TARIM FUARI

Ezgi Uzgel

TATİLDE DİNLENEMEYENLER

20 Eylül 2017 06:00
A
a
Datça’ya 10 km uzaklıkta, doğa içerisinde, butik ahşap ve taş evleri olan güzel bir tesise tatile gittim. Çeşit çeşit ağaç evler, begonviller, otelin plajı harika bir koy, yeşil, mavi… Az kişi vardı ve huzur vardı her yerde.
Bir kadın dikkatimi çekti. Plazalarda çalışırken tanıdığım olan bir tipoloji. Bazı kadınlar vardır, sinirden zayıftır ve erkek bedeni gibi kemikleri vardır ancak asıl şey onların her daim gergin olmasıdır. Tatile eşi veya erkek arkadaşıyla gelmişti ama masalarında hep bir gerginlik vardı. Uzakta birisi hafif bir müzik çalsa ‘sesini kısar mısınız’ diyordu. En son deniz kenarındaki samimi aile tesisine fasulyeyle ilgili söylenirken görüldü.
Tatile kaçacağım, bu ülkeden kaçacağım diyenlere filozofun ‘nereye gidersen git kendini götürüyorsun’ sözünü söylerim hep. Bunu en çok da kendimden biliyorum.
Bir plaza insanının gerginliği, onun zihin yapısı ve davranış şekillerini çok iyi biliyorum. Bu hanımefendiye de o yüzden hiç şaşırmadım. Kendim gergin olduğumda bu davranışlardan bazılarını daha önce gösterdim. Bunu yazmamın sebebi bu hanımefendiyi küçük düşürmek değil, aslında acısını kalbimde hissettim.
Dinlenemeyen, gergin yönetici plaza insanı gerginliği… Gerginliğin dozu o kadar yüksek ki bir hafta tatille arınmak ne mümkün? Eğer sohbet edip arkadaş olabilseydik ona şunu söylemek isterdim; ‘Senin için özgürlük üstsüz güneşlenmek değil, bu gergin zihin ve tavırlardan kurtulmak olur.’
O iş hayatı mı bu gergin zihni destekliyor, gergin zihinli insanlar mı bu iş hayatını seçiyor diye düşündüğümde yumurta tavuk sorusu gibi bir soru olduğunu görüyorum. Ancak bunun avantajı da şu ki ister işi değiştirerek başla ister zihinsel gerginliğini azalt, nereden başlarsan başla bunu değiştirmek mümkün. Daha huzurlu, daha dingin ve sevgi dolu yaşamak hepimiz için mümkün.
Neden bahsettiğimi iyi biliyorum dostlarım, sizi temin ederim ki hangi halde olursak olalım daha huzurlu, güzel bir hale geçiş mümkün. Benim için bu felsefe ve psikoloji seminerleri ile mümkün oldu.
Aktiffelsefe’de yeni dönem başladı, sende gelsene…
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi