörleri engellediler. Mahkeme karar aldı, yayınlar durduruldu. Tekrar açılması adına sürekli görüşüyoruz” dedi.

***

Microsoft da kripto para reklamlarını yasaklıyor
Facebook ve Google'dan sonra Microsoft da arama motoru Bing üzerinden verilecek kripto para reklamlarını yasaklama kararı aldı.

***

KAFA’DAN BİLGİLER
İstatistiklere göre 800 milyonu aşkın kullanıcısı olan Instagram’da kadın-erkek kullanıcı dağılımı neredeyse eşit. Kadın: %50.4 – Erkek: %49,6
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi