Özge Yahşi Ergen

TARİH AYNASINDA KENDİNE BAKMAK

13 Haziran 2018 22:00
A
a
İnsanın bireysel tarihinde de milletlerin tarihinde de farkındalık çok önemlidir. Neyin hangi koşullarda neden yapıldığını bilmek, doğurduğu sonuçları objektif olarak değerlendirip sentezler yapmak, güçlü ve zayıf yönlerini tanıyıp, sırtını köklerine yaslamak ve daima ileriye bakmak gerekir.

Türk Tarihi ile ilgili araştırma yapmak isterseniz, konar göçerliğin gereği yazılı kaynaklarımız çok sınırlı. Bu nedenle erken dönem kaynaklarını Rus, Çin ve Bizans (Roma)’da aramak gerekiyor. Ruslar, tarih sahnesinde çok daha sonra gördüğümüz bir millet fakat Türkoloji ile ilgili hayli fazla araştırma yapmışlar. Çin ve Bizans o dönemin yerleşik toplumları oldukları için konar göçer hayat tarzına yerleşik bir toplumun gözünden bakarak tanık oluyorlar. Doğal olarak kayda geçerken de, farklı bir bakış açısıyla kayda geçiyorlar.

Milli kimlik, milli aidiyet, farkındalık eğer toplumsal bir tarihten bahsediyorsak ulus devlet çağından itibaren çok daha önem kazanmıştır. Türkiye’de tarih çalışmalarına ayrılan bütçenin bu anlamda çok yetersiz geldiğini düşünüyorum. Kendimizi Çin’in bakışıyla, Bizans’ın, Rusya’nın bakış açısıyla görmek elbette bir değer katacaktır. Fakat hep onların gözleriyle bakarsak, bir süre sora sonra kendimizi onların bizi gördüğü gibi görmeye başlarız. 

Değerli önderimiz Mustafa Kemal Atatürk Türk Tarih Kurumu’nu kurarken bunun farkındaydı. Kuruluşuna ve tarih çalışmalarına çok önem verdi. Fakat zamanın akışı içerisinde bugün geldiğimiz noktaya baktığımızda Türk Tarihinin doğru anlaşılmasına gönül vermiş bir avuç değerli akademisyen kısıtlı bütçe ile ter dökerken, biz her gün televizyonda bizi bize başka milletlerin gözünden anlatan bilinç fukarası şarlatanları dinliyor ve söylediklerini doğru kabul ediyoruz.

Farklı coğrafyaların, farklı kültürlerini sabah akşam öve öve bitiremiyorlar. Sanırsınız ki medeni dostlarımız, bizi kendi halimize bırakırsa birbirini yiyen yamyamlara dönüşeceğiz. Oysa kendi köklerimizden uzaklaştıkça daha vahşi, daha kıymet bilmez, daha saldırgan oluyoruz. Paylaşmak, etnik ve dini aidiyetlerden bağımsız ortak bir kültür oluşturmak, toplumsal işbölümü ve paylaşım bizim köklerimizde fazlasıyla var.

Herkese ortak değerlerimizin güzelliklerinin bol bol paylaşıldığı sevgi ve umut dolu bir bayram dilerim.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi